Anycubic Mega X

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

Witam szanowne grono, zakupiłem nie dawno drukarkę Anycubic Mega X, zależało mi na stole 300x300mm i ta drukarka po szybkim researchu wydała mi się spoko.
Lecz mam z nią nie lada problem od samego początku. Owa drukarka drukuje mi model, który ma każda kolejna warstwę przesuniętą kierunku osi Y o tym samym zwrocie. Pionowe ściany nie są pionowe tylko pochyłe. Problem pogłębia się im większy detal jest drukowany.
Po pierwszym nieudanym druku postanowiłem poprawić wszystkie śruby, napięcia pasa zębatego oraz zamocowanie rolek stołu i niestety niewiele to dało. Pomierzyłem tak samo geometrię ramy i prowadnic względem stołu i od strony mechanicznej wszystko jest ok. Stronę elektroniczną czy programistyczną nie potrafię niestety ogarnąć.
Załączam zdjęcia modeli na których powstały przesunięcia. W testowym piesku otrzymanym od supportu Anycubica tez widać przesunięcie w pewnym miejscu.
Załączniki
20211203_104612.jpg
20211202_221448.jpg
20211202_221423.jpg
20211202_221333.jpg
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

Zapomniałem jeszcze dodać zdjęcie testowego psa.
Załączniki
WhatsApp Image 2021-12-03 at 12.09.07.jpeg
WhatsApp Image 2021-12-03 at 12.07.02.jpeg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Andrzej_W »

Na początek sprawdź na innej karcie sd.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Anycubic Mega X

Post autor: majek »

Thomash24 pisze: Po pierwszym nieudanym druku postanowiłem poprawić wszystkie śruby, napięcia pasa zębatego oraz zamocowanie rolek stołu i niestety niewiele to dało.
Sprawdzałeś zamocowanie zębatki na silniku?
Stepsticki się nie przegrzewają?
Może za mały prąd jest ustawiony na silnik w osi Y?
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

Andrzej_W pisze:Na początek sprawdź na innej karcie sd.
Tak sprawdzałem druk z pomocą innej karty SD. Niestety nie pomogło.
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

majek pisze:
Thomash24 pisze: Po pierwszym nieudanym druku postanowiłem poprawić wszystkie śruby, napięcia pasa zębatego oraz zamocowanie rolek stołu i niestety niewiele to dało.
Sprawdzałeś zamocowanie zębatki na silniku?
Stepsticki się nie przegrzewają?
Może za mały prąd jest ustawiony na silnik w osi Y?
Tak koło pasowe jest dobrze zamocowane na wałku silnika, nie byłem w stanie podczas pracy zatrzymać czy zwolnić go w palcach.
Od strony mechanicznej jedyne co zauważyłem to "piłowanie" prawdopodobnie boku pasa zębatego o koło pasowe, ponieważ punkt zamocowania pasa do stołu jest wyżej niż punkt na kole zębatym. Poślę to na zdjęciu, ale nie wiem czy będzie widać.
Przegrzania Stepsticków czy prąd na silniku osi Y do końca niestety nie wiem jak sprawdzić
Ale cholera umówmy się, kupuje gotowy nowy produkt, o stole 300x300mm, więc oczekuję, że urządzenia sprosta tak dużym drukom bez jakichkolwiek mankamentów czy grzebania w elektronice.
Drukarka jest mi potrzebna do zleceń i w tym momencie jest od poniedziałku nieźle przyblokowany....
Czy jest ktoś w okolicach Gliwic kto będzie w stanie na miejscu z tym pomóc ?
Załączniki
20211203_183833.jpg
20211203_183911.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Mega X

Post autor: dziobu »

A wrzuć tu gcody - tego psa i Twój.
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

Nie potrafię teraz na szybko niczym otworzyć pliku, ale może wystarczy Ci plik, który otrzymałem od supportu i bezpośrednio go wgrałem na kartę SD.
Załączniki
Dog_MEGA.zip
(2.28 MiB) Pobrany 54 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Mega X

Post autor: dziobu »

Wygląda OK. Na upartego można by założyć że głowica zahacza o nadlany podwinięty materiał, ale to bardzo na siłę.

To tak:
  • materiał to PLA? Chińskie czy kupiłeś inne?
  • masz chłodzenie wydruku?
  • Wydrukuj kostkę testową (ale taką zwykłą). Tj zwykły sześcian:
    • o rozmiarze 40x40x40,
    • z JEDNĄ warstwą na dole,
    • z JEDNYM obrysem,
    • bez wypełnienia i BEZ warstw górnych.
I jak się będzie drukował to zwróć uwagę na dwie rzeczy:
  • czy każda kolejna warstwa jest dalej w jedną stronę; jeśli tak - zobacz czy osie chodzą płynnie, nic nie lata luźno ani się nie blokuje; poza mechaniką nie ma innego powodu żeby silnik w jedną stronę jechał więcej niż w drugą.
  • jeśli na jakiejś wysokości drukarka przeskakuje do innej pozycji to sprawdź o co zahaczyła. Wygląda to tak jakby po prostu głowica o coś uderzyła.
Jeśli kostka wyjdzie prawidłowo to powtórz to samo, ale daj np 4 warstwy dolne i 4 obrysy.
W ogóle kalibrowałeś przepływ?
Andrzej_W
Thomash24
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2021, 16:38

Re: Anycubic Mega X

Post autor: Thomash24 »

Nie kalibrowałem przepływu, ale wydaje się, że przepływ jest w porządku, ale czy to ma wpływ na oś Y ?

Biały materiał to PLA dostarczone od producenta, pomarańczowe to PLA od 3D Active.
Tak, raczej zawsze mam opcję chłodzenia druku, ale szczerze nawet nie znam narazie powodu kiedy go nie chłodzić.
OK, zrobię test z kostką, tylko problem nasilał się tym bardziej ile detal był dłuższy w osi Y.
Rozumiem, że skoro ma głowicę 0,4mm to jeden obrys ma mieć grubość 0,4mm ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”