Anycubic Photon

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
maniek_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2018, 12:36

Re: Anycubic Photon

Post autor: maniek_PL »

A więc dołączyłem do grona drukarzy :)
Pierwszy model jaki poszedł na warsztat to sokół milenium ze Star Wars. Zdjęcie pokazuje model po nałożeniu podkładu oraz jakiś tam cieni itp :)
Model ma długość ok 9,5 cm
Czas druku 2h 35 min
Model w czasie druku pochylony o jakies 35 stopni
O ile górna warstwa jest jak dla mnie świetna o tyle dolna jest powiedzmy że zadowalająca. Wine zganiam na zbyt gęstą ilość podpór które zjadły detale (auto - 30%) oraz ich krótkość (wyłamywałem je używając naprawdę sporo siły oraz szpachelki) -
Co do zapachu - no cóż - śmierdzi paloną instalacją elektryczną ale nie jest to jakiś przesadnie drażniący zapach. Bez problemu da się wysiedzieć. Znacznie bardziej nieprzyjemny jest zapach alkocholu do mycia.
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 25
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon

Post autor: dziobu »

Skoro tak odczuwasz ichnią żywicę, to po zmianie na FunToDo albo Monocure nie będziesz czuć niczego ;)
maniek_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2018, 12:36

Re: Anycubic Photon

Post autor: maniek_PL »

Czytając wcześniejsze posty doszedłem do tego samego wniosku :) Za godzinę wyciągam kolejny model z "lodówki" - oby był ok :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 25
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon

Post autor: dziobu »

To może przy okazji wrzucę kilka mniej udanych wydruków żeby się nikomu nie wydawało że sprzęt i technologia są idealne.

Modele:
d03.jpg
Wieża Eiffla: https://www.thingiverse.com/thing:2239567
warstwa 0.05; żywica Monocure Rapid Blue

Wieża Pi: https://www.thingiverse.com/thing:2958242
warstwa 0.025; żywica Photocentric Hard White (*1)

(*1) ta żywica jest kremowa a nie biała; prawdziwie biała jest np 3DOK.

Dopóki zabawa trwa firmową żywicą, problemów w zasadzie nie ma. No chyba że z ułożeniem detalu czy podporami. Ale to kwestia wprawy. Natomiast po zmianie zaczyna się jazda z czasem utwardzania. Photon ma zarąbiście bogatą konfigurację druku:
ph_konfig.png
ph_konfig.png (2.43 KiB) Przejrzano 5992 razy
ale mimo to jest z czym się bić ;) Wieża Eiffla drukowała się kilka godzin, ale Pi - 26:30. A i tak mam wrażenie że czas na warstwę (15s na 0.025) miałem za krótki. Przy 10s wydruk się rozpadł po centymetrze; pewnie na 18-20s było by o klasę lepiej. Niebawem sprawdzę.

Jedziem dalej:
w pewnym powiększeniu widać zarówno warstwy jak i rozdzielczość samego wydruku:
d01.jpg
d02.jpg
Oczywiście z daleka wygląda to niemal idealnie; tutaj efektu nie poprawia paskudny kolor żywicy.

Efekty niedoświetlenia:
tak jak w przypadku FDM, tutaj też nie da się drukować w powietrzu. Dziwne ;) Zbyt małe kąty albo za szerokie nawisy (uwaga - to także zalezy od żywicy i czasu naświetlania) powodują takie problemy:
d04.jpg
d05.jpg
d06.jpg
Podobnie wygląda sytuacja gdy trafi się poproch czy naświetlony kawałęk żywicy - w tym miejscu będzie dziura lub w ogóle brak druku.

Jak już wydruk wyszedł i banan na ustach się rozszerza, to można jeszcze go stracić zbyt długo naświetlając detal. Teoretycznie to nie powinno mieć znaczenia. Praktycznie widzę, że ma:
d07.jpg
d08.jpg
Przyznam że wrzuciłem pod lampę...i zapomniałem. Timer do wyłączenia dopiero sobie zrobię/kupię.

