Alfawise (marlin) offset osi Z

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: maciekk »

Witajcie,
W związku z faktem, iż nadal walczę z ustawieniem mojej drukarki, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej mam pytanie: wydrukowałem testową kostkę 20x20x20. Przemierzyłem wymiary, które otrzymałem i wyglądają następująco:
X = 19.97
Y=20.03
Z=19.47

Jak widać oś Z odstaje ponad 0.5 mm. Chciałbym dodać gdzieś offset, ale nie bardzo wiem gdzie. Czytałem w necie, że można pobrać nakładkę dla Cura i zmienić, ale inni piszą, że można zmienić to w G-code. Myślę, że prościej będzie zmodyfikować kod. Możecie wspomóc mnie gdzie i co zmienić, aby podciągnąć oś Z o 0.5mm? G-code w Cura wyglada u mnie jak w załączniku.
Załączniki
Machine settings.jpg
Daro777
Postów w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2022, 11:24

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: Daro777 »

Tak po za tematem. Wrzucisz zdjęcia tej kostki jak wyszło? Różne ustawienia też próbuje ale bez różnicy w wydruku
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: maciekk »

U mnie wyglądają tak. w Przypadku ściany X - to jest refleks świetlny - sciana wygląda na gładką. W sumie nie mam wielkich zastrzeżeń do estetyki- bo nie mam jakichś mega wymagań odnośnie tej drukarki. Ważniejsze dla mnie w tej chwili są wymiary, bo po wydruku albo coś będzie pasowało, albo nie.
Załączniki
IMG_2960.JPEG
IMG_2959.JPEG
IMG_2958.JPEG
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: Andrzej_W »

maciekk pisze:Jak widać oś Z odstaje ponad 0.5 mm.
Czy ty drukując pierwszą warstwę ryjesz dyszą w stole?
Popatrzyłem sobie na zdjęcia masz stopę słonia wyreguluj poprawnie sobie stół viewtopic.php?f=70&t=5415
Góra na Z też słabo wygląda masz przerwy pomiędzy ścieżkami filamentu albo kalibracja flow lub ekstrudera ewentualnie poprawność złożenia hotendu (tak samo wygląda jak masz szparkę)
Ogarnij sobie podstawowe kalibracje drukarki to potem możesz się bawić w offset
np. G1 Z0,1
G92 Z0

Kalibracja https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#intro

Z Offset możesz zmienić:
1. Przestawiając pozycje krańcówki
2. Dodając offset w menu drukarki
3. Używając pluginu do CURY
maciekk
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: maciekk »

Dzięki za info - stół regulowałem jako rozgrzany, ale faktycznie nie uwzględniłem temperatury głowicy. Choć nie ryję dyszą stołu - sprawdzałem to kilkukrotnie.
Hotend rozkładałem i składałem ostatnio kilkukrotnie, więc raczej jest poprawnie zmontowany - widzę, że może czekać mnie kolejna kalibracja.
Najpierw ponownie wyreguluję stół, zrobię próbę i zobaczymy co wyjdzie. Jutro (w sumie dzisiaj) dam znać, ale to z rana. O tej godzinie już padam.
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: maciekk »

Mój dzisiejszy wynik po poradach @Andrzej_W (dzięki). Stopa słonia jest zdecydowanie mniejsza (jakiś mniejszy słonik) - ale jeszcze trochę musze go podnieść. Wymiary:
X-20.07
Y-20.08
Z-19.97
Widać, że nie będzie konieczna żadna zmiana w osi Z. Mam pytanie o górną warstwę w osi Z - jak słusznie stwierdził @Andrzej_W nie wygląda najpiękniej. Korzystałem z projektu: https://www.thingiverse.com/thing:1278865. Widać na zdjęciach, że ta niebieska kostka ma podobną jakość do mojej. Zastanawiam się, czy poszukać nowego projektu kostki, czy spróbować wykalibrować flow.
Załączniki
IMG_2965.JPEG
IMG_2964.JPEG
IMG_2963.JPEG
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: Andrzej_W »

Model kostki jest dobry u mnie się drukuje poprawnie :unknown:
Sprawdź sobie czy na zadane wysunięcie 100 mm filamentu ekstruder tyle podaje.
Przeważnie w w tych gotowych chińskich drukarkach są ustawione poprawnie parametry kroków w ekstruderze.
Jak będzie spora różnica to trzeba sprawdzić drogę filamentu od ekstrudera do hotendu czy nie ma jakiś większych oporów, poluzowanych radełek czy coś z dociskiem.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: konradsdev1 »

Ile ustawiłeś górnych warstw? Może za mało i dlatego taki efekt albo za słabe wypełnienie.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise (marlin) offset osi Z

Post autor: maciekk »

Ustawiłem 8 górnych warstw - efekt jak na zdjęciach powyżej. Wymiary kostki są ok
x-20.04; Y-20.07; Z-19.98.
Chciałem sprawdzić kalibrację ekstrudera, ale okazało się, że nie mam w domu kabla do połączenia drukarki z kompem (producent nie dołączył, a ja w domu mam setki kabli, ale akurat takiego nie mam :o ). Muszę więc poczekać do jutra, kupić kabel i sprawdzić, ile tak naprawdę podaje ekstruder. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”