Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: anraf1001 »

Zepco pisze:Skąd wiadomo gdzie robić otwory w profilach? Nie widzę żadnego rysunku, a chciałem zlecić całość tej firmie, żeby się z tym nie bawić.
Wystarczy znać wymiary profili. Jak masz profil 30x30 to chyba jasne, że otwór jest na środku tj. 15mm od krawędzi profilu. Czyli otwory na śruby robisz 15 mm od krawędzi. Nie wiem czy wyraziłem się jasno? :D
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Zepco »

Nie do końca. Zwróć uwagę na zdjęcia i profile do siebie się nie licują, bo dochodzą jeszcze zatyczki na odłonięte końce. Poza tym interesuje mnie miejsce wkręcenia pionowych (od osi Z).
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Domell »

Ładnie to wygląda :)
Pet g nie mięknie ci przy silnikach?

T.
tpila1
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: tpila1 »

Cieszę się, że Wam się podoba :) Generalnie ze wszystkich wydruków to z PET-G od DD wychodzą mi najładniej, sam druk czasami jest problematyczny (trochę takie włoski się robią) ale efekt finalny zawsze wychodzi super no i praktycznie zerowy skurcz, nie mam problemów z pasowaniem części. Materiał nie mięknie przy silnikach, ani przy extruderze. Dyszę od chłodzenia wydruku mam też dosyć blisko całości i nawet przy stole w temp. 80 stopni nic się nie odkształciło.

Co do pytań, to tak jak kolega dragonn wspomniał Adnrzejewski tnie za darmo. Dochodzi jeszcze tylko koszt dostawy. Natomiast co do otworów to tutaj jak kolega Zepco zauważył, projekt jest zrobiony też i pod estetykę więc w wymiarach są uwzględnione zaślepki, które docelowo mają grubość 3mm.

Miejsca otworów:
w profilach ułożonych wzdłuż osi X (3 sztuki) otwory fi8 w odległości (licząc od lewej) 12mm oraz 342mm
w profilach ułożonych wzdłuż osi Y (2 sztuki) otwór fi8 w odległości 100mm
dodatkowo wchodzi w grę nagwintowanie otworów, ja to robiłem samemu gwintownikiem M8 (otwór w profilu ma ok 7,4mm), słyszałem od ludzi z Andrzejewksiego, że są też śruby M8 samogwintujące, wtedy nic nie trzeba gwintować tylko od razu wkręcać.

Jeżeli ktoś chciałby robić wersję bez zaślepek to oprócz korygowania wymiarów na otwory trzeba też użyć krótszych prowadnic pod oś X, ponieważ teraz idą tam jedne z fabrycznych wymiarów od oryginalnej Prusy, a w wersji bez zaślepek (z profilami na styk) musiałby być one krótsze o 6mm.
Abys
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Zepco »

Ślepa kiszka jestem. Wszystko jest w opisie części:
3 HFS6-3030-354-Z8-XA12-XB342 Clear anodize 3030 Normal Rigidity Type extrusion 354mm 8mm counterbore hole @ 12mm and 342mm (x)
2 HFS6-3030-320-TPW-Z8-XA100 Clear anodize 3030 Normal Rigidity Type extrusion 320mm tap both ends 8mm counterbore hole @100mm (y)
Z zaślepkami wygląda o wiele lepiej. W tym tygodniu zacznę druk części (pozostanę chyba przy pomarańczowym kolorze). I na pewno skuszę się na podkładki izolujące wibracje pod silniki.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: tpila1 »

No tak wszystko jest na githubie ;) Jeżeli chcesz mieć naprawdę dobrze zrobione mocowania pod tłumiki to polecam pocienić w X end motor tą część gdzie jest silnik o jakieś 3mm. Chodzi o to, że tłumik ma 6mm grubości i czasami, w zależności od konstrukcji, pasek zębatka od paska może być na samym końcu bolca silnika, może to wywoływać niepotrzebne naprężenia na silnik i przez to oś X może działać gorzej niż wcześniej - u mnie tak właśnie było. Podobna sugestia tyczy się osi Y.
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Karczol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:03
Lokalizacja: Kalisz
Drukarka: Prusa i3 MK2S

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Karczol »

dzięki za szczegółowy opis, jednak mam kilka pytań:
1. skąd wziąłeś mocowania łożysk osi Y - wydłużyłeś po prostu model w osi wzdłużnej czy są jakieś gotowce?
2. jak są mocowane śruby pokazane na zdjęciu w załączniku do tego posta? trzeba gwintować profile?
3. gdzie kupiłeś wałki?
4. ile wysokości ma drukarka bez nóżek? dobrze liczę, że jest to 390 mm + grubość kątowników na podstawie (5 mm?) ? próbuję policzyć czy zmieści się w mojej szafie.
5. gdzie kupiłeś tłumiki drgań silników? nie powodują artefaktów na wydrukowanych modelach?

jak coś jeszcze mi się przypomni to zapytam ;)
Załączniki
har.PNG
Prusa i3 MK2S Zaribo
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: tpila1 »

1. Mocowania do dłuższych łożysk znalazłem na thingiverse i je tylko pogrubiłem, aby dystans od wałków do stołu się zgadzał. Jakby co to mogę przesłać stl.
2. Tak, trzeba gwintować otwór, który idzie wzdłuż profilu. Nie jest to konieczne, ponieważ całą konstrukcję można złożyć używając zwykłych łączników aluminiowych do profili. Nagwintowanie profilu i dobre wywiercenie otworów pod śruby nieco ułatwia montaż, ponieważ nic nie ma prawa się przesunąć.
3. Wałki brałem od TDI-CAD.
4. Drukarka ma tak około 395mm wysokości.
5. Tłumki drgań kupiłem na allegro, akurat trafiły mi się jakieś z dziwnym wypustem od strony silnika, więc musiałem to spiłować. Artefaktów nie ma, ale z osi Y musiałem zdjąć ponieważ dystans do zębatki paska był za duży i silnik się wykrzywiał.
Abys
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Karczol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:03
Lokalizacja: Kalisz
Drukarka: Prusa i3 MK2S

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: Karczol »

ok, kolejne pytanie
6. czy drukarka może pracować na FW Prusy?
Prusa i3 MK2S Zaribo
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition

Post autor: FlameRunner »

6. https://github.com/PrusaMK2Users/3030_H ... r/Firmware
tl;dr: może, ale nie będziesz miał dodatkowych milimetrów w Z
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”