LC Precision czy AnyCubic Photon?

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Zibi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2018, 01:02

LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: Zibi »

Cześć wszystkim!
Mam ogromną zagwostkę związaną z wyborem drukarki - waham się pomiędzy LC Precision a AnyCubic Photon. Kwota, którą obecnie posiadam całkowicie pokryje koszt samej drukarki LC Precision, tj. 8000 PLN, natomiast materiały eksploatacyjne, które niestety są dość drogie (ekran ochronny na wyświetlacz, żywice, folie FEP), mocno nadszarpną moje 'zaskórniaki'. Dlatego wolałbym, żeby 'pierwsze' próby drukowania nie kończyły się ciągle odpadającymi/nieudanymi wydrukami, tj. nie chciałbym zmarnować np. 1 litra żywicy na coś, co nie wyjdzie.

Czytając różne fora i oglądając różne recenzje, użytkownicy zachwalają sobie tę drukarkę - w porównaniu do AnyCubic Photon, LC Precision praktycznie w każdym względzie (prócz ceny) jest lepsza - bardziej niezawodna, rzadziej wymienia się elementy typu folie FEP, łatwo czyści się żywice, żywice są mniej drażniące (+ jest duży ich wybór), oprogramowanie jest znacznie lepsze, itp. Z drugiej zaś strony, w przypadku drukarki AnyCubic Photon, cena wynosi 3200 PLN, więc pozostałą część środków mógłbym poświęcić na materiały eksploatacyjne (dużo żywic, dużo ekranów LCD oraz folii FEP).

Pojawia się więc pytanie - którą drukarkę wybrać? Nie będę z niej korzystał super często - sporadyczny wydruk jakiś skomplikowanych elementów, które muszą być nieprzepuszczalne dla wody. Jak to jest z adhezją wydruków do podłoża w LC Precision (nie znalazłem żadnych informacji o tym). Podobno w Photonie można się mocno namęczyć żeby jakiś pierwszy wydruk wyszedł poprawny, a nawet jeśli wyjdzie, to z kolejnymi może być problem (odrywają się od podłoża, żywica zaczyna polimeryzować zbyt blisko folii FEP przyciągając ją do siebie przez tzw. 'suction forces', itp.).

W związku z tym, iż jestem świeżakiem w sferze drukowania 3D, zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o doradzenie, z której drukarki (łatwość w obsłudze, niezawodność i koszty eksploatacyjne) mógłbym być bardziej zadowolony :) Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Zibi
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: dziobu »

No to skoro sam doszedłeś do tego że nie masz już środków na eksploatację przy LC, to gdzie tu wybór? :P

Mam Photona. To w sumie najtańsza drukarka tego typu którą warto rozważać - ma panel i jest samowystarczalna. Dwa słowa o niej:
- praca jest przyjemna: włączam i działa,
- slicer jest ciulowy; działa OK i w zasadzie wystarcza ale możliwości ma mniej niż skromne (jak chcesz - możesz dokupić Formware 3D - to slicer jaki Photocentric dodaje do LC),
- wymiana żywicy - mam kilka zasobników także tylko przecieram stolik i wymieniam zbiornik (tak, zbiorniki trzymam zalane żywicą - nie zlewam jej do butelek),
- czyszczenie zasobnika jest upierdliwe ale da się to okiełznać; myje się alkoholem izopropylowym,
- wydruki trzeba utwardzać lampą UV; mam taką kosmetyczną ~50zł z portalu aukcyjnego,
- żywica może leżeć w drukarce i nic jej się nie dzieje (sprawdziłem dla 2 tygodni).
Nic w niej nie robiłem, nic nie wymieniałem. Nie mam żadnych problemów z detalami odpadającymi od stołu. Jedyne co trzeba okiełznać to poziomowanie i kalibracja stołu. Robota na minutę.
Drukarki używam sporo choć funkcjonuje u mnie na razie jako dodatek. No i możesz ją kupić za mniej niż podałeś (tutaj będzie reklama: http://tdi-cad.pl/drukarki_3d/anycubic_photon).
Do nauki i sporadycznej zabawy chyba będzie OK.
Zibi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2018, 01:02

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: Zibi »

Dziękuję za tak szybką odpowiedź!

Co do pokrycia kosztów eksploatacyjnych, zawsze coś się znajdzie w przyszłości. Głównie chodzi o niezawodność drukarki - znalazłem sporo wątków w zakamarkach internetu, że w Photonie ekrany LCD dość często padają, a folie FEP szybko matowieją pod wpływem czyszczenia alkoholem (albo trzeba je wymieniać po dość częstych nieudanych wydrukach) - może masz szczęście i trafiasz na porządne części elektroniczne (już wiele razy naciąłem się na to, że kupując sprzęt elektroniczny niby z tej samej serii/firmy można natrafić albo na majstersztyk, albo na szmelc, który podziała z 2 tygodnie). Podobnie z kalibracją - wiele osób pisze, że pomimo zastosowania się do opisanych procedur, wydruki albo odpadają od platformy, albo przylepiają się na samym początku do folii FEP. Nie przeczę - nie znam tych ludzi i może ogólnie nie ogarniają albo nie umieją czytać ze zrozumieniem.