Posta wrzuciłem bo ładnych wydruków w sieci jest multum, ale przyznać się do kichy to nie ma komu - a to dalej jest tylko drukarka ;) Ogólnie to nie wychodzi mi/psuję w lampie UV ok 5-10% wydruków. Przy poim niewielkiem doświadczeniu to jest to akceptowalny procent. A z ciekawostek - napis na dioramie jest z Photona ;) (Photocentric): viewtopic.php?f=46&t=2853&start=30#p48241.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Anycubic Photon

Post autor: rocendroll »

maniek_PL pisze:Pierwszy model jaki poszedł na warsztat to sokół milenium ze Star Wars. Zdjęcie pokazuje model po nałożeniu podkładu oraz jakiś tam cieni itp :)
Jak go pomalowałeś w taki sposób że widać nierównomierne białe kreski, plamki na szarym? W sensie to jest jakiś puder który się rozdmuchuje na powierzchni, bo nie wierzę że tak to pomalowałeś dokładnie? ;p
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 2
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Anycubic Photon

Post autor: MaxXxi47 »

Mi to wygląda na zwyczajne pociągnięcia tzw suchym pędzlem.
DRAGON CUSTOMS
maniek_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2018, 12:36

Re: Anycubic Photon

Post autor: maniek_PL »

rocendroll pisze:
maniek_PL pisze:Pierwszy model jaki poszedł na warsztat to sokół milenium ze Star Wars. Zdjęcie pokazuje model po nałożeniu podkładu oraz jakiś tam cieni itp :)
Jak go pomalowałeś w taki sposób że widać nierównomierne białe kreski, plamki na szarym? W sensie to jest jakiś puder który się rozdmuchuje na powierzchni, bo nie wierzę że tak to pomalowałeś dokładnie? ;p
Najpierw podkład szary znaleziony w garażu, następnie rozwodniona farba do malowania ścian a następnie na "sucho" biała też do malowania ścian :P
maniek_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2018, 12:36

Re: Anycubic Photon

Post autor: maniek_PL »

Nie wiem jak edytować poprzedni post. A więc kolejny wydruk. Tym razem popiersie Hulka w wersji Gladiator :P
Zakupiłem kilka akwareli w sklepie plastycznym i zakosiłem dziecku jakieś pędzelki. Mój pierwszy model malowany farbkami ;)
Sam model w sobie oczywiście nie wyszedł idealnie. Jest wydrążony w środku. Lewa ręka wydrukowała się tylko do połowy. Druk wykonany na standardowych ustawieniach photona.

Kolejny to cell z dragon balla, odcięte skrzydełka na plecach i druknięte osobno - tym razem klapa całkowita. model wyszedł jako plama. Wprowadziłem testowo ustawienia z wydruku sokoła milenium i cell wyszedł idealnie.
Layer thickness - 0.05
Exposure - 14
Off time - 6.5
Bottom Exposure time - 90
Bottom layer 10
i wyszedł idealnie :) ) podkład jest dosyć lepiący dlatego mocel wyglada na oblepionego syfem (to kurz itp) Po wydruku i czyszczeniu alko byl idealnie gladki.
Załączniki
cell.jpg
hulk.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 25
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon

Post autor: dziobu »

To tu żeby było w temacie: osłony do pojemników na żywicę.
s1.jpg
Jeden pojemnik:
s2.jpg
Stosik:
s3.jpg
s4.jpg
I tak wygląda w praktyce "transparent" wg Spectrum (Spectrum PET-G Black Transparent).
Załączniki
zatrzask.stl
(8.09 KiB) Pobrany 175 razy
Pokrywa.stl
(30.75 KiB) Pobrany 187 razy
podstawa.stl
(33.09 KiB) Pobrany 177 razy
dystans.stl
(10.04 KiB) Pobrany 205 razy
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic Photon

Post autor: McKee »

dziobu pisze:A z ciekawostek - napis na dioramie jest z Photona ;) (Photocentric): viewtopic.php?f=46&t=2853&start=30#p48241.
Ej... to jest złamanie warunków konkursu!
Wydruk jest sam w sobie zajebiaszczy ... i diorama jest dodatkiem, ale skoro już ją dajesz do oceny to ... tylko FDM miał być.
Malowanie jest ok i naprawdę podziwiam, ale jednocześnie mam lekki niesmak (gdzieś zabrakło gry fair).


PS.: Tylko niech nikt tego nie odbiera jako jakąś mocną krytykę ... to tylko taki malutki-malutki niesmaczek ;) kurcze nie wiem jak to napisać żeby zbyt "mocne" nie było. Dziobu jest OK ... i wydruk jest OK ... tylko coś mnie swędzi ... (i nie jest to brud ... i nie jest to też nasza narodowa zawiść ;))
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”