Anycubic Photon

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Anycubic Photon

Post autor: emartinelli »

Na duży plus dla tej drukarki to, że chodzi na UV więc żywica tak nie zastyga szybko jak w tych na światło dzienne.
Ja już pisałem, że żywicówki nie dla mnie, za dużo pitolenia z czyszczeniem, przemywaniem, przelewaniem i syfieniem wszystkiego żywicą :(
Ale fakt, że jakościowo są naprawdę OK
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon

Post autor: FlameRunner »

Ja zapytam tak: czy PHOTON to dobre urządzenie na początek przygody z drukiem z żywicy?
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Anycubic Photon

Post autor: emartinelli »

Biorąc pod uwagę relacja cena/jakość to moim zdaniem rewelacja i nie tylko na początek.
Mam tylko takie przeczucie, że jak to chińszczyzna na tym poziomie cenowym, jakość zależy od egzemplarza. Ale Photon jest na tyle prosty konstrukcyjnie, że większość spraw można ogarnąć samemu.
drakan9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 11 sty 2017, 11:50
x 8

Re: Anycubic Photon

Post autor: drakan9 »

mam photona od miesiąca czasu i powiem drukarka rewelacja :D widać że poprawili poprzednie niedoróbki + jest teraz możliwość przebierania w materiale

a w sumie kolega flamerunner widział moje wydruki :)
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 10
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Anycubic Photon

Post autor: TDI-CAD »

Mam i ja :-)
20180604_172153-1.jpg
tanczacy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 39
Rejestracja: 19 sty 2017, 11:04
x 1

Re: Anycubic Photon

Post autor: tanczacy »

Mam sześć :)

Ogólnie rzecz biorąc super maszynka, drukuję, zdejmuję wydruki, czyszczę stolik, zakładam z powrotem, dolewam żywicę i drukuję dalej :)
Załączniki
terminator 2.jpg
wieza 2.jpg
wieza 1.jpg
zestaw wotr.jpg
27335605_10208997555174764_218358111_o.jpg
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Anycubic Photon

Post autor: SanFable »

Generalnie to ta drukarka stoi obok mojej więc mogłem coś poobserwować
Czy jest problem z zostawieniem jej np na 2-3 tygodnie? Trzeba jakoś specjalnie czyścić, konserwować?
zlewasz żywicę przez filtr do butelki, czyścisz wannę z pozostałości i może tak leżeć
- Jak tak na prawdę upierdliwe jest obcowanie z żywicą? Raz czytam że jej zbieranie i czyszczenie to masakra; ktoś inny mówi że "spoko",
jak zobaczyłem ile trzeba się bawić po wyciągnięciu wydruku, że go trzeba czyścić w smrodzie żywicy, żeby usunąć jakieś zadziory itd to to był kolejny powód, przez który mi się odwidziało.
- Załóżmy że chcę drukować jakieś pierdoły w ilości hurtowej; da się z tego korzystać 24/7 czy co jakiś krótki czas trzeba wymienić folię/coś poprawić, skalibrować, itp?
24/7 to te pierdoły będą się drukowały, jak zobaczyłem, że malutka figurka jakieś 4x4cm i wysoka na jakieś 10 drukowała się 25h* to mi się odwidziało... generalnie jest bardzo mało rzeczy do kalibracji bo w sumie tylko oś Z- stół musi byc poziomo do podstawy i odpowiednia odległość na 0 warstwę i tyle, folii nie widziałem jeszcze żeby ktoś zmieniał, dopiero pare tygodni jest ta drukarka. Jest fajna zaleta drukowania w tej technologii, cały stół wydrukuje się w takim samym czasie jak jeden "klocek" o takiej samej wysokości, ponieważ warstwy wszystkich drukowanych elementów są jednocześnie utwardzane.