Tak czy inaczej, jeśli miałbym zapłacić te 8000 za drukarkę LC Precision i dodać z 1000 na materiały eksploatacyjne, ale mieć spokój i pewność (a raczej większą pewność, całkowitej nigdy nie możne mieć), że wydruki będą wychodzić i ogólnie drukarka będzie niezawodna, to się na to piszę. Pojawia się pytanie o prawidłowości tych opinii z internetu :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: dragonn »

A jak śpieszno Ci z tym zakupem? Osobiście jeśli masz taki budżet to bym poczekał na Prusa SL1, oczywiście kupił po tym jak jakieś opinie już będą.
Drunk_ZoZol
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 1
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Tak jak napisał Dragonn - Ja bym poczekał na Prusa SL1. Ma wszystko czego potrzeba + support 24/7. Pytanie tylko ile będą kosztować części wymienne (ekran, folie, pojemnik etc.) Jeżeli się śpieszysz - kup Photona, a potem sprzedaj i kup Prusę - ze 3 miesiące po premierze myślę będą sensowne recenzje + opinie klientów + baza problemów ;)
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Zibi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2018, 01:02

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: Zibi »

Z nabyciem drukarki i zrobieniem wydruków jest mi bardzo spieszno (muszę się uwinąć do końca roku). Drukarkę kupuję w ramach jednego uczelnianego mini-projektu, na który dostałem określony fundusz (8000 zł) i oficjalnie będzie należeć do uczelni. Innymi słowy, nie jest to drukarka do użytku na własną rękę (będzie stać w laboratorium), dlatego co raz zakupię, musi wystarczyć i żadne dalsze operacje typu 'sprzedać, a potem zakupić Prusa' niestety nie wchodzą w grę. W związku z tym, wolałbym żeby był to sprzęt niezawodny (a fundusze na materiały eksploatacyjne skądś ewentualnie wytrzasnę).
Gdybym wszystko kupował z własnej kieszeni, raczej pokusiłbym się o tego Photona, a tak mam zagwostkę... Chyba lepiej pójść w domniemaną jakość, a nie patrzeć tylko na cenę. Ale tak jak powiedziałem wcześniej - ciągle się waham :unknown:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: virgin71 »

Mam obie drukarki. Porównywanie LC do Photona jest niedorzeczne. LC jest w każdym calu dopracowana i wypieszczona. Photon to zwyczajnie tania drukarka.
Niestety w jednej i drugiej zmarnujesz trochę żywicy na próby. Natomiast żywica do LC jest praktycznie bezwonna, a utwardzanie wydruków jest całkowicie bezproblemowe, bo nie trzeba do nich UV, a zwykłe światło dzienne (czyli może być odbite).
Porównanie jest jak pytanie, czy warto brać Porsche, czy jednak Volkswagena. Oba auta dojadą do celu.

Pomimo ceny LC, kupiłem i nie żałuję. Więcej kupiłem też dużą LC, bo tak mi odpowiada i drukarka i soft.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: tig33r »

Porsche należy do volkswagena tak swoją drogą. :DD
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: dziobu »

Zibi pisze:Z nabyciem drukarki i zrobieniem wydruków jest mi bardzo spieszno (muszę się uwinąć do końca roku). Drukarkę kupuję w ramach jednego uczelnianego mini-projektu, na który dostałem określony fundusz (8000 zł) i oficjalnie będzie należeć do uczelni. Innymi słowy, nie jest to drukarka do użytku na własną rękę (będzie stać w laboratorium), dlatego co raz zakupię, musi wystarczyć(...)
I to jest imho dostateczny powód żeby _NIE_ brać Chińczyka. Imho w takiej sytuacji już jednak trzeba mieć sprzęt z normalną gwarancją czy wsparciem. Nie wiem jakie tam sa układy, ale upewnij się czy:
- po zakupie LC faktycznie będziecie mieli środki na eksploatację; instytucje publiczne są zastawione drogim sprzetem bo jest kasa na zakup, a na używanie już nie;
- po zakupie Photona będzie ktoś kto podejmie się obsługi tego urządzenia. Ono moze być w miarę bezobsługowe (moje jest ;p) jak się już przejdzie fazę prób i błędów.
virgin71 pisze:(...)i soft.
Do Photona można ten slicer dokupić. Jeśli masz licencję na ten od LC to zainstaluj Formware 3D Slicer (https://www.formware.co/) i sprawdź czy obsłuży tą licencję. Jeśli się uruchomi normalnie to masz slicer do Photona ;) A powinno działać bo to to samo.
Ma jedną wadę - jest wolniejszy od Anycubicowego.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Post autor: virgin71 »

tig33r pisze:Porsche należy do volkswagena tak swoją drogą. :DD
Tak, celowo tego użyłem, bo obie drukarki to DLP. Pomimo, że VAG, to Porshe i VW są róźne:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”