Problemy z Photonem

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Od kilku dni posiadam nowego Photona. Wcześniej miałem Alfawise W10, który został odesłany z powodu wady.
Od tych kilku dni nie udało mi się NIC wydrukować. Powodzenie 0%. Blisko 10 podejść. Najpierw przesunięcia spowodowane z-wobble, rozebrałem maszynę bardziej niż pokazuje to poradnik Anycubica na YT, bo zauważyłem, że szyny na której porusza się wózek mają nierówny rozstaw (różnice rzędu 0,07mm). Jakoś to ogarnąłem, Z-wobble zredukowałem o 90%, ale dalej były problemy. Pierwszy wydruk nie kleił się do płytki, więc pauzowałem późniejsze wydruki i przyświecałem latarką by zobaczyć czy wszystko jest OK... Dopiero po 3 takich akcjach kapnąłem się, że światło jednej zmoich latarek ścina żywicę...
Teraz problemem jest głównie to, że druki nie trzymają się płytki, przyklejają się do filmu. Początek idzie dobrze, a potem, gdy zaczyna się drukować większa powierzchnia, wydruki odklejają się od płytki. Od nowa poziomowanie, bardziej ciasno, i niestety to samo. Dziś trzy próby, i same niepowodzenia. Ciągle się odkleja wydruk. Plytka wygląda OK. Zawsze ją myłem za pomocą IPA. Naprawdę zniechęcające i deprymujące... :thumbdown:
Żywica stockowa zielona przeźroczysta. Naświetlanie pierwszych 6 warstw 60 sek.
Proszę o rady.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

Ja przejechałem stolik grubym papierem ściernym. Znacząca poprawa.

Jaką masz żywicę?
Jakie parametry druku (czas warstwy, czas spodu, ile warstw spodu)? To dość istotne.

I na koniec - co drukujesz? Masz odpowiednie podpory? Masz odpowiednio duże pole styku ze stołem? Nie drukujesz czegoś pełnego w środku co by wykrzywiało detal?
Po zdjęciu tego co Ci się wydrukowało ze stołu, masz stopę słonia?
Sprawdziłeś czy LCD (ten pod zasobnikiem) wyświetla to co ma wyświetlać?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Problemy z Photonem

Post autor: Berg »

U mnie ta zielona żywica działała bez problemu na domyślnych ustawieniach.
layer 0.05
normal time: 8s
bottom time: 50s
bottom layers: 8

ale drukowałem główni różne rolki, wałki. tak że dość łatwe modele
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Dziobu, w poście wyżej uzupełniłem dane odnośnie żywicy i naświetlania.
Drukuję detale do modelu do WH 40k. Dziś wszystko na raft i podporach - detale nie dotykały stołu. Ustawienia raftu domyślne ze slicera. Tylko zwiększyłem czas naświetlania pierwszych warstw do 60s.
Części nie są duże, przekrój nie jest wielki, akurat tych nie drążyłem w środku meshmixerem. Powietrzchnia styku ze stołem jest zawsze ponad 2 razy większa niż warstwy przy której wydruk się odklejał. Jeden element z ostatniego wydruku odkleił się już przybudowaniu raftu, na pierwszych warstwach.
Na poprzednich wydrukach, które robiłem zanim zmniejszyłem z-wobble, zaobserwowałem nie tylko stopę słonia, ale także przesunięcia na pierwszych ~15 warstwach (0,05mm)
Testowy prostokąt wyświetla się normalnie. To, co udało się wydrukować, nie wskazuje na to, by wyświetlał nieprawidłowo.
Najlepszy wydruk był pierwszy, na żywicy Longera która była razem z W10. Tam z kolei zauważyłem, że 2 podpory (które były dość blisko siebie), po prostu przestały się drukować na pewnej wysokości. Detal, który był pod nimi, akurat wydrukował się normalnie - nie wymagał podpór, dodałem je sam by poprawić sztywność modelu przy drukowaniu...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

kometes pisze:ale także przesunięcia na pierwszych ~15 warstwach
A może masz stół za nisko i pierwsze warstwy w ogóle nie są drukowane?
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Podkręciłem blaszkę endstopu tak, by z pozycji "home" miał niedaleko do Z-0.
Poziomuję starannie wg instrukcji na kartkę papieru.
A może za bardzo napięty film?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Problemy z Photonem

Post autor: dziobu »

kometes pisze:Podkręciłem blaszkę endstopu tak, by z pozycji "home" miał niedaleko do Z-0.
A po co? Przecież masz kalibrację "zera" w menu.
kometes pisze:Poziomuję starannie wg instrukcji na kartkę papieru.
Cóż. Ja nie ;)
Robię na czuja.
Wiem że to głupio brzmi ale nie mam dobrej kartki, mam za to sporo różnych folii.
kometes pisze:A może za bardzo napięty film?
Ma być napięty. Inaczej będzie kicha zupełna.

Spróbuj mu zwiększyć ilość dolnych warstw. I może jednak porysuj stół czymkolwiek.
kometes
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

Wziąłem się za przeszlifowanie stołu i z ciekawości przyłożyłem suwmiarkę, czy jest płaski. No wcześniej nie wierzyłem, że nie umiejo zrobić płaskiego stołu. Widać byłem w błędzie. Nie umiejo. Na środku ma garba i to by wyjaśniało dlaczego wydruki nieco lepiej się trzymały jednej strony. I dlaczego poziomowanie nie było w moim przypadku takie proste.
Czas założyć dyskusję na aliexpress. Dodam też kwestię nierównej szyny i wynikającego z tego z-wobble... Tylko nie mam pomysłu, ile kasy rekompensaty. Zamiast tej durnej szyny, wolałbym założyć prowadnicę liniową.
Załączniki
4.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Problemy z Photonem

Post autor: Berg »

nie no. niech przyślą Ci nowy stolik.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Problemy z Photonem

Post autor: kometes »

rafaljot pisze:nie no. niech przyślą Ci nowy stolik.
A w zadku mam czekanie na nowy stolik. Wolę splanować go po swojemu. Dla mnie to nie problem a za zwrot kasy można dokupić żywicy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”