Hotend chłodzony cieczą

Znalazłeś ciekawy extruder czy głowicę? - zapodaj linka
pma_
Postów w temacie: 1
Posty: 149
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Hotend chłodzony cieczą

Post autor: pma_ »

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: extruder chłodzony cieczą

Post autor: dziobu »

lukk pisze:W zasadzie można się pokusić o wydrukowanie tego płaszcza wodnego, ASA powinna dać radę. Można by wtedy coś takiego zrobić do dowolnego istniejącego radiatora.
Wytrzyma każdy plastik który funkcjonuje normalnie do 100°C. Powyżej i tak wody nie zagrzejesz.
lukk pisze:Tylko szczerze to nie czułbym się chyba komfortowo mając obieg wody z ruchomymi wężami na drukarce, gdzie są spore temperatury i podłączenie do sieci.
To najmniejszy z problemów.
Sprzętowo hydraulikę też da się okiełznać; to dość mocno rozwinięta dziedzina.
lukk pisze:W sumie jakie są plusy takiego rozwiązania?
Wyciszenie? Pompkę też słychać, odpowiedni wiatrak też potrafi sporo wyciszyć.
Lepsze schłodzenie? Czy to faktycznie wpłynie realnie na jakość wydruku?
  • znacznie łatwiej zachować stałą temperaturę chłodnej części,
  • można odprowadzić znacznie więcej ciepła niż wentylatorkiem; to też pozwala skonstruować mniejszy radiator,
  • grzanie komory nie wpłynie na pracę np hotendu (bo widziałem że silniki też się tak chłodzi).
No i masz plusik - możesz koło drukarki postawić lodówkę i z niej ciągnąć wodę o temperaturze 4°C. W lecie i w zimie, w domu i na hali będziesz miał 4 stopnie z jednej i np 300 z drugiej. Przy nadmuchu powietrzem z komory nie masz tego luksusu.

To może nie poprawi jakości wydruków, ale znacząco wpłynie na ich powtarzalność.
lukk pisze:Jedynie widzę sens, gdy drukarka jest w komorze i to powietrze, które chłodzi radiator już jest odpowiednio podgrzane. Wtedy można by dać zbiornik z wodą i wymiennik poza komorą i przez to skuteczniej go chłodzić.
Otóż to.

To IMHO bardzo fajna sprawa o ile ktoś potrzebuje. Coś jak rubinowa dysza.
Arti44
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2022, 22:29
x 2

Re: Hotend chłodzony cieczą

Post autor: Arti44 »

Hotend w zamkniętej komorze można by też chłodzić za pomocą pomki powietrznej, zewnętrznej (teoretyzuję, nie sprawdzałem). Jedną pompkę i tak trzeba zamontować do nadmuchu na wydruk, zakładając że komora jest zawsze zamknięta w czasie pracy. Druga może na hotend i ewentualnie na silnik. Coś jak ten mod
https://www.thingiverse.com/thing:5157898
Woda z całą pewnością jest wydajniejsza, ale przy powietrzu nie ma ryzyka wycieku.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Hotend chłodzony cieczą

Post autor: dziobu »

Ja się bawiłem w doprowadzanie chłodnego powietrza do komory. Ma to wadę - doprowadzasz zewnętrzne powietrze także w środku panują losowe warunki. Woda lepsza, ale tej nie mam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki z aliexpress/ebay itp.”