Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Przesyłki, sprawy celno-skarbowe, VAT, cło itp.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

@dale

Przepisy to jedno i one będą jednolite. Problem jest w czymś innym... Równie dobrze można wprowadzić przepisy likwidujące ubóstwo. Problemem do tej pory jest ich wykonalność, dlatego próba przełożenia ich na inne podmioty. No i tutaj to co pisałem o ile z ebay, amazon nie będzie to wielki problem bo mają siedziby w UE (więc można na nich wywierać nacisk), to w przypadku innych Chińskich platform może to być już trudniejsze do realizacji. Zwłaszcza że UE jest raczej w kiepskiej pozycji by wywierać naciski na Chiny, niestety prawda jest taka że obecnie to my bardziej potrzebujemy Chin niż oni nas...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: mcxmcx »

Żadnego środku nacisku do momentu kiedy nie wpuszcza w obszar celny od tego nadawcy.

3minuty...
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

mcxmcx pisze:Żadnego środku nacisku do momentu kiedy nie wpuszcza w obszar celny od tego nadawcy.

3minuty...
a myślisz że to wszystko idzie od jednego nadawcy ? co zablokują wszystko co przychodzi z Chin to co w UE cebula zostanie ? - ot takie fakty... To trochę tak jak by się chciało zablokować to co przychodzi z Allegro czyli Allegro i firmy spedycyjne ;)

Wiesz to takie trochę jak z Rosją, wszyscy pierniczą jaka zła dla publiki - ale jak chodzi o kasę czyli interesy to wszyscy robią i nie podskakują ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dale »

Kolego:) Wszystkie przesyłki wchodzą na polski obszar w jeden sposób, ale przez kilka podmiotów. Obecnie każdy z nich (poczta, kurierzy) już paczki "clą", więc teraz bedą "clili" więcej. Chińczyk nie ma nic do tego. Jeśli np. amazon amerykański będzie chciał, to może odprawę zrobić u siebie i doliczyć vat do ceny. Ale nie musi.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

dale pisze:Kolego:) Wszystkie przesyłki wchodzą na polski obszar w jeden sposób, ale przez kilka podmiotów.
Kolego ;) Właśnie chyba nie czytałeś co wkleiłem wcześniej czyli fragment ustawy o VAT. W zasadzie przepis już jeśli chodzi o PL jest od dawna tylko nie jest egzekwowany. Jedyna zmiana jaka dojdzie to kwestia zwolnienia z cła, ale to jest pomijalne bo cła na większość towarów to 0% lub pomijalnie niskie stawki.

W zasadzie normalnie to wygląda tak firma wysyła czyli eksportuje wypełnia pewne papiery i na tym koniec, na drugiej stronie jest importer i służby celne które powinny robić odprawę. Nie robią tego w większości wypadków bo się nie wyrabiają, więc wpadli na genialny sposób aby zmusić do załatwienia wszystkiego przez platformy e-commerce. Więc powiedz mi na jakiej podstawie prawnej zmuszą kraj i podmiot z poza UE aby robiła za służbę celną i zajmowała się rozliczaniem podatku VAT i cła ?

Nawet jak by mieli zablokować te Chiny, to puszczą towary przez dowolny inny kraj z poza UE i co będziemy tak wszystkie kraje z poza UE blokować i zmuszać aby robili za fiskusa krajów UE ?

Reasumując aby ściągać VAT i ewentualne cło, nie potrzeba przynajmniej w PL zmian prawa - tyle reorganizacji aparatu urzędniczego aby był efektywny. To znowu też jest trudne bo jak ich przycisną to się zaczną strajki o podwyżki itd.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dale »

sp6vgx pisze:
dale pisze:Kolego:) Wszystkie przesyłki wchodzą na polski obszar w jeden sposób, ale przez kilka podmiotów.
Kolego ;) Właśnie chyba nie czytałeś co wkleiłem wcześniej czyli fragment ustawy o VAT. W zasadzie przepis już jeśli chodzi o PL jest od dawna tylko nie jest egzekwowany. Jedyna zmiana jaka dojdzie to kwestia zwolnienia z cła, ale to jest pomijalne bo cła na większość towarów to 0% lub pomijalnie niskie stawki.
No właśnie nie znalazłem tego fragmentu o obowiązkach wysyłającego... tylko zwolnienia.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

dale pisze: No właśnie nie znalazłem tego fragmentu o obowiązkach wysyłającego... tylko zwolnienia.
No i nie znajdziesz ;) bo to są jakieś tam regulacje międzynarodowe :) UE jak i PL nie może nakładać jakiś dziwnych obowiązków na kraje z poza UE :)

Ot eksporter wysyła dodaje odpowiednie dokumenty celne (faktura) i na tym koniec. Reszta po stronie kraju do którego przychodzi przesyłka...
W zasadzie w kraju eksportera jedynie urząd celny może zareagować jak wysyła towary zabronione - np. do kraju objętego embargiem itp.

Jak widać spedycje sobie radzą i każda przesyłka jest odprawiona, jedyny problem to przesyłki idące Pocztą Polską.

