Climber 7 - dziobu mod

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Modyfikacja stołu

Oryginalny (zdjęcia były wcześniej) miał pole 220x220mm, a na aluminiowym blacie leżał kawałek tworzywa (plexa?). Do 100°C się nagrzewał, choć niechętnie. Plexa (?) wydruki trzymała ale wątpię żeby przeżyła miesiąc normalnego użytkowania. Nawet dorwałem go niego szkło, ale jednak te 4 klipsy na rogach mnie skutecznie zniechęciły; poza tym zabierały kawałek pola do druku (15mm). Choć to i tak mało wartościowe, bo podane w specyfikacji pole 205x220 było nieosiągalne właśnie przez to że stół miał fizycznie 220mm.

W związku z tym że modyfikacja głowic też je nieco zmniejszyła postanowiłem zmienić stół. Roboty w sumie niewiele, gorzej ze stołem. Na szczęscie kiedyś w Zmorphach wymieniłem ichnie stoły na takie z nowszej generacji (czyt. równe). Spośród wszystkich które mi zostały okazało się że jeden już jest idealnie równy; używany no ale co tam. Grzałka jest, napięcie się zgadza, gabarytowo się mieści. Podłączenie tylko ciulowe, no ale na to nie miałem wpływu.

Z firmowego stołu wziąłem też fajne krótkie sprężyny (10mm) także był komplet. Brakowało tylko miejsca na izolacje termiczną; w sumie Zmorph żadnej nie ma, no ale skoro mam już wszystko rozkręcone to szkoda nie dawać. Zostało mi trochę samoprzylepnej pianki (jak tu: viewtopic.php?f=34&t=6566&start=30#p144751) ale ona się nie mieści, jest za gruba.
Szczęśliwie każde dobrze wyposażone gospodarstwo domowe ma na stanie matę ceramiczną ;) Dociąłem na wymiar, wyciąłem otwory, wyciąłem miejsce na zgrubienie na oryginalnym stole...
m01.jpg
Po skręceniu wyszło mi to ;)
m02.jpg
m03.jpg
edit.
Stół grzeje się w miarę szybko (szybciej niż w Zmorphie) i osiąga bez problemów 140°C.

Pole robocze

Stół ma fizycznie 250x235 i grzałka sięga prawie do krawędzi. A to oznacza że mam wystarczający margines żeby wycisnąć możliwie duże pole robocze; no i wyszło nienajgorzej, bo faktycznie użyteczne 215x220.
Dla jednej głowicy mogę mieć 230x220, ale muszę to jakiś mądrze ogarnąć w Marlinie.

Poza tym, dzięki obniżeniu wysokości stołu (konstrukcji), obróceniu łożysk liniowych i wyrzuceniu sprzęgła stół zaczął jeździć trochę dalej - o 3cm. Czyli mam teraz 265mm w osi Z, a to już dość dużo.
emartinelli, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Mam SYF i nie mam gdzie zrobić ładnych zdjęć, więc będą tylko brzydkie.

Dodałem też kilka dyskretnych wzmocnień do konstrukcji:
c1.jpg
Choć to dalej nie wszystko; za to mam już miejsce na mocowanie ścianek.

Tak to wszystko jest na styk czy na milimetry. Ekstrudery wiszą 2mm nad blachą i w pewnych momentach są faktycznie ponad nią. Dmuchawa od frontu głowicy wjeżdża pod blachę gdy oś Y dojeżdża do końca. Lubię takie rozwiązania ;)
c2.jpg
c3.jpg
Jeszcze trochę zostało do zrobienia.
JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 2
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: Janek_Porzycz »

Ta 7 w nazwie sugeruje ze do tego sprzetu trzeba podchodzic z fartem? ;)

Kibicuje!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Nie jest tak źle. Po prostu pasuje mi ta konstrukcja i sobie ją dopieszczam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

To jeszcze dwa słowa o głowicy.

Materiał: DD ASA

Głowica składa się z kilku części; głównie po to żeby dało się to łatwo modyfikować. No i żeby było jak zmontować :P

Tak to wygląda: (nie ma większości śrubek bo mi się nie chciało dodawać :P)
g1.png
g2.png
g3.png
g4.png
g5.png
g6.png
W głównym bloku w 5 miejscach w otworach są wpusty M3 - dwa do montażu silnika, dwa do docisku radiatora i jeden mocujący plastik z uchwytem na kable (fioletowy). Trzy otwory są gwintowane gwintownikiem (te dla wentylatora 3010) a dwa gwintowane śrubą (ogranicznik wysokości i mocowanie zielonego plastiku).

