termopara od Trianglelabs

Znalazłeś ciekawy extruder czy głowicę? - zapodaj linka
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

termopara od Trianglelabs

Post autor: Berg »

Jeśli podeszli do tematu tak jak do ekstrudera, to pewnie warto kupić, chyba się skuszę, wygląda dobrze:
https://pl.aliexpress.com/store/product ... 51808.html
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: anraf1001 »

Czyli tobie też trianglelabs napisał? :-)
dragonn kupował chyba termoparę od tego chińczyka co robi łączniki tytanowe. Też ciekawy jestem jak się będzie sprawować.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: dragonn »

Tak, ja wziąłem od 3dspring czy jakoś tak, tania była $1.66 xD. Oczywiście bez elektroniki. Samą elektronikę można równie tanio dostać np. tu https://blackfrog.pl/wzmacniacz-termopa ... p-906.html , zastanawia mnie tylko czy jest jakaś różnica miedzy tą od E3D a tą https://blackfrog.pl/przetwornik-wzmacn ... p-946.html
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: dragonn »

BTW wydaje mi się że plusem tej od E3D jest to że elektronika jest bardzo mała dzięki czemu można ją umieścić na karetce X co powinno skutkować dokładniejszymi pomiarami.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: Berg »

tu jeszcze jest blok i mam nadzieję, żę wszystko ze sobą spasowane.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: Berg »

Wsadziłem do HC głowicę, którą pomyłkowo u nich kupiełem w komplecie zamiast silnika, silnik potem domówiłem. Okazało się, że bardzo dobry wentylatorek 30x30 dali. dmucha i go nie słychać.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: dragonn »

Ja wziąłem dodatkowo blok z miedzi od tego 3dspring :D https://pl.aliexpress.com/item/1Pcs-Hea ... 06209.html myślę że to ciekawa opcja :D.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 9
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: kaworu »

dragonn pisze:BTW wydaje mi się że plusem tej od E3D jest to że elektronika jest bardzo mała dzięki czemu można ją umieścić na karetce X co powinno skutkować dokładniejszymi pomiarami.
Żebyś się nie zdziwił. ;P Termopara nie mierzy, jak termistor temperatury w danym punkcie, termopara mierzy różnicę miedzy jednym a drugim końcem. Im większa ta różnica jest, tym większe napięcie tworzy się w termoparze. Także najlepiej jest, jak jeden koniec jest w hotendzie, a drugi "w temperaturze pokojowej", aka "niekoniecznie podgrzany stołem". ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: dragonn »

kaworu pisze:
dragonn pisze:BTW wydaje mi się że plusem tej od E3D jest to że elektronika jest bardzo mała dzięki czemu można ją umieścić na karetce X co powinno skutkować dokładniejszymi pomiarami.
Żebyś się nie zdziwił. ;P Termopara nie mierzy, jak termistor temperatury w danym punkcie, termopara mierzy różnicę miedzy jednym a drugim końcem. Im większa ta różnica jest, tym większe napięcie tworzy się w termoparze. Także najlepiej jest, jak jeden koniec jest w hotendzie, a drugi "w temperaturze pokojowej", aka "niekoniecznie podgrzany stołem". ;)
Kurcze, wiem o czym mówisz ale przyznam szczerze nigdy nie wiedziałem jak to dokładnie działa w praktyce. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ircuit.svg schemat rozumiem ale gdzie jest umieszczony ten drugi koniec termopary? W elektronice? Dziwne trochę
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 9
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: termopara od Trianglelabs

Post autor: kaworu »

dragonn pisze:Kurcze, wiem o czym mówisz ale przyznam szczerze nigdy nie wiedziałem jak to dokładnie działa w praktyce. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ircuit.svg schemat rozumiem ale gdzie jest umieszczony ten drugi koniec termopary? W elektronice? Dziwne trochę
Nie no, drugi koniec jest otwarty i podłaczony do wzmacniacza. Masz dwa kawałki przewodu z rożnych metali, jeden koniec na ogół jest zlutowany (czy jakkolwiek inaczej elektrycznie połączony) i ten koniec wtykasz w miejsce pomiaru, a na drugim końcu mierzysz jakie napięcie się tworzy w takim "dwumetalowym" przewodzie. To napięcie odpowiada różnicy temperatur miedzy "gorącym" a "zimnym" końcem. We "wzmacniaczu" a właściwie interfejsie jest termometr, który mierzy temperaturę zimnego końca/powietrza/cokolwiek tam jest (Cold junction compensation) i jak znamy temperaturę absolutną końca zimnego, i różnicę temperatury względem gorącego to wiemy jaka temperatura panuje na gorącym końcu.

I dlatego nie wolno robić przedłużaczy do termopar, bo jak koniec przedłużacza będzie w innej temperaturze niż koniec zimny termopary to nam dziwne wyniki wyjdą. Skracanie z reszta tez nie jest dobrym pomysłem, bo ciepło podróżujące przewodem może go rozgrzać w całości jeśli będzie krótki i tyle będzie z pomiaru różnicy temperatury. ;)

Obrazek
Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki z aliexpress/ebay itp.”