[UV LCD / MSLA] Płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

[UV LCD / MSLA] Płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: dziobu »

Witam,

Trafił mi się firmowy środek do mycia wydruków - Photocentric Resin Cleaner. Cenowo w porównaniu z IPA wychodzi fatalnie, ale pomyślałem że wrzucę kilka zdjęć porównawczych. W końcu - może warto.

Źródło - http://www.thingiverse.com/thing:3179781
Moje modele są po niewielkich testach mechanicznych, stąd obdrapania i zniszczenia. Drukowane jeden za drugim, z tego samego projektu. Jakieś tam wady na wydruku są związane z dolewaniem żywicy i remontem okolic drukarki w trakcie pracy (bez wentylacji jest cichutka i zapomniałem że pracuje; nie ma to znaczenia dla poniższego porównania).

Żywica - Photocentric Firm Grey. Warstwa - 0.025mm.
Oba detale umyte po wydruku, jeden w IPA, drugi w środku producenta. Potem płukanie (woda) i naświetlanie (50 min).
Tutaj dodam że Cleaner faktycznie rewelacyjnie zmywa żywicę, a potem idealnie spłukuje się wodą. IPA zmywa raczej tak sobie, do tego potem robi się tłustawa dlatego myć trzeba przeważnie na 2-3 zbiorniki.

A teraz najważniejsze - poza szturchaniem pensetą, śrubokrętem, drapaniem w wybranych miejscach i badaniem twardości (też śrubokręt ;p) nie robiłem z nimi nic. Żadnego szlifowania, przecierania, piaskowania, lakierowania czy malowania.

Ten błyszczący z wyraźnymi przebarwieniami to model po IPA. Matowy - po firmowym środku myjącym. Różnica jest na tyle znaczna że nie będę podpisywał ich na zdjęciach.
a01.jpg
a02.jpg
a03.jpg
a04.jpg
a05.jpg
Cleaner ukrył sporo śladów po warstwach. Pod światło są widoczne, choć nieznacznie (widać to trochę na zdjęciach, np czubek głowy). Detal w dotyku jest jak po piaskowaniu - szorstkawy, ale gładki. Optycznie to nawet nie ma co porównywać. Za to na plecach czy po bokach - niemal idealnie gładkie wykończenie.

Przypomnę że jedyną różnicą pomiędzy tymi detalami jest środek w którym wydruk spędził kilka minut po zdjęciu ze stołu.

Zgodnie z opisem producenta, środek powinien wystarczyć na umycie ~150 wydruków. To oczywiście zależy. ALE, bo to muszę sprawdzić, może da się myć detale najpierw w IPA, żeby zmyć większość syfu, a potem w Cleanerze żeby zrobić to dokładniej. To powinno ograniczyć brudzenie się czyściałki. Aż sprawdzę co i jak i dam znać jak będą efekty.

A wracając do pytania "czy warto" - no coż... pierwsze próby jasno sugerują że... jednak warto. Niemniej najpierw zacznę od sprawdzenia jak sobie radzi z IPA.

I zaznaczam że Cleaner był dopasowany do żywicy (Photocentric). Nie próbowałem jeszcze zmywać nim np Monocure (ale oni też mają podobny środek).
bafunio, Abys, Berg, FlameRunner
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: kretu »

Jeżeli dobrze szukam po google to to jest metoksypropanol. Może ktoś ma możliwość sprawdzić. Bo cenowo by wychodziło podobnie do IPA tylko z dostępnością gorzej.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: Berg »

Wygląda jakby po prostu by lekko agresywny i trochę rozpuścił wydruk.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: dziobu »

kretu pisze:Jeżeli dobrze szukam po google to to jest metoksypropanol. Może ktoś ma możliwość sprawdzić. Bo cenowo by wychodziło podobnie do IPA tylko z dostępnością gorzej.
Tu są jakieś nazwy:
https://photocentricgroup.com/wp-conten ... h-MSDS.pdf
rafaljot pisze:Wygląda jakby po prostu by lekko agresywny i trochę rozpuścił wydruk.
Chyba jest bo mam wrażenie że on jakoś aktywnie reaguje z nieutwardzoną żywicą. Poszukam jakiś pojemniczków, naleję trochę i wsadzę próbki.

Tu jest więcej o tym:
https://photocentricgroup.com/wash/
https://photocentricgroup.com/wp-conten ... ctions.pdf
https://photocentricgroup.com/wp-conten ... h-MSDS.pdf
https://photocentricgroup.com/wp-conten ... leaner.pdf
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: Berg »

intuicja mi podpowiada, że można by poeksperymentować z mieszaniną IPA+aceton (miesza się bezpiecznie) lub IPA+d1010 czyli rozcienczalnik poliuretanowy, czyli octan butylu+ksylen+metyloetyloketon+aceton (nie wiem czy któreś reaguje z IPA :crazy2: )
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:octan butylu+ksylen+metyloetyloketon+aceton :crazy2:
eeeeee

pomidor
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: Berg »

albo D1015 w połowie wspomniany wcześniej metoksypropanol +ksylen+Metyloetyloketon+octan butylu.
D1010 i D1015 można kupić bez problemu w sklepach z dobrymi lakierami do mebli (jak Sikkens, Tikurila, ICA)

EDIT: metoksypropanol sprzedawany jest też jako płyn czyszczący do dysz do drukarki atramentowej, który w sumie mam. 57zł/litr
bafunio
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: virgin71 »

Taaaa, też tak myślałem;)

Kurcze, efekty miazga.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 4
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: Drunk_ZoZol »

Próbował któryś z Was mieszanki? Bo nie wiem czy się zabierać za testy i dać porównanie IPA vs. IPA + Aceton ;>

No i w jakich proporcjach wymieszać? 50:50? :D
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 4
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: DLP: płukanie wydruków - IPA vs dedykowana czyściałka

Post autor: Drunk_ZoZol »

Ipa + Aceton w przypadku ręcznego mycia nie sprawdza się za dobrze. Mieszane 1:1. W myjce ultradźwiękowej nawet IPA wymięka również - bez pędzla się nie obejdzie.

Za to aktualnie dość popularny robi się filmik z pewnym zielonym środkiem - i osobiście powiem Wam, że działa najlepiej :D
balgator
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”