Natomiast przesyłki idące ASS jakoś magicznie są odprawiane w cenie zakupu :) i nadawane już w PL (z zaznaczeniem kraju pochodzenia Polska).

Tutaj to jest istotne bo czasem ktoś ma wysyłkę z NL czy innego kraju, ale jest wpisane kraj pochodzenia Chiny i wtedy może wpaść też na oVATowanie ;) - ale to jest sprawa losowa związana właściwie z tym że PP się nie wyrabia aby sprawdzić wszystkie przesyłki.

Reasumując nie wiem jaką magię oni stosują w przypadku ASS - ale jak teraz to im przechodzi to i po zmianach przechodzić będzie. Nie wierzę że cały kontener (lotniczy) pchają w kraju gdzie jest zwolnienie do iluś tam euro (bo te przepisy są głownie dla krajów gdzie zwolnienia z VAT istnieją) i ktoś im wierzy że taki kontener to 100euro lub mniej ;)

Ten przepis niby fajnie wygląda, ale ja nie widzę jak Chińczyka zmusić by odprowadzał VAT do fiskusa w UE (w dowolnym kraju), jak nie mają tutaj siedziby - a kolejny problem to bariera językowa i nie znajomość prawa UE. Już widzę jak chińczyk sobie radzi z dowolnym urzędem skarbowym w jakimś kraju UE i wypełnia wszystkie te druki :)

W przypadku ebay czy amazon nie było problemu bo mają tutaj biura, ale w przypadku Alibaby, Aliexpress, Banggood itd. to widzę skuteczność na poziomie ustawy znoszącej ubóstwo :) Z drugiej strony dotknie to też biedne Allegro które tak płacze :) bo coraz więcej Chińczyków tam towar wystawia :)

Z drugiej strony nie wiem czy Chińczycy już nie zmienili taktyki, bo zawsze przy ASS miałem miejsce nadania WER Komorniki... Teraz mam w zasadzie wszystkie ostatnie zamówienia z różnych WER w Polsce :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dale »

Pożyjemy - zobaczymy :) Ja jednak dalej obstawiam że przesyłki z Chin będą "clone" "na poczcie".
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

dale pisze:Pożyjemy - zobaczymy :) Ja jednak dalej obstawiam że przesyłki z Chin będą "clone" "na poczcie".
To tak z ciekawości powiedz jakim cudem ;) bo ja już nie pamiętam kiedy przesyłkę z Chin dostałem PP, pomijam Pocztex 48 czyli ASS ale te przesyłki nie mogą być oclone gdyż nadane sąw PL i kraj pochodzenia też jest PL.

Nawet jak Aliexpress zmieni taktykę to będo clić w kraju UE gdzie jest najniższa stawka VAT. Czyli dalej działania w stylu jak to robione jest przez ASS.

Jedyne co może ucierpieć to jakaś drobnica po kilka $ która pójdzie przez PP bo ktoś żałował dopłacić co ASS. Choć i to jest wątpliwe bo obecnie nie ma zwolnień z VAT i każdą przesyłkę z Chin PP powinna odprawiać i doliczać VAT...
... A tego z jakiegoś powodu nie robi (choć według prawa powinna) - najprawdopodobniej zbyt duża liczba paczek by mogli to płynnie ogarnąć i nie zablokować swoich usług na amen...

Wiec tak z ciekawości zapytam dlaczego tak sądzisz, ot może ja coś pomijam...

Bierz też pod uwagę że aliexpress ma prowizję na poziomie 18%, a takie działania to dla nich strata w przypadku najtańszych towarów które przestanie się opłacać kupować... Więc będą raczej kombinować jak zrobić aby nie stracić...

A co do płacenia to ja np. zapłwcę przy zamawianiu płytek PCB. Choć i tak płacę obecnie 23%VAT bo ściągam DHLem i robię odprawę. Dojdzie mi malutkie cło za szablon do pasty za 7$ bo stawka cła na PCB to 0% więc sprawa pomijalna...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 9
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: carving85 »

sp6vgx pisze:
dale pisze:Pożyjemy - zobaczymy :) Ja jednak dalej obstawiam że przesyłki z Chin będą "clone" "na poczcie".
To tak z ciekawości powiedz jakim cudem ;) bo ja już nie pamiętam kiedy przesyłkę z Chin dostałem PP, pomijam Pocztex 48 czyli ASS ale te przesyłki nie mogą być oclone gdyż nadane sąw PL i kraj pochodzenia też jest PL.

Nawet jak Aliexpress zmieni taktykę to będo clić w kraju UE gdzie jest najniższa stawka VAT. Czyli dalej działania w stylu jak to robione jest przez ASS.

Ja sporo przesyłek dostaje PP ale tak głównie drobnica.


A co do aliexpress pytanie czy UE potraktują inaczej niż UK.
Tam to już po prostu weszło. Kupując produkt od razu masz doliczony podatek. Jak Ali to rozlicza potem z UK to nie wnikam.
No i ja jednak podejrzewam że tak samo będzie z eu. Ali będzie jednak wolało doliczać od razu te koszta niż kombinować.
McKee
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Import”