Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Przesyłki, sprawy celno-skarbowe, VAT, cło itp.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 9
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: carving85 »

No dokładnie.
Wiadomo że nic nie wiadomo.
Ali wprowadziło płacenia z VAT od razu przy płatności. Ale czy będą to kontrolować?
Czy wystarczy że chińczyk zaznaczy wysyłka z EU(nawet jak będzie lecieć z chin)
i wtedy co nagle poczta będzie magicznie kontrolować wszystkie takie paczki?

Trzeba poczekać co będzie ale też właśnie prawda jest taka że większość droższych rzeczy i tak się zamawiało z magazynów w eu. A drobnica nadal często nadal będzie sporo tańsza niż na allegro.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 6
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: cyfron »

.... a nie mówiłem :yahoo:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: Berg »

i ciekawe co z cłem. To znaczy ja wiem co.
Gdy US dostanie komplet danych z Ali kto za co zapłacił VAT, to za 5 lat zgłosi się po cło do nabywców oraz VAT od tego cła. Bo cli się przed opodatkowaniem. tadam.

@carving85 to że coś tam jest z magazynu UE, czy nie to tak na prawdę z prawnego punktu widzenia nigdy nie miało znaczenia.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 9
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: carving85 »

cyfron pisze:.... a nie mówiłem :yahoo:
Jednak trochę za wcześnie na mówienie tego.

Pewnie że część chińczyków będzie kombinować, pewnie że magazyny w eu ratują sytuacje. Ale nadal będzie cała masa sprzedawców(większość) którzy nie będą ryzykować(a magazynów w eu nie mają) i automatyczny VAT będzie doliczany.
Tak jak to jest już teraz w UK.
I tam kupując takiego SKR 1.4 mamy doliczone od razu £5.90(30zł)
Więc z dużą dozą prawdopodobieństwa w Polsce będzie tak samo.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: mcxmcx »

Berg pisze:i ciekawe co z cłem. To znaczy ja wiem co.
Gdy US dostanie komplet danych z Ali kto za co zapłacił VAT, to za 5 lat zgłosi się po cło do nabywców oraz VAT od tego cła. Bo cli się przed opodatkowaniem. tadam.

@carving85 to że coś tam jest z magazynu UE, czy nie to tak na prawdę z prawnego punktu widzenia nigdy nie miało znaczenia.

Zależy kto jest sprzedawcą.

Jeżeli sprzedawca ma oddział w UE lub osobne przedsiębiorstwo, to już kwestia VAT i cła nikogo.
Najłatwiej sprawdzić czy ma EU NIP


Ma? To jest dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Jeżeli jednak sprzedawca jest xiang ciong z hk a wysyłka z UE to już zaczyna być delikatnie,i o takie transakcje mogą sie upomnieć.

Na razie w UK część z Ali dolicza VAT normalnie, a część idzie na wydrę, i dla paczki (przez UE) jak kiedyś.

Pytam się sprzedawcy co zrobić jak do skr dolicza mi odprawę i opłatę (£15)a ten: nie przyjmuj, refund albo nowa wyślemy
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: moskil »

Mnie bardziej zastanawia to, w jaki sposób zamierzają opodatkować miliony małych przesyłek z pierdadami wartymi np 2zł w srodku?

Pierwszy problem to odpakowanie i ponowne spakowanie milionów przesyłek miesiecznie, koszty takiej operacji beda ogromne. Potrzeba do tego armi ludzi, ktorym trzeba zaplacic. Do tego koszty ponownego spakowania przesyłek. Zyski z vatu mogą byc wielkokrotnie nizsze niz koszty.

Drugi problem to wycena zawartosci paczki, kto i w jaki sposob tego dokona z milionem "smieci" w paczkach?
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: Berg »

no co ty, nikt tego nie będzie robić. Ali udostępni dane i naliczy VAT, który pewnie będzie miesięcznie odprowadzać przez jakiś europejski podmiot.
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: Jose »

Nie ma co się zastanawiać. Przerzuci się koszty na odbiorcę końcowego. Dodatkowa kara za świadome uszczuplanie dorobku państwa.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 6
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: cyfron »

