Budowa czegoś dla siebie :D

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: grawires »

Ja osobiście uważam że jednak parkowanie głowic jest słabszym rozwiązaniem. Ekstra to wygląda co prawda ale trwa zdecydowanie dłużej od drugiej przedstawionej tutaj metody. Zakładając że mogą się na wydruku pojawić miejsca w których będzie wymagana częsta zmiana głowicy drukującej to drugie rozwiązanie wygrywa z dużą przewagą.
Pierwsza opcja: zmiana trwa ok. 5 sekund.
Druga opcja: niecałe 2 sekundy.

Pozdraiwam!
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

A to akurat fakt, ale z drugiej strony rozwiązanie z parkowaniem głowic jest moim zdaniem lżejsze przez co można się pokusić o wyższe szybkości wydruku. No cóż jak zawsze każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety :D.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: Berg »

jak bym coś takiego miał robić, to raczej parkowanie głowic ale bez tego wózka na środku. po prostu dwie głowice napędzane niezależnie dwoma silnikami. Wydaje mi się najprostsze do zrobienia i powinno najpewniej trzymać pozycję.

W K8400 są dwie głowice. przy każdej zmianie koloru, na chwilę jedzie na bok i lekko studzi jedną a grzej drugą. Zmiana temperatury powoduje rozszerzenie się bloku z PEEK, co powoduje obniżanie aktywnej głowicy.
Oczywiście cała operacją co drugą warstwę zajmuje chwilę.
Zaletą jest dokładne trzymanie odległości między głowicami. No bo jest na stałe.
Wadą zapewne masa ale i tak nie jest duża w porównaniu z innymi patentami mechanicznymi.

Co do kapania, brudzenia. nie specjalnie widzę możliwość inaczej niż tak jak to się robi, czyli wieża z boku do czyszczenia. Nie widziałem w akcji jakiś zamykaczy ale nie wierzę w bezawaryjną pracę tego rozwiązania przez wiele godzin wydruku.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:jak bym coś takiego miał robić, to raczej parkowanie głowic ale bez tego wózka na środku. po prostu dwie głowice napędzane niezależnie dwoma silnikami. Wydaje mi się najprostsze do zrobienia i powinno najpewniej trzymać pozycję.

W K8400 są dwie głowice. przy każdej zmianie koloru, na chwilę jedzie na bok i lekko studzi jedną a grzej drugą. Zmiana temperatury powoduje rozszerzenie się bloku z PEEK, co powoduje obniżanie aktywnej głowicy.
Oczywiście cała operacją co drugą warstwę zajmuje chwilę.
Zaletą jest dokładne trzymanie odległości między głowicami. No bo jest na stałe.
Wadą zapewne masa ale i tak nie jest duża w porównaniu z innymi patentami mechanicznymi.

Co do kapania, brudzenia. nie specjalnie widzę możliwość inaczej niż tak jak to się robi, czyli wieża z boku do czyszczenia. Nie widziałem w akcji jakiś zamykaczy ale nie wierzę w bezawaryjną pracę tego rozwiązania przez wiele godzin wydruku.
Widziałeś CoreXYU :D?
Obrazek
To się nazywa zemsta pasków xD.
Filmik https://www.youtube.com/watch?v=mMRnG_n2i84
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: Berg »

To ja poproszę rysunek jak to będzie przy trójkolorowej :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:To ja poproszę rysunek jak to będzie przy trójkolorowej :D
CoreXYUU? :shock: dajesz xD, tego jeszcze nikt nie zrobił :D.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Kurcze albo coś takiego: http://centrumdruku3d.pl/tego-jeszcze-n ... dix-tango/
Dwie niezależne głowice to już jest coś :D
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Dobra ostatecznie zdecydowałem się na arduino ramps i wyświetlacz i wgram repetriera i myśle sterować cura
co do mechanicznych rzeczy to myślę zastosować jednak to rozwiązanie: https://www.youtube.com/watch?v=9aekOiyL1qY , ramę zrobić z profili aluminiowych a jako napędy zastosować śruby kulowe 16 i szyny liniowe 15, tylko nie wiem jaką metodę zastosować ze stołem, myślę go zrobić samemu bo nie znalazłem u chinczyków tak dużego myśle zrobić coś koło 50 x 40 cm tylko ktoś mi może powiedzieć jak zrobić najlepiej stół chodzi mi o materiały, i jak to jest z pozycjonowaniem stołu znalazłem taki filmik i co to za czujnik ? dlaczego tak jezdzi przed zaczeciem drukowania ? https://www.youtube.com/watch?v=UtGB8Ru74Jk ( taki kształt ramy też bedzie )
Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: Dragonick »

Co do pomysłu z tą obracaną głowicą to jak myślisz to sterować ? osobny silnik ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

To czujnik pojemnościowy, nie polecam bo zmienia się wilgotność powietrza i już możesz na nowo kalibrować. A po co to jest - no poczytaj sobie jak działa autoleveling ale lepiej dawać czujnik indukcyjny lub bltouch/3dtouch. Dragonick o ile wiem to używa po prostu serwa modelarskiego.
erminsterio
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”