Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: tpila1 »

Witam :)

Z racji tego, że przy swojej drukarce dotarłem chyba do etapu, gdzie wystarczy majstrowania, przedrukowywania części, rozkładania i składania, postanowiłem ją Wam zaprezentować.

Krótko o samym koncepcie modyfikacji: jest to praktycznie całkowicie przerobiona konstrukcja oryginalnej Prusy i3 MK2 (zostały tylko stół, elektronika, extruder i silniki). Pomysł jest częściowo zaczerpnięty z Thingiverse: https://www.thingiverse.com/thing:1692666 tylko, że dodatkowo zmodyfikowany i usprawniony przez społeczność tejże drukarki, więcej info, jak i cały BOM można znaleźć tutaj: https://github.com/PrusaMK2Users/3030_Haribo_Edition. Konstrukcja jest naprawdę sztywna, nie ma żadnych problemów z osiami. Drukuję na niej bez problemu z prędkością 60 mm/s, więcej na chwilę obecną nawet nie próbowałem, ale inni użytkownicy tej modyfikacji osiągają stabilne 80 mm/s a nawet 10 0mm/s.

Jak to zwykle bywa, samemu też chce się coś dodać, spersonalizować, itd. Przez długi czas największą moja bolączką były dwie rzeczy: hałas z części mechanicznych podczas druku oraz (moim zdaniem) niedostateczne chłodzenie (lub źle ukierunkowane).

Wpierw może o tym drugim aspekcie, ponieważ z racji łatwości poszedł na pierwszy ogień. Na oficjalnym forum Prusy znalazłem info, że ktoś przygotował cały extruder pod Titana E3D (https://www.thingiverse.com/thing:2065461). Tam zobaczyłem dosyć ciekawe rozwiązania co do nadmuchu i przy okazji dowiedziałem się, że jest przygotowany model tunelu pod dmuchawę Sunon 50x50x20 (GB1205PKV1-8AY). Musiałem tylko przerobić plik stl pod zwykły extruder. Po włączeniu tego ustrojstwa podczas druku temperatura na dyszy spadała o ok. 8-10 stopni ze względu na zimne powietrze odbijające się od stołu (stabilizacja zajmowała ok. 10 sekund). Na szczęście po założeniu silikonowej nakładki problem zniknął i przy włączeniu nawiewu temperatura spada o 1 stopnień i zaraz wraca do normy. Dodam, że przy pełnych obrotach dmuchawa ostro wyje (na szczęście przy zabudowanej drukarce da się przeżyć). Tak się prezentuje cały koszyk z dmuchawą:
Obrazek
Obrazek

Jak wspomniałem wcześniej, hałas (i w sumie drgania, które można było odczuć na stole) w trakcie pracy drukarki był dosyć uporczywy. Kombinacje zacząłem od rzeczy najprostszych, czyli wymiana wałków. Trochę pomogło, ponieważ te dostarczone fabrycznie z drukarką (co później przyznał sam producent) były dosyć crapowate. Następnie przyszła kolej na łożyska. Z racji tego, że chciałem całkowicie uciec od łożysk z elementami mechanicznymi, skorzystałem z oferty firmy Igus. Na początku na oś X i Y poszły łożyska rj4jp-01-08. Było o niebo ciszej, jednakże zauważyłem, że z osią X zaczęły dziać mi się dziwne rzeczy. Problem polegał na uporczywym montażu na opaski zaciskowe, zbyt mocny zacisk deformował łożysko i stawiało ono za duży opór, a ponieważ na każde łożysko szły po 2 opaski, trudno (przynajmniej mi) było uzyskać idealny posuw, więc wróciłem do LM8UU zakupionych w nadmiarze, aby wybrać te, które najlepiej pracowały. Na osi Y było podobnie, więc tam spróbowałem użyć innych łożysk, a mianowicie rjzm-01-08. Efekt był rewelacyjny! Dużo lepszy komfort pracy, idealny posuw, zero niepotrzebnego oporu. Jednak przy pierwszym czyszczeniu stołu pojawił się następny problem, były luzy lewo-prawo. Stół nie był idealnie sztywny i przy dłuższej pracy zaczęły pojawiać się drobne nierówności na wydruku. Postanowiłem więc zaopatrzyć się w coś innego - LM8LUU, czyli przedłużane łożyska. Od tamtej pory stół jest sztywny jak skała, nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób się chociaż trochę przekręcił. Niestety wróciłem do punktu wyjścia jeżeli chodzi o hałas pracy. I tutaj znów przyszło na pomoc oficjalne forum, znalazłem tam informacje, że bardzo pomocne okazały się tłumki drgań na silnikach osi X i Y. Kupiłem, zamontowałem i muszę przyznać, że nawet nie wiedziałem, że drukarka może tak cicho pracować, a przy okazji wyeliminowałem rezonans, który tworzył się na stole, na którym stała drukarka (drewno niestety niezbyt dobrze tłumi drgania). Tak oto prezentują się osi X i Y:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji na pierwszym ze zdjęć widać oś Z. Tutaj nie poszło dużo modyfikacji, wymieniłem łożyska na lepsze wersje LM8UU (według mnie) i wywaliłem plastikową śrubę trapezową i zamontowałem wersję z brązu Tr8x8, jest nieco dłuższa od tej plastikowej więc i troszkę większa pewność stabilności osi, a dodatkowo wyeliminowałem problem z opadaniem osi. Niestety drukarka w wersji oryginalnej ma czasami problem z opadaniem lewej osi Z w przypadku, gdy cały koszyk jest po lewej stronie. Po wyłączeniu drukarki silniki wchodzą na luz i grawitacja robi swoje.