Moduł dmuchawy odkręcany jest jedną śrubą (tą łączącą zielony element z głównym blokiem)
Taki zestaw się odkręca:
g7.png
Z tamtej strony jest śrubka, tu jest prosty zatrzask - wystarcza:
g8.png
Dysza (żółta) jest na wcisk. Tj skręcenie dmuchawy z jej mocowaniem (niebieski) ją przytrzymuje. Tu obróciłem elementy żeby było widać jak:
g9.png
Można ten profil pociągnąć do końca elementów i wtedy dysza będzie wymienna bez potrzeby luzowania niebieskiego uchwytu/blowera. Tak mam w krowie i to działa; tu uznałem że to powinno się lepiej trzymać.

Wspomniany wcześniej ogranicznik wysokości:
ga.png
Gdzieś wcześniej na zdjęciach widać tam śrubę. Jej zadaniem jest ograniczać możliwość dalszego wsunięcia radiatora do tego bloku. Domyślnie jest ona wkręcona ale nie wystaje, także podczas montażu radiator dociska się do oporu (aż żeberka radiatora dotkną ścianki) i tak skręca. Śruba pozwala wymusić tu małą przerwę - chodzi o kompensację konstrukcji tak żeby wyrównać poziomy mocowań w obu głowicach. Założyłem kiedyś, a potem sprawdziłem, że skręcając hotendy z radiatorem i dyszą da się zachować powtarzalną wysokość. Nie mam natomiast wpływu na mocowanie tutaj - mimo wszystko blok głowicy jest plastikowy także jak się warstwy tu czy tam ułożą inaczej to mocowanie może wyjść wyżej/niżej. I w prawej głowicy musiałem z tego skorzystać; minimalnie ale jednak. Rozwiązanie działa.

Na koniec jeszcze rozwiązanie organizacyjne:
gb.png
Elementy pomarańczowe są identyczne. To lustrzane odbicia. Szare natomiast są inne bo ekstruder jest obrócony, a ponadto ma niesymetryczne mocowanie i nie bardzo to dało się ogarnąć w ramach jednego detalu.
Elementy w slicerze drukuje razem i wychodzi jeden obiekt.


Ten układ głowic jaki mam ma pewną wadę - lewa i prawy element wymienny jest różny: termopara i grzałka wychodzą z drugiej strony bloku. Oznacza to że te elementy nie są bezproblemowo wymienne.

Ale to na razie tylko tyle z wad ;)

Janek_Porzycz, Andrzej_W, Zepco, fesou, Abys, szpiglasowy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Nie odpaliłem jeszcze zadowalającego druku w kolorze, ale jednokolorowy już jest.
Od strony nawiewu (prawa strona łódki) jest lepiej, od drugiej trochę nitek. Profil da się dopracować (tylko retrakcja) ale teraz mam go ze Zmorpha i nie wiem czy chcę robić kolejną listę. Zobaczę jak wyjdą inne materiały.

Pewnie nie pomaga niestabilny stół, ale jak dla mnie to już jest całkiem akceptowalnie.
c01.jpg
c02.jpg
c03.jpg
c04.jpg
c05.jpg
c06.jpg
c07.jpg
c08.jpg
Abys, Andrzej_W
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Kable. Szczerze nienawidzę, to chyba zresztą da się zauważyć.

Te przy kolumnie - jakoś ułożone. Brzydko, ale nie latają.
cc10.jpg
Te w środku...no tu było trochę więcej pracy:
cc01.jpg
ale jakoś poszło
cc02.jpg
na to cicha wichura chłodząca i gotowe:
cc04.jpg
Wstawienie chłodzenia płyty głównej spowodowało że wentylator wystawał 8mm poza obrys urządzenia. Czyli nóżki. Wymodziłem takie regulowane i puściłem z TPU zachowując kolorystykę drukarki ;)
cc05.jpg
cc06.jpg
cc07.jpg
cc08.jpg
jakiś prześwit został - wystarczy.
cc09.jpg

Przy okazji dostało się zasilaczowi:
Wywaliłem jego wentylator bo był tragiczny i wstawiłem jakiś cichy. Wieje, ale jest na 12V (zasilacz 24V i taki miał wentylator). Na szczęście obok płyta ma wybór napięcia dla każdego wyjścia...także wentylator wyprowadziłem na zewnątrz i pędzi go kontroler.

