Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: maciekk »

Witajcie,
Krótko przypomnę mój problem - marlin padł po próbie wgrania firmware (na skutek braku możliwości edycji eeprom, gdzie chciałem skalibrować ekstruder). Po wielu godzinach prób i testowania przy wsparciu wielu użytkowników (m.in @annon, @Jarewa - dzięki) znalazłem na francuskim forum wiele informacji dotyczących tej konfiguracji płyty Tronhoo. Znalazłem tam również soft - wgrałem go i drukarka po tygodniu odpaliła. Więc prawie sukces.
Ale niestety po naprawie nie działa dotyk w wyświetlaczu. Mam do niego firmware (zarówno oryginalnie dostarczany przez Gearbest jak i ten z dostarczony przez Tronhoo). Flash przechodzi normalnie, natomiast po restarcie pojawia się ekran startowy marlina i brak reakcji na dotyk. Walcząc wcześniej, udało mi się wgrać firmware z Gearbest (prawdopodobnie sa takie same - jak porównałem pliki), to klikając kilka razy różne ikony zareagował na dotyk - pojawił się ekran ruchu dyszy i następnie pytanie czy chce kontynuować drukowanie (ale niczego nie drukowałem). Teraz nawet tego nie chce zrobić. Wyczytałem, że ekran można skalibrować klikając 20 razy w obszary poza ikonami.. klikałem chyba ze 100 razy w różnych obszarach ekranu i nic... Macie pomysł, co mozna zrobić? Na francuskim forum, ludzie zgłaszali ten sam problem i chyba finalnie nic nie rozwiązali....

PS. Drukarek takich jak moja sprzedało się ostatnio na alledrogo chyba ponad 50 szt, więc problem może dotyczyć jeszcze kilku osób... A zarazem rozwiązanie też się może przydać :).
Załączniki
IMG_3076.JPEG
IMG_3075.JPEG
annon
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: annon »

W którymś tam poście tematu o kalibracji pisałeś że wgrałeś podstawowego marlina i wyświetlacz "ożył". Wydaj mi się że jest to problem komunikacji płyta z marlinem<->wyświetlacz. Wydaje mi się że rozwiązanie problemu firmware do tej płyty jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: maciekk »

No właśnie działało na zasadzie, że klikałem po różnych ikonach i w pewnym momencie zareagował - wyświetlił się ekran ruchu dyszy, potem pytanie czy chcę powrócić do drukowania i już bez reakcji.. Teraz nie ma zadnej (wgrywam soft do ekranu zarówno dla wyswietlacza od Gearbest jak i sciągnięty z forum francuskiego) - i po flashu natychmiast jest ekran startowy marlina. Wydaje mi się, że to coś z kalibracją.. Najgorsze jest to ,ze Francuzi chyba też nie rozwiązali jeszcze tego tematu... Jedni proponują wymianę wyswietlacza :)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3218
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: morf »

Nie wiem czy pomogę ale u mnie w hiprecy Leo też oryginalnie byl dotykowy wyświetlacz. Wersja firmware wyświetlacza musi być zgodna z wersją Marlina.
Ten tej głównej wersji na pewno 1.1.19 i 2.0.xx
Także przy upgrade marlina do 2.0.xx musiałem ograć też wyświetlacz odpowiednim FW
Done is better than perfect.
annon
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: annon »

Marlin1.1.9_LGT0.3.x_Alfawise_Ux0Pro <- ten bym jeszcze próbował wgrać. tylko przejrzeć i czy od komentowane jest wszystko związane z U30Pro.
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: maciekk »

Nie, nie tędy chyba droga. Oprogramowanie w paczce zawiera oddzielne pliki dla marlina i oddzielną paczkę z softem dla wyświetlacza. Marlina wgrywałem po kablu, natomiast ekran flashowałem za pomoca karty sd. Musiałem odkręcić ekran i wykręcić go z obudowy, aby dojść do slotu na kartę sd, która jest z tyłu wyswietlacza (wyświeltacz jest połączony z płytą pcb). W załączeniu są zdjęcia jak wygląda tył ekranu (w sumie płyta ze slotem) oraz załączam paczkę z softem do ekranu - w paczce poza softem są pliki pdf zawierające instrukcję flashowania i trochę danych. Może będzie pomocne w analizie.
Załączniki
FW&UI_U30_PRO_0_3_1.zip
(8.81 MiB) Pobrany 73 razy
IMG_3077.JPEG
annon
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: annon »

To jest wyświetlacz komunikujący się z płyta po przez UART. Mam podobny od BBT ze starego projektu. Aby komunikował się z płyta i obsługiwał marlin musi być dobrze ustawiony UART w samym marlinie. U mine trzeba było ustawić Serial_port 2 itd... Tylko moja płyta była na innym "procku".
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: Jarewa »

Bardziej bym stawiał na uszkodzony dotyk albo soft spierdzielony.. Jak soft to dopóki sam producent się nie przyzna i nie zrobi poprawki nic z tym nie zrobisz...
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: maciekk »

No więc ja obstawiam jakiś problem z tym softem. Flash jest zrobiony na sofcie dostarczonym przez Tronhoo czyli aktualnego producenta drukarki. Niestety na francuskim forum, skąd go ściągnąłem ludzie piszą, że nie działa dotyk. Są jakieś rady w stylu - zrób kalibrację, itp. Ale nikt jeszcze się nie pochwalił sukcesem... Jedni już się poddali i probują wymienić wyświetlacz. Zastanawiam się, czy da się zrobić backup softu z działajacego wyświetlacza? Sporo tych drukarek się sprzedało w Polsce, a widzę, że i w Europie... Można by więc skopiować działający soft i tak zachować go dla potomności :)

I jeszcze zastanawia mnie, czy flash jest poprawny. Wyswietlacz jest podłączony do drukarki, czyli do płyty głównej.. Więc zaraz po restarcie widzi ekran startowy marlina... Może, gdyby podpiąć go na wprost do USB z pominięciem drukarki to możliwa byłaby kalibracja.... Ale tutaj znowu potrzebne są taśma i port USB, aby to spiąć z czymkolwiek.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Alfawise u30Pro - niedziałający wyswietlacz

Post autor: Jarewa »

Ten wyświetlacz wystarczy podpiąć pod 5V i powinien działać... Znaczy same menu bez komunikacji drukarki czyli wszystkie funkcje które nie wymagają otrzymania gcodu i powiadomień. Tak że menu ustawień wyświetlacz w tym kalibracja dotyku.

Spróbuj podpiąć pod samo 5V może jakiś silne zakłócenia po porcie UART. Ale wątpię... Widzę cztery kable kolorystycznie raczej czarny to GND a czerwony plus 5V..


Niestety nie wiem co jest pod blaszką ale raczej program jest na zewnętrznej pamięci wiec nie jest łatwo o duplikat softu.



A i wyświetlacz nie widzi ekranu startowego płyty głównej to jest w wyświetlaczu logo.... Nie ma możliwości by marlin przesłał bitmapę po uart...
Ostatnio zmieniony 22 lut 2022, 22:05 przez Jarewa, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”