Ostatnimi dodatkami, które dodałem to włącznik oświetlenia z wtyczką pod taśmy led oraz zabudowa drukarki z oświetleniem (druk z ABS idzie bez problemu no i jest nieco ciszej). Oto efekt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To chyba by było na tyle. Jeżeli będą jakieś pytania - chętnie odpowiem. Dziękuję wszystkim, którzy dotarli do samego końca tego postu :D
Dodam, że wszystkie części (oprócz nieszczęsnego docisku filamentu, o którym po prostu zapomniałem) zostały wydrukowane z PET-G od DD - kolor Ruby Red Transparent.
anraf1001, Zepco, Abys
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: marek91 »

Good job! Do dziś zachwyca mnie ten ruby red, piękny kolor :D
Właśnie przybiłem piątkę samemu sobie :D
balgator
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Julian »

marek91 pisze:Good job! Do dziś zachwyca mnie ten ruby red, piękny kolor :D
Właśnie przybiłem piątkę samemu sobie :D
Przybij sobie piątkę, też ode mnie :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Zepco »

Doprawdy piękny kolor (już wisi w koszyku) :) ) !
Pozwolisz że na raty zbombarduję Cię pytaniami, bo mam w planach tę modyfikację.
Podkładki wyciszające pod silniki masz na osie X i Y tylko?
Jak wygląda sytuacja przy dłuższych wydrukach z temperaturą przy zamkniętej komorze? Nie ma potrzeby odizolowania elektroniki i zasilacza i przeniesienia na zewnątrz?
Skąd brałeś profile i akcesoria do nich?
Co to za wałki masz?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: tpila1 »

Podkładki wyciszające zostawiłem tylko na X na razie, do Y muszę przeprojektować trzymadełko na silnik, ponieważ przy założeniu podkładki wykrzywiał się i pasek się dziwnie skręcał.

Co do temperatur to najdłuższy wydruk jaki robiłem to 12 godzin, ale przed nim zrobiłem drobną modyfikację obudowy i zasilacz jest teraz na zewnątrz, czytałem ze w przypadku tej drukarki to elektronika spokojnie wytrzymuje pracę w zamknięciu, ale zasilacz już gorzej. Jest on teraz przykręcony do ścianki obudowy i kable są wpuszczone do środka. Jedyną "wadę" zamkniętej obudowy jaką zauważyłem do tej pory to problemy z chłodzeniem przy bardzo małych wydrukach, np. taką kostkę 20x20x20 muszę drukować z otwartymi drzwiczkami, ponieważ na narożnikach PLA potrafi się delikatnie podnosić. Przy dużych wydrukach nie było jakiekolwiek problemu. Jedyne co dodatkowo rozważam to zamontowanie radiatorów na silniki, bo po wspomnianym druku były dosyć gorące.

Profile brałem od Andrzejewskiego - koszt brutto to 130 zł, brałem też te nakrętki wsuwanie w profil, tutaj niestety drogo wyszło bo za 40 szt. policzyli mi 80 zł. Na szczęście w sklepie u siebie w mieście znalazłem 100 szt. za 50 zł. Brałem też od nich kątowniki wewnętrzne (te wkładane w profil) ale wziąłem wersje krótsze, na jedną śrubę, i utrudniały mi utrzymanie kąta prostego, więc zrobiłem według oryginalnego projektu i powierciłem otwory montażowe w profilach (później dowiedziałem się, że w Andrzejewskim też taką usługę świadczą).

Wałki mam chyba takie zwykłe, nierdzewne hartowane WRB. Spełniają swoje zadanie więc nie narzekam.
Abys
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: MosfetN »

No i takie coś mi się podoba :git: ,Prusa powinien sprzedawać cos podobnego lecz z profili extrudowanych na jego zamówienie lub blach stalowych (odpalenie produkcji przy takiej ilości to nie są aż takie duże koszta). Jest znacznie lepiej niż w tej całej oryginalnej Prusie MK 2 która składa się głównie z prętów budowlanych i trytytek.
tpila1
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
krys
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:49
Drukarka: Mendel90
x 1

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: krys »

plastiki oraz jakość wydruków jest bardzo ładne :)
tpila1
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: FlameRunner »

tpila1 pisze: Profile brałem od Andrzejewskiego - koszt brutto to 130 zł
To cena już z pocięciem na wymiar?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: dragonn »

Tak, na pewno. Andrzejewski tnie za darmo.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Zepco »

Skąd wiadomo gdzie robić otwory w profilach? Nie widzę żadnego rysunku, a chciałem zlecić całość tej firmie, żeby się z tym nie bawić.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”