Biorąc pod uwagę panująca biurokrację w PL i EU spokojnie jeszcze przez kilka lat można robić zakupy jak do tej pory.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dale »

moskil pisze:Mnie bardziej zastanawia to, w jaki sposób zamierzają opodatkować miliony małych przesyłek z pierdadami wartymi np 2zł w srodku?
Dokładnie tak, jak się to teraz robi, po deklaracji wartości i analizie cen porównawczych na przykład. Dopiero jeśli opis będzie wątpliwy, będzie kontrola, otwarcie itp.
moskil pisze: Pierwszy problem to odpakowanie i ponowne spakowanie milionów przesyłek miesiecznie, koszty takiej operacji beda ogromne.
Nie wszystko jest i będzie otwierane, poza tym koszt kawałka taśmy pakowej nie jest taki duży, zaś ludzie są - wystarczy przesunąć urzędników z miejsc o niskim obciążeniu pracą. Koszty nie będą tutaj przeszkodą, bywały zmiany dużo droższe i mniej sensowne, mimo to nasz kochany, łąskawie nam panujący, troskliwy rząd je wprowadzał
moskil pisze: Zyski z vatu mogą byc wielkokrotnie nizsze niz koszty.
A tu się możesz mylić, bo po pierwsze, Ciebie mogą obciążyć kosztami odprawy (a czemu by nie? skoro sam sprowadzasz towar dobrowolnie), poza tym pamiętaj że obecnie "przesyłki prywatne" stanowią konkurencję dla legalnie działających podmiotów i obniżają ich obrót. Jeśli poprzez wzrost kosztów taki towar będzie kosztował tyle samo co w lokalnym sklepie, to jasne że kupię od reki i z gwarancją w sklepie. A że przy okazji paru cwaniaczków, żeby nie nazwać rzeczy po imieniu - złodziei - którzy "prywatnie" ściągają graty, by wystawiać je na olx czy allegro, się wykosi, to jestem w stanie zaakceptować taki stan, nawet jeśli samego mnie to irytuje.
moskil pisze: Drugi problem to wycena zawartosci paczki, kto i w jaki sposob tego dokona z milionem "smieci" w paczkach?
Deklaracja na paczce, szybki e-mail do nabywcy o przesłanie zrzutu z płatności - ze strony sklepu, a w wypadku wątpliwości, analiza rynku (google i inne sklepy). A jak klient "leci w wała", podwyższenie wartości albo zwrot do nadawcy.

Ja osobiście widzę inny problem, te przepisy, które wejdą pewnie przed końcem wakacji, a na pewno w tym roku, muszą być identyczne w całej unii, żeby nie dyskryminować podmiotów, ludzi i nie tworzyć nowych mechanizmów unikania opodatkowania. A z tym może być problem, poza tym mogą być miejsca gdzie wszystko będzie szło "po kwitach" czyli wg. deklaracji - bo ktoś dojdzie do wniosku że lepiej zarobić parę centów, niż angażować czas i ludzi (koszty) - wtedy cwaniaki dalej będą działąć, a normalny człowiek będzie płacił więcej.
Samemu kiedyś zamawiałem w taki sposób żeby ominąc te należności, ale kiedy pierwszy raz musiałem wziąć kuriera i poszło "na cło", od tego czasu, jak kupuję coś droższego, płacę za przesyłkę kurierską (jeśli są rozsądne koszty) i oczywiście vat. Od kliknięcia do odbioru mam towar w ciągu kilku dni, cała obsługa celna sprowadza się do jednego maila i mam towar, legalnie zakupiony i wprowadzony. Dla przykładu, kliknąłem i zapłaciłem w piątek w południe, dostawa - ichniejszy DHL - kilkanaście $$$, cena towaru ok 500 pln, w sobotę ok. 10 telefon od polskiego kuriera z prośbą o wydruk z banku z zapłatą za towar i informacją o odprawie, oczywiście wydruku z banku nie dostali, nie chciało mi sie wymazywać innych pozycji, przesłałem zrzut z aliexpres - z potwierdzeniem płatności. W zwrotnym mailu dostałem dane do wpłaty - sam vat, cła nie było i nie doliczali kosztów obsługi celnej, co występuje na poczcie, w poniedziałek rano kurier poinformował o dostawie, nie mogłęm odebrać, więc zostawił przesyłkę w ich "paczkomacie", kod przyszedł na telefon - po 15 miałem przesyłkę w rękach....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Import”