Farbowanie żywicy

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Farbowanie żywicy

Post autor: Tomek Kemot »

Czy ktoś próbował bawić się w farbowanie żywic? Zaraz ktoś zapyta po co? Zauważyłem że żywice tego samego producenta w różnych kolorach mają inne właściwości jeżeli chodzi o wytrzymałość/kruchość, przeźroczystość, łatwość druku, ogólny wygląd wydruku.
I tak np. Anycubic White na świetne właściwości wg moich potrzeb w porównaniu np. do Anycubic Blac.
I generalnie jest to chyba najlepsza żywica jaką przetestowałem wg moich potrzeb a sprawdzałem już
Photocentric Firm i Hard (czarne), Monocure czarna (porażka), Wanhao szara i Anycubic czarna zielona, biała. Anycubic White jest bardzo mało przeźroczysta jest wytrzymalsza nie kruszy się tak łatwo jak blac. W związku z tym fajnie byłoby przefarbować taką żywicę na czarna :smile2:

Próbowałem już dodawać np. uniwersalnego pigmentu (czarnego) do farb. Próba była wykonywana na żywicy Monocure Black z uwagi na to iż ta żywica jest bardzo przeźroczysta chciałem zniwelować elekt przeźroczystości. Po dodaniu pigmentu w proporcjach takich jak podaje producent pigmentu żywica po wydrukowaniu była praktycznie nieprzeźroczysta :D Niestety odbiło się to na długości naświetlania i zasadniczo wydruk odrywał się od stołu. Po kilku jeszcze próbach w różnych proporcjach stwierdziłem że pigment do farb się nie nadaje ponieważ hamuje mocno proces utwardzania żywicy. :sad:

Podobno dobre rezultaty dają barwniki spozywcze :smile2: Sprawdzał ktoś? :cool2:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: dziobu »

Monocure oferuje pigmenty do żywic UV.
Monocure 3D CMYK Pigment set is intended for use with Monocure 3D resin so custom colours can be created to suit individual needs. These pigment dispersions are designed to work with 3D printing applications where UV light is used to cure resin layer by layer.
Nie wynika z tego bezpośrednio że z żywicami innych firm to nie zadziała. Ale nie sprawdzałem.

btw.
dlaczego żywica Monocure to porażka?
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: Tomek Kemot »

O pigmentach do żywic słyszałem być może zakupie i sprawdzę ale poszukuje też alternatyw. :smile2:
dziobu pisze:dlaczego żywica Monocure to porażka?
To jest moja opinia z uwagi na moje potrzeby co do właściwości żywic. Ważną cechą dla mnie jest to aby żywica przypominała wizualnie plastic np. ABS. Monocure czarna przypomina raczej przydymione szkło :? Jest BARDZO transparentna. Dlatego została przeze mnie zdyskwalifikowana. Jeżeli chodzi o wytrzymałość elementów tez nie wypadła dobrze. Generalnie moje potrzeby to żywica która będzie najbardziej przypominać "prawdziwy" plastik i jak na razie Anycubic white (nie licząc kremowego koloru :D ) jest idealna. Zapomniałem tez że ta żywica ma bardzo mały skurcz. Wydruki są płaskie jak stół :smile2: I teraz byłoby fajnie z białej zrobić czarną :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: dziobu »

No ja za to potrzebuję transparentnego koloru - czarny PET-G od Spectrum dał d*py i radzę sobie żywicą. Chodzi o przykrycie wyświetlacza/ledów.

btw.
Używasz oryginalnego Photonowego slicera?
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: Tomek Kemot »

Każdy ma swoje potrzeby. Dla jednego ta żywica będzie super dla innego nie :smile2:

Tak używam Photonowego slicera. Pobrałem też do sprawdzenia Formware 3d ale jakoś nie podbił mojego serca. Jedyna funkcja która zwróciła moją uwagę to różne stopnie wypełnienia wydruku tak jak to jest w FDM :cool2:

Masz jakiś inny program oprócz powyższych? Te szybki do ledów to drukujesz wyciągając je pionowo na wsparciu? :smile2:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: dziobu »

Pytam o te zywice bo zawsze można trafić na coś o czym jeszcze się nie wie ;)

To przekonaj się do tego Formware bo pozwala wycisnąć z drukarki więcej, dużo wiecej. I funkcji tam jest duuużo więcej (żłobienie środka, dodawanie otworów odpływowych, normalna praca z supportami, supporty wewnętrzne, zapis projektu...), tylko faktycznie obsługa na początku dziwna.

Tak, większe powierzchnie drukuję pionowo lub pod jakimś kątem. Nigdy poziomo. Przy pierwszej okazji wrzucę zdjęcia jakiegoś projektu.
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: Tomek Kemot »

dziobu pisze: To przekonaj się do tego Formware bo pozwala wycisnąć z drukarki więcej
Już się chyba nie przekonam bo mi się skończył miesięczny okres próbny :smile2:
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: Fcek »

dziobu pisze:No ja za to potrzebuję transparentnego koloru - czarny PET-G od Spectrum dał d*py i radzę sobie żywicą. Chodzi o przykrycie wyświetlacza/ledów.

btw.
Używasz oryginalnego Photonowego slicera?
Spróbuj Pet-g Smoky od F3D czy tam finnotech. Ma kolor ciemno szarego/srebrnego dymionego szkła. Jest transparentny.
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Farbowanie żywicy

Post autor: Tomek Kemot »

Farbowanie ciąg dalszy :cool2:
Zakupiłem w Rossmanie barwnik czarny do ubrań :D Koszt 30 zł, 150 ml barwnika.

Wymieszałem z żywicą Anycubic white w stosunku 1:22. Wyszedł kolor ciemny grafit. Wcześniej próbowałem ze stosunkiem 1:12. Kolor wychodzi wtedy czarny ale problem z drukowaniem (konieczne dłuższe czasy naświetlania ale można próbować).
Jeżeli chodzi o stosunek 1:22 to drukowanie bezproblemowe. Czasy naświetleń x2. Efekt bardzo fajny. Wydruki są całkowicie nieprzeźroczyste nawet przy ścianka 1mm. Generalnie wygląd "prawdziwego" plastiku. Barwnik rozprowadza się równomiernie w żywicy. Zatem kolor jest jednorodny. Wadą tego barwnika jest jego "agresywność" :cool2: Rozumiem przez to że trochę osadza się na kuwecie i stoliku. Generalnie można by to zaakceptować ponieważ problem nie jest bardzo duży.

W drodze kolejny barwnik do testów :smile2:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”