Budowa czegoś dla siebie :D

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Mam pytanko do posiadaczy drukarek mianowicie co byście polecili nie patrząc na koszty
chodzi mi o głowice extundery, chłodzenie, gdyż rama będzie aluminiowa i z tym sobie poradzę ale nie bardzo jestem w temacie głowic itp.
Myślałem o zastosowaniu zamiast układu core xy i pasków kupić prowadnice liniowe ( szyny ) Hiwin lub rexroth 15 i śruby kulowe. Myślicie że będzie to lepsze rozwiązanie ? Najbardziej chodzi mi o dokładność wydruków.
Myślałem też o zastosowaniu dwóch głowic żeby jedna drukowała dany element a druga podpory z rozpuszczalnego materiału, bawił się ktoś w to ? może coś polecić jak to rozwiązać ? wysterować ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

Dokładność może być dobra, niestety przez śruby kulowe mocno ograniczysz sobie szybkość drukowania. To bardziej chyba rozwiązanie do CNC niż drukarki.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Czy prędkość dużo zmaleje ?
Dokładność jest dla mnie ważna bo potrzebuję wiele rzeczy do warsztatu i nieraz zamiast coś dawać komuś do frezowania wolałbym wydrukować
Awatar użytkownika
HIWIN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 09 gru 2016, 16:07
Lokalizacja: Bytom
x 5

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: HIWIN »

Witam. Jeżeli już chcesz dać śruby do napędu w osiach XY to warto sobie popatrzeć na taką drukarkę jak Omni3D. Tam są zastosowane "szybkie" śruby trapezowe IGUS. Z tego co kojarzę ktoś na Fabrykatorze robił wycenę i wyszło coś około 1000zł dla standardowej drukarki.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Szczerze mówiąc to mam duży uraz do śrub trapezowych przy budowie swojej grawerki laserowej użyłem śruby trapezowej na oś X i uginała się i musiałem zmienić na kulową dlatego średnio jestem przekonany do trapezowych
Znalazłem krótki filmik i całkiem fajnie chyba to chodzi : https://www.youtube.com/watch?v=9pZyN5D0a4Y
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

Proponuję też zerknąć tutaj:
http://centrumdruku3d.pl/test-panowin-f ... yc-drogie/
to jest konstrukcja na śrubach. Niestety ciężko mi znaleźć info ile praktycznie szybkości da się osiągnąć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

erminsterio pisze:Szczerze mówiąc to mam duży uraz do śrub trapezowych przy budowie swojej grawerki laserowej użyłem śruby trapezowej na oś X i uginała się i musiałem zmienić na kulową dlatego średnio jestem przekonany do trapezowych
Znalazłem krótki filmik i całkiem fajnie chyba to chodzi : https://www.youtube.com/watch?v=9pZyN5D0a4Y
uginała się od czego? śruby trapezowe są też dostępne w 10mm. Przecież wałki czy inne prowadnice powinno prowadzić wszystko a nie cały ciężar na śrubie. Chyba że uginała się od własnego ciężaru.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 37
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: erminsterio »

Nie pamiętam na jakim forum ale chyba na cnc info czytałem bardzo wiele że śruby trapezowe na dłuższych odcinkach tak już mają noi u mnie też tak było niestety forum przeczytałem juz po zakupie no ale trapezową dałem do przetoczenia i bardzo fajnie posłużyła kumplowi jako nie dużo oś Z
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: dragonn »

Myślę że to po prosty wynikało właśnie z jej długości i niewystarczającej średnicy. Jak wsadzisz śrubę trapezową o tej samej średnicy co kulowa to efekt będzie ten sam. Oczywiście śruba kulowa to lepsze rozwiązanie, a szybkość definiuje jej skok oraz ile silnik jest w stanie pociągnąć krok na sekundę max. ALe to niestety trzeba by było to i tak w praktyce przetestować, zbyt dużo zmiennych.
Awatar użytkownika
HIWIN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 09 gru 2016, 16:07
Lokalizacja: Bytom
x 5

Re: Budowa czegoś dla siebie :D

Post autor: HIWIN »

To nie wiem z czego kolega miał te śruby ;) Bo Omni3D ma naprawdę super jakość wydruku a tam są śruby chyba 10mm i spokojnie po 600mm ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”