Poza tym - dodałem mocowanie zasilacza z drugiej strony:
cc03.jpg
Teraz już nie wisi prostacko na jednej ściance tylko trzyma się stabilnie i poziomo (on tą ściankę wyginał).


No, powoli zaczyna to już jakoś wyglądać ;)
Janek_Porzycz, majek, Abys, Pjoter, panWiadr0, morf, emartinelli, Marvin27, Zepco, Andrzej_W
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: dziobu »

Kolejna chwila na pogrzebanie sobie w drukarce.
Wyprowadzenie złącz z kontrolera.

Mam program z ogarnięciem dwóch kart SD w Marlinie (nie da się?), ale tak sobie pomyślałem że to bez sensu. Aktualizacja fw jest z wewnętrznej, wydruk też może być. Do tego usunięcie karty z panelu mi pasuje bo nie mam na nią miejsca.
Dlatego wymodziłem takie cudo:
w01.jpg
Korzystając z obecnych otworów na panel mini12864 chcę umieścić gniazda:
  • SD (drukowanie/aktualizacja fw),
  • USB-A (drukowanie z klucza),
  • USB-C (VCP, do PC).
Ostatni jest najmniej potrzebny i najbardziej kłopotliwy, ale akurat znalazłem nieużywaną przedłużkę USB-C, to się przyda.
Idea jak widać jest wieśniacka - zamiast normalnych złącz panelowych wsadzam przedłużki kabli. Może i głupie, ale działa. No i kable mam.

Zasada działania jest prosta - otwór musi być dość ciasny, wsadza się w niego złącze i delikatnie zaciska śrubami. Całość trzyma się kupy i to działa. Mój plastik jak widać trochę popękał; chciałem to wydrukować z ABSu ale tak wyszło zew poszło z PETa. Traktuję to więc jako prototyp i zobaczymy ile przetrwa.
Tu historia obrazkowa:
w02.jpg
w03.jpg
w04.jpg
w05.jpg
w06.jpg
w07.jpg
w08.jpg
w09.jpg
w10.jpg
w11.jpg
Złącze USB-A jest schowane żeby można było wsadzić mały klucz który by nie wystawał.

Tu widać dlaczego USB-C w moim wypadku to problem - kabel ma 50cm i jest zwyczajnie "na styk". A właściwie to odrobinę za krótki.
w12.jpg
Gdzieś mi się reszta rozeszła, a też za dużo ich nie miałem bo zwyczajnie są drogie. I mało użyteczne.


I druga sprawa dziś - zaślepki na otwory. Mam dziury po wentylatorze, czymś na kształt kabla USB co było nieobsadzone i chyba nijakiej dziurze na złącze USB-B w starej płycie. Tak czy owak mam dziury któych nie chcę. Wymyśliłem więc z TPU proste zaślepki:
w13.jpg
w14.jpg
Dziura po wentylatorze i miejscu na złącze panelowe:
Przed:
w15.jpg
Po:
w17.jpg
Dziura po czymśtam:
Przed:
w16.jpg
Po:
w18.jpg
Tu nie było śrubek ani nic do mocowania więc zaślepka ma gwint.
w19.jpg

Ciekawe co przyniesie jutro...
i czy długo jeszcze tych doróbek :D
Abys, emartinelli
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: mobile4you »

dziobu pisze: [...]

Ciekawe co przyniesie jutro...
i czy długo jeszcze tych doróbek :D
W zasadzie już jest jutro ...
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Climber 7 - dziobu mod

Post autor: artur_n »

mobile4you pisze:
dziobu pisze: [...]

Ciekawe co przyniesie jutro...
i czy długo jeszcze tych doróbek :D
W zasadzie już jest jutro ...
W zasadzie to mylisz sie:
autor: dziobu » 16 wrz 2022, 02:09

Więc jest dziś :DD :rotfl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”