Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

Witajcie,
Moja drukarka Alfawise przyejechała do mnie i zacząłem robić pierwsze próbne wydruki. Niestety po zmontowaniu nie sprawdzałem tego, co zostało zmontowane fabrycznie. I zacząłem robić pierwsze wydruki. Niestety okazało się, że hotend nie był dokręcony szczelnie i podczas wydruku filament wyciekał mi na blok grzewczy i dyszę. Na skutek tego wszystko jest zachlapane filamentem. Próbowałem to wyczyścić - po rozgrzaniu bloku filament jest płynny wiec starałem się te wycieki usunąć (większość się udało), natomiast pozostały jakieś resztki, śruby również są na gwincie zapaskudzone. Dysze jak widać na zdjęciach są zaklejone. Mam pytanie: czy jest jakiś rozpuszczalnik / metoda na usuwanie i czyszczenie tych elementów? Czytałem, że aceton nie bardzo sobie radzi. Dysze najwyżej kupię nowe to niewielki wydatek. Natomiast blok grzewczy i pozostałe elementy wolałbym wyczyścić.
Załączniki
IMG_2850.JPEG
IMG_2847.JPEG
IMG_2846.JPEG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: dziobu »

Blok rozgrzewasz aż plastik stanie się ciągliwy i ściągasz go kombinerkami. Jak dobrze trafisz to zejdzie na raz.
Dyszę rozgrzewam palnikiem i usuwam jw, albo grzeję bardziej i ściągam papierem.

Na chemię szkoda sensu.
maciekk
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

Dzięki za info. Tak właśnie zrobiłem za pierwszym razem - rozgrzałem blok, odkręciłem te imbusowe śruby i zacząłem go czyścić. Dwie dolne śruby, które są skręcone i trzymają blok razem z radiatorem też są zapaskudzone filamentem. Jak są gorące, to da się ten układ skręcić. Skręciłem mocniej o próbowałem kolejny wydruk - ale okazuje się, że filament nadal gdzieś wycieka... Da się to jakoś uszczelnić? Czy zostaje wymiana tego układu? Mocniej tych śrub już nie dokręcę..
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: dziobu »

Ale wycieka filament czy wypływają resztki których nie wyczyściłeś? Wsadziłeś inny kolor żeby to sprawdzić?
Nie wiem dokładnie jaka tam jest budowa, ale jak wkręcasz dyszę to ona powinna oprzeć się o łącznik wychodzący z radiatora a nie o blok. Tak masz?
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

Wg mnie to jest nowy wyciek. Blok grzewczy jest skręcony 2 śrubami z radiatorem. Wygląda to tak jak na zdjęciach. Nie mam pojęcia co może być nie tak.
Załączniki
IMG_2853.JPEG
IMG_2851.JPEG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: dziobu »

Blok z radiatorem - OK, a jak wsadzony jest łącznik? Ma swój gwint?
Czy jak dokręcasz dyszę to blokuje się o blok czy o łącznik?
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

Nie wiem jak jest osadzony łącznik - jak odkręcam 2 śruby od dołu (niewidoczne na zdjęciu) to blok grzewczy kręci się wokół osi, ale nie mogę go zdjąć. Jak wkręcam dyszę to opiera się na swoim kołnierzu (nie mam pojęcia czy zablokowała się o łącznik)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: dziobu »

Internety mówią że łącznik jest gwintowany, czyli obracasz gwint. Te dwie śruby blokują tylko układ.
Dysza musi dociskać do łącznika; jeśli opiera się na kołnierzu, to jest do kitu bo w środku masz szparę i plastik wychodzi bokiem. Dokręć blok o jeden obrót i zobacz czy wtedy dysza oprze się o łącznik.
maciekk
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

Dzięki. Robię próbę i dam znać co wyszło.
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise - wyciek filamentu - czyszczenie

Post autor: maciekk »

No i chyba w czasie tej naprawy coś załatwiłem. Odkręcilem te 2 dolne śruby i przekręciłem blok o 1 obrót (wydaje mi się, że w tym czasie dotknęły któres kable o gorący blok - te białe (termistory?). Próbowałem przykrecić te śrubki spowrotem i było to trudne - okazało się, że blok jest zimny... Wyłączyłem drukarkę i ponownie włączyłem - niestety nie mogę zadać jakiejkolwiek temperatury bloku. Stan początkowy jest bardzo dziwny... -14/0. Kiedy próbuje dodać temperatury to max -14/10 i wyswietlacz przestaje reagować na dotyk... (zdjęcia sa odwrotnie - dolne to stan początkowy, wyżej jest próba ustawienia grzania). Chyba załatwiłem więc grzanie... I teraz nie mam pojęcia jak to naprawić, albo gdzie szukać przyczyny...
Załączniki
IMG_2855.JPEG
IMG_2854.JPEG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”