TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Dzięki temu forum udało mi się dokupić brakującą część i wydrukować pierwszą kostkę kalibracyjną. Zakładam, że wyszła nieźle.
No i wtedy zapchał mi się hotend. Rozebrałem, rozgrzałem i wycisnąłem czopka. Widać było, że rurka hotend był źle skręcony. Wkręciłem dysze, zostawiłem milimetr wolnego gwintu, wkręciłem heatpipe, rozgrzałem, dokręciłem dyszę, uciąłem ładnie rurkę i poskładałem. Teraz wykonałem kilka wydruków i nic się nie zapycha ale za to wyglądają fatalnie, tak jakby warstwy się nie sklejały. Próbowałem dać wyższą temp, mniejszy nadmuch ale nic nie pomaga.

Jak widzicie na zdjęciach heatblock jest pod kątem bo tylko tak się dało to poskładać, żeby była szczelina między chłodnicą i heatblockiem ale jednocześnie, aby dysza była dociągnięta na końcu. Czy to może mieć wpływ czy może coś innego?
Załączniki
Wydruk po odblokowaniu Hotendu
Wydruk po odblokowaniu Hotendu
Kalibracja
Kalibracja
Hotend
Hotend
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Podkręcałem wszystko, wgrałem najnowszego Merlina, wypoziomowałem stół i nic, dalej kaszanka. Wtedy wpadłem na pomysł wydrukowania jeszcze raz kostki i o dziwo wyszła całkiem nieźle (prócz jednej warstwy na dole). Na zdjęciu nowa kostka jest po lewej.
Wydawało mi się, że kostka drukowała się wolniej niż inne elementy (choć zawsze używam Cura i nie zmieniałem szybkości). Mam wrażenie że to coś z pracą ekstrudera i flow rate. Spróbuję też w z innym filamentem bo ten dodawany do drukarki chyba jest kiepski.
Jeżeli jednak ktoś ma jakieś sugestie to chętnie posłucham.
Załączniki
x
x
y
y
z
z
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: McKee »

pizang pisze:...żeby była szczelina między chłodnicą i heatblockiem ale jednocześnie, aby dysza była dociągnięta na końcu. Czy to może mieć wpływ czy może coś innego?
Co to znaczy "dysza dociągnieta na końcu"?
Dysza nie musi być "do oporu" wkręcona w heatblock - tam powinno być z 0.5mm przerwy.
Tak, to może mieć wpływ.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

Sapphire pro to taki trochę niedokończony produkt. Rama, prowadnice i elektronika są całkiem niezłe, natomiast głowica, hotend i chłodzenie to jedna wielka porażka.
Na sam początek, żeby dało się tym cokolwiek drukować: wymienić wiatraki na coś sensownego, np firmy Gdstime, złączki PTFE wymienić na bezluzowe, porządnie skręcić hotend, wydrukować i zamontować napinacze pasków. Później wrzucę Ci linka do tych napinaczy.
W przyszłości jak będziesz chciał wycisnąć z tej drukarki trochę więcej, to dobrą opcją jest przejście na direct drive.
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

"Co to znaczy "dysza dociągnieta na końcu"?" - chodzi o to ze dokrecona na samym koncu, tak jak mowisz jest lekka przerwa między dyszą a heatblokiem ale za to w środku powinna się stykać bezpośrednio z heatpipe. To chyba dobrze ogarnąłem, bo wczoraj chyba z 10 wydruków testowych zrobiłem i nie było problememu z blokowaniem.

Napinacze wydrukuje jak tylko wydruki beda wychodzic :). Wczoraj jeszcze poczytalem i pomyślałem, że muszę jeszcze skalibrować ekstruder - może za mało materiału mi podaje. Co do upgradów to się za nie zabieram, idą już tmc2226 bo retrakcja hałasuje najbardziej, wymienie też wentyle i pomyślę nad hotendem. Dzięki za sugestie - poszukam.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

dlaczego 2226? 2209 spokojnie dadzą radę z tymi silnikami.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: Mati »

2226 to przecież 2209 w innej obudowie. Teoretycznie trochę lepiej odprowadza ciepło. Także dlaczego nie?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

Nie napisałem, że nie, tylko pytam dlaczego akurat 2226 zamiast 2209? Różnią się max. prądem i ceną.
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Bo był tańszy zestaw ale niestety kolega z China napisał cytuję "przepraszam kochanie, brak w magazynie". Nawet się nie mogłem pogniewać po takim wpisie no i zostaje przy 2209.
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

No i naprawiłem. Rozebrałem cały hotend. Rzeczywiście trochę "badziewny". Zauważyłem, że rurka jednak nie dochodziła do końca i trzeba ją bardzo mocno wcisnąć, żeby przeszła przez końcówkę heatbreaka. Wtedy dopiero porządnie skręciłem i teraz wszystko ładnie się drukuje i nie blokuje.
Co ciekawe wydrukowana kostka jest o 2 mm za wysoka. Jeszcze nie wiem z czego to wynika.
Załączniki
kostka
kostka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”