Problemy z Photonem

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

kometes pisze:Na środku ma garba
Nawet mi przez myśl nie przeszło że stół może być krzywy. Tak krzywy. Teraz boje się sprawdzić co jest u mnie.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Okazało się, że moja suwmiarka jest bardziej krzywa niż stolik :D a sam stół okazał się wklęsły. Blisko godzina pracy na papierze ściernym P120, by wyrównać stolik. Wiadomo, że z ręki nigdy nie będzie idealny, docelowo chcę go przefrezować, ale jest o niebo lepiej, niż było. Fotka przedstawia stolik po 15minutach szlifowania.
Wydruki trzymają się teraz tak jak trzeba. Są małe problemy spowodowanie niewielkim z-wobble ale staram się to omijać.
Jeśli drukuję jeden przedmiot bezpośrednio na stole a drugi z podporami, to ten pierwszy na całej wysokości raftu nie wychodzi, jest przesunięty, ma stopę słonia.
Dyskusja ze sklepem Anycubica na Ali powiodła się, po rozmowie na priv uznali moje roszczenia, mają mi zwrócić 310zł. Prowadnice MGN9H już zamówione ;)
I taki wydruczek do WH40k. W podkładzie.
Załączniki
rapier.jpg
stol.jpg
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Blisko 6 godzin pracy i Photon naprawiony.
Skorzystałem z tej modyfikacji:
https://www.thingiverse.com/thing:3504872
Drukowałem z PLA, warstwa 0.16, 4 ściany, wypełnienie 66% gyroid (przy tak wysokim wypełnieniu zastosowanie tego wzoru mija się z celem)
Najtaniej przy szybkiej wysyłce znalazłem szyny tutaj (wysyłka kurierem z Czech, dotarły w parę dni):
http://www.aliexpress.com/item/32967707851.html
Wiertarka stołowa znacznie ułatwiła pracę.
Dodatkowo ściągnąłem apkę mierzącą częstotliwości dźwięków i napiąłem nowy film FEP na 330Hz :cool2: Wcześniej miałem napięty za mocno.
Zero jakiegokolwiek luzu, śruba obraca się niemal idealnie w swojej osi,całość pracuje znacznie lepiej.
Załączniki
20190706_221431-1.jpg
Marvin27, Abys, dziobu, balgator
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 1
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Problemy z Photonem

Post autor: Marvin27 »

kometes pisze:Blisko 6 godzin pracy i Photon naprawiony.
Skorzystałem z tej modyfikacji:
https://www.thingiverse.com/thing:3504872
Drukowałem z PLA, warstwa 0.16, 4 ściany, wypełnienie 66% gyroid (przy tak wysokim wypełnieniu zastosowanie tego wzoru mija się z celem)
Najtaniej przy szybkiej wysyłce znalazłem szyny tutaj (wysyłka kurierem z Czech, dotarły w parę dni):
http://www.aliexpress.com/item/32967707851.html
Wiertarka stołowa znacznie ułatwiła pracę.
Dodatkowo ściągnąłem apkę mierzącą częstotliwości dźwięków i napiąłem nowy film FEP na 330Hz :cool2: Wcześniej miałem napięty za mocno.
Zero jakiegokolwiek luzu, śruba obraca się niemal idealnie w swojej osi,całość pracuje znacznie lepiej.
Tu trochę droższy mod tak jak u ciebie:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=o--30L7hHRc
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Po paru wydrukach puszczonych po modyfikacji, mogę powiedzieć, że jestem PRAWIE zadowolony.
Prawie, bo jest pewna wada której nie znam źródła.
Otóż wydruki wyglądają świetnie, ale nie od strony stolika. Powierzchnie skierowane do góry podczas drukowania wyglądają jakby były rozmyte. Nie widać warstw/pixeli, detal jest jakby rozmyty. Powierzchnia jest gładka. Wygląda to trochę tak, jakby żywica którą był oblepiony model od góry zastygała. Im bardziej powierzchnia zbliżona do poziomu,tym gorzej. Jest to frustrujące, bo bardzo psuje efekt całościowy.
Powierzchnie skierowane w stronę LCD wyglądają perfekcyjnie.
Czym to może być spowodowane?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

Żywica nie ma gdzie spłynąć. Drukuj tak żeby nie było powierzchni zatrzymujących materiał.

viewtopic.php?f=35&t=4250#p73868 (6. Wady wydruków)
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Tyle to się domyślam, że żywica nie ma gdzie spłynąć. Ale to dotyczy także powierzchni obłych, po których żywica może spłynąć swobodnie. Np. kula.
Ponadto, na żywicy Longer (której próbkę miałem z Alfawise W10) nie zaobserwowałem takiego zjawiska - lub przynajmniej nie w takim stopniu.
Mnie zastanawia, dlaczego żywica która nie spływa albo spływa powoli, utwardza się...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

kometes pisze:Mnie zastanawia, dlaczego żywica która nie spływa albo spływa powoli, utwardza się...
Utwardza się światłem prześwitującym przez kolejne warstwy. Żywica przepuszcza światło UV do jakiejś grubości (z tego powodu nie robi się pełnych detali, bo w środku zostanie w wersji płynnej) dlatego zostanie wszędzie tam gdzie nie uda jej się spłynąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”