TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

2mm czy 0.2mm?
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

0.2 to bym się cieszył :). Około 2 mm (no może 1.5). Skorygowałem za pomocą M92 i wydrukowałem wieżę 4 cm. Wyszło ok 38,5 mm. Znow skorygowałem i wydrukowałem wydruk, który powinien mieć 10 mm a ma 11. Nie wiem czy to wogóle sie liniowo zachowuje. Wygląda jakby dodawał ten 1-1,5 mm. W międzyczasie wymieniłem steppery na 2209 (define ustawione w Marlinie), skalibrowałem stół, ustawiłem Z Bed i Z Fade na 5.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

Zamiast drukować, podjedź stołem na 50mm, zaznacz na prowadnicy pozycję i odjedź na 150mm - zmierz odległość między znacznikami. Tutaj jest śruba trapezowa, więc nie powinno być jakieś magii.
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Właśnie na to wpadłem i zrobiłem na odległości 200mm - wyszło 191 więc odpowiednio zmieniłem parametry i zapisałem. Jutro sprawdzę na wydrukach. Dzięki!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

tam jest śruba TR8x2, więc w Marlin'ie powinno być 1600 step/mm
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Zresetowalem wszystkie ustawienia (M502) i wszystko wróciło do normy (kostka ma 20x20x20). Za to znow pogorszyła się jakość i przy coldpullu zauważyłem zgrubienie na końcu filamentu więc pewnie zrobiła się szparka. To oznacza, że jednak oznacza, że trzeba wymienić hotend na taki, w którym rurka nie dochodzi do dyszy bo pewnie przy retrakcji się rusza.
Skoro już wiem co jest źle to:
- wymieniam 2 wentylatory 40mm w środku na ciche, 12V z steppdown konwerter (steppery się nie grzeją bo wymienione na 2209)
- zmienię położenie eksturedra tak jak Ty to zrobiłeś na górną powierzchnię (fajny patent) i odizoluję go od ramy
- zmienię hotend zapewne na E3D v6 (wersja z bowden)
- ustrojstwo do naciągu pasków
- coś do płynnej regulacji z-endstop (są patenty ze srubą)
No to mam zajęcie na długie zimowe wieczory :)
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 574
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: malyhenio1 »

Polecam odwiedzenie strony TDI-CAD, i zakupieniu odpowiedniego łącznika , patrz szparka Ender 3.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: cyfron »

Nie musisz wymieniać całego hotendu, wystarczy sam heatbreak na allmetal - polecam tytanowy. Jeżeli założysz E3Dv6, to po pierwsze mocno komplikuje się montaż, bo drugie tracisz wymiar w osi Z. Jeżeli zdecydujesz się na razie zostać z obecnym hotendem, to wymień wiatrak chłodzący na bardziej wydajny, bo ten fabryczny to nieporozumienie - jeszcze lepiej przerobić chłodzenie na wiatrak 40mm.
pizang
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2022, 11:57
Drukarka: Sapphire Pro

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: pizang »

Dzięki za sugestię. To rzeczywiście najtrudniejsza część ze względu na mocowanie-"super", że mają własny standard. Spróbuję wymienić heatbreak i koniecznie zmienię chłodzenie - ten wentylator 30mm to jakiś żart. Ostatnio sobie mówię, zobaczę jaka ciepła jest chłodnica, no przecież PLA mięknie w 60 stopniach więc nie może mieć ze 100 stopni - jeszcze rurka PTFE. No i później siedziałem z palcem w zimnej wodzie...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: TT Saphire Pro - zepsułem jakość

Post autor: Andrzej_W »

O to właśnie może być jedna z przyczyn slabej jakości wydruków jak filament zaczyna mięknąć już w radiatorze to są problemy z ekstruzją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”