Ekstruder z silnikiem BLCD

Znalazłeś ciekawy extruder czy głowicę? - zapodaj linka
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: dragonn »

https://protoprint3dp.com/direct-drive-raptor
Tego jeszcze nie było.... aż chciałby się to dorować w ręcę i potestować.
S3b, morf, Berg
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: S3b »

Ciekawe;)
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: morf »

Z cyklu nie znam się...
Jaka jest zaletą poza wagą?
Te "super easy maintenance" mnie nie przekonuje.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: Artu »

Mnie nie przekonuje silnik BLDC, bo on nie ma momentu na niskich obrotach.
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: dragonn »

Artu pisze:Mnie nie przekonuje silnik BLDC, bo on nie ma momentu na niskich obrotach.
Ma, oczywiście że ma... gdyby nie miały to auta elektryczne nie miałby takiego kopa od zera, wszelkiego rodzaju segway i podobne też nie dałby się zrobić.
Jedyne czego BLDC nie ma to typowy moment trzymający w momencie prędkości = zero, pytanie czy to jest potrzebne przy ekstruderze? ydaje się że teoretycznie nie.
sq4nyy
Postów w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: sq4nyy »

Taka tesla zdaje się ma całkiem sporą przekładnię, więc moment nie bierze sie z niskich obrotów.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: S3b »

dragonn pisze:
Artu pisze:Mnie nie przekonuje silnik BLDC, bo on nie ma momentu na niskich obrotach.
Ma, oczywiście że ma... gdyby nie miały to auta elektryczne nie miałby takiego kopa od zera, wszelkiego rodzaju segway i podobne też nie dałby się zrobić.
Jedyne czego BLDC nie ma to typowy moment trzymający w momencie prędkości = zero, pytanie czy to jest potrzebne przy ekstruderze? ydaje się że teoretycznie nie.
W regulatorach ESC do silników bezszczotkowych jest niby tryb ActiveBrakeing/brake on stop - nigdy tego nie odpalałem, ale możliwe, że w tym trybie jest jakiś "moment trzymający" - pewnie do utrzymania retrakcji na czas przejazdu wystarczy ;)
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
kawaled6
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: kawaled6 »

Silniki BLDC uzyskują moment właściwie od zera tylko tutaj bardziej kłania się kwestia sterowania nimi.

Np. w znacznej większości samochodów zdalnie sterowanych pracują one w trybie "sensor less", czyli pozycja wirnika jest określane poprzez pomiar napięcia indukowanego przez nie zasilaną aktualnie cewkę. Z tego powodu aby sterownik mógł poprawnie określić położenie wirnika i poprawnie sterować takim silnikiem, wymagana jest pewna minimalna prędkość obrotowa, poniżej której moment obrotowy faktycznie jest mały ze względów opisanych powyżej.

Drugi sposób sterowania to określanie aktualnej pozycji wirnika na podstawie czujników halla lub enkodera wbudowanego w silnik. Przy takim sterowaniu można uzyskać naprawdę dużą dokładność pozycjonowania oraz moment dostępny już od zera.

W przedstawionym wyżej ekstruderze silnik raczej nie jest wyposażony w czujniki halla tylko po prostu zasilamy go podobnie do silnika krokowego. Czy ma to jakąś znaczną przewagę poza niską masą? W sumie nie powiedziałbym, ponieważ z tego co tutaj widać to nie ma nawet żadnego przełożenia tylko jest 1:1 z radełkiem ekstrudera.

Zalety silników BLDC w porównaniu do krokowych to napewno znaaaacznie większy zakres obrotów użytkowych (od 0 do nawet kilkudziesięciu tysięcy rpm) oraz moc silnika i w takim przypadku aż prosi się to o zastosowanie przekładni.

Wady to natomiast skomplikowane sterowanie, oraz dla uzyskania dużej dokładności pozycjonowania wypadałoby zastosować jakiś pomiar położenia wirnika.
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: dragonn »

kawaled6 pisze: W przedstawionym wyżej ekstruderze silnik raczej nie jest wyposażony w czujniki halla tylko po prostu zasilamy go podobnie do silnika krokowego. .
Nie widać tego na zdjęciach ale szczerze bardzo wątpię żeby to było "prostu zasilamy go podobnie do silnika krokowego". To by było bez sensu i pewnie nie robili by wtedy własnej elektronik do tego "support control over CAN-FD bus and Duet 3 CAN protocol plus standard step/dir" której na zdjęciach jeszcze w ogóle nie widać.
sq4nyy pisze:Post autor: sq4nyy » 26 lip 2021, 19:26

Taka tesla zdaje się ma całkiem sporą przekładnię, więc moment nie bierze sie z niskich obrotów.
Z tego co google mówi mają przełożenie ale stałe (tylko jeden bieg), tak że moment bierze się z niskich obrotów ;).
kawaled6
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ekstruder z silnikiem BLCD

Post autor: kawaled6 »

"Podobnie" miałem na myśli, że włączamy zasilanie faz po kolei podobnie jak w krokowcu.

Oczywiście musi tutaj być dedykowany sterownik, ponieważ kolejne fazy zasilamy PWMem imitując sygnał sinusoidalny a nie tak jak w typowym krokowcu, że po prostu załączamy kolejne uzwojenia cewek.

Jakiegoś pomiaru przy pomocy czujników halla czy czegoś podobnego, oraz zastosowania przekładni oczywiście nie wykluczam tylko po prostu nie zauważyłem na zdjęciu a musze się przyznać, że nie przeczytałem całości opisu :)
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki z aliexpress/ebay itp.”