*nie wiem czy akurat takie wolne ustawienie było aby cokolwiek ta drukarka wydrukowała
- Żywica ponoć śmierdzi; jak bardzo to faktycznie przeszkadza? Nie żebym chciał koło tego spać, ale potrzebuję opinii kogoś wiarygodnego ;) (to taki problem jak z ABSem w FDM; jednym śmierdzi bardzo a inni nie czują),
zacznijmy od tego, że żywicy nie powinno się dotykać gołymi rękami, śmierdzi niesamowicie ostro, po wejściu do pomieszczenia przesiąkniętego tą żywicą momentalnie czuć podrażnione oczy i ogólnie czuć, że działa na nas...
jakbym miał porównać z ABSem, absu nie wylejesz na karton, który potrafi tydzień nasiąknięty śmierdzieć, że przez zamkniętą salą czuć... abs jest dużo bardziej przyjemniejszy, bo puścisz wydruk, posiedzisz trochę i pójdziesz, a to od otwarcia butelki śmierdzi.
- Czy wydruk trzeba jeszcze osobno utwardzać? Ewentualnie inaczej dopieszczać?
Tak, należy naświetlać model światłem UV bo nie jest w pełni utwardzone
- Często, tak w praktyce, wydruk Ci odpada? Dużo jest problemów z trzymaniem do stołu?
częstym problemem jaki zaobserwowałem to było "zatykanie", w takim sensie, że zamiast na wydruku warstwa powstać to powstała na dnie wanny blokując możliwość dalszego drukowania, tyle dobrze, że nie marnuje się więcej...

- Czy kupił byś ją jeszcze raz?
Na szczęście drukarka nie jest moja więc nie żałowałbym zakupu, wydruki potrafią być po prostu idealne, zabawę z późniejszą obróbką jeszcze bym przeżył, smród też, ale jakby to nie było szkodliwe... nie mam zamiaru aż tak dawkować takich substancji... tak samo stwierdziłem z dołożeniem lasera do drukarki, fajne, ale w razie jakiejś awarii/wypadku ryzykuję wzrok, coś, czego nie kupię drugiego... wiadomo okulary, ale wiecie jak to bywa w praktyce...
czy PHOTON to dobre urządzenie na początek przygody z drukiem z żywicy?
osobiście jakby ta technologia była mniej trująca i tańsza to zdecydowałbym się na budowę własnej, tak naprawdę tam nic nie ma, masz lampę uv i wyświetlacz, który wyświetla określone warstwy w białym kolorze, który przepuszcza promienie UV i tyle

mocno polecam filmik od Arhona, jest tam pare rzeczy na które trzeba przymknąć ucho, ale ogólnie fajnie mówi,
https://youtu.be/VvaS4BfNgrA
drakan9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 11 sty 2017, 11:50
x 8

Re: Anycubic Photon

Post autor: drakan9 »

Ja powiem tylko że żywica, żywicy nie równa monocure, f2d i anycubic są mniej drażniące w zapachu tylko jeśli chodzi o kontakt ze skórą to niestety przypadkiem musiała mi się na łapę dostać i puch spuchła na 2 dni :D

a co do samego trucia żywicy, owszem jest najbardziej trująca ale przy kontakcie ze skórą, opary z tego co pamiętam są obojętne dla naszego organizmu (nie mówie tutaj o jej podgrzewaniu) a za jakieś groszowe sprawy idzie zbudować komorę :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 25
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Anycubic Photon

Post autor: dziobu »

A jak obecnie wygląda faktyczna wytrzymałość detali z żywicy UV?
Chemia się zmienia i informacja że są kruche i do d*py sprzed kilku lat może być mało aktualna. Drukarki nie popularne i sporo ludzi to powtarza, nie wiem tylko czy zgodnei z prawdą.

Da się na tym wydrukować działającą zębatkę? Bez obciążeń; ma tylko działać jako dzielnik mechaniczny do krańcówki.
Wiem że ludzie drukują takie bajerasy, ale nie koniecznie z takiej żywicy.
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Anycubic Photon

Post autor: SanFable »

myślę, że po utwardzeniu jest to dosyć wytrzymałe, jakby nie patrzeć to wypełnienie wynosi 100% (w sensie ścianek), bo (taka ciekawostka) trzeba uważać, aby nie zamknąć płynnej żywicy w wydruku i dlatego stosuje się dziurki w wydrukach, dzięki którym ta żywica może spływać

dokładność i detale to jest kompletnie inny poziom niż zwykłych drukarek FFF, po prostu dwa różne światy, z DLP wychodzą tak drobne rzeczy w takiej jakości, że FFF to się nie śniło nawet (akurat widziałem test takiej cienkiej spirali)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”