Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Pan Byku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017, 09:26
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Drukarka: chcę mieć

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Pan Byku »

Panowie. Przede wszystkim nie chcę wywoływać burzy.
Weźcie proszę pod uwagę, że drukarka ma być dla mnie jak najbardziej user-friendly (zwłaszcza na początku). W sporej mierze, będzie z niej korzystać moja kobieta (jak się okazuje) i chciałbym uniknąć ślęczenia po forach i szukania rozwiązania, czy części zamiennych.
Ja wiem, że nikt się nie odważy napisać - bierz Prusę, bo drukarki olo i Przemo są słabe. Tudzież, bierz olo, bo tak, albo bierz Przemo, bo jest najtańsza, same elementy są warte 3000 i ma najładniejsze wydruki.
Kolega Padnik podał mocne argumenty:
"...ale autokalibracja i ciągłe aktualizacje Slic3ra i firmware prusy mówią same za siebie.
Już nie mówiąc o modyfikacjach, ulepszeniach i modularności, dzięki temu że jest całkowicie open source, co ci pozatym zapewnia wsparcie nie tylko producenta, ale i ogromnej społeczności prusy. "
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 2
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: samezrp »

To ja bym odpowiedział inaczej.
Zakładam, że jakość wydruków jest dokładnie taka sama na wszystkich omawianych drukarkach.
Zatem ważna dla mnie by była odpowiedź: co w razie problemów i konieczności zmian?

W przypadku drukarek kolegów odpowiedź jest jedna: indywidualnie muszę kombinować, a co za tym idzie przynajmniej się trochę znać.
W przypadku Prusy: jw + mogę spróbować rozwiązań proponowanych/sprawdzonych/zrobionych przez innych użytkowników.

Z czasem oczywiście nabierzesz wprawy, ale ważne jest IMHO, żeby na początku nie być samemu.
Pan Byku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017, 09:26
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Drukarka: chcę mieć

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Pan Byku »

Zgadzam się z powyższym.
Szala przechyla się w stronę Prusy.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: kretu »

Z autokalibracją prusy bywały problemy poza tym czy jest ona aż tak przydatna? Sam u siebie takiej nie mam i jakoś nie tęsknię bo jak się nie śpieszysz i nie odrywasz wydruków na siłę od gorącego stołu to kalibrujesz raz na tydzień a zajmuje to aż 5 min.

Co do softu to po pierwsze kto ci zabrania używać przy którejkolwiek z tych drukarek każdego z wymienionych przez ciebie softów tak samo jak s3d czy Cury każda z tych drukarek pociągnie na tych slicerach. Co do wsparcia, użytkowników mendli też jest sporo i wparcie społeczności jak i gotowe modyfikacje również są. Osobiście jeżeli potrzebowałbym na firmę brał bym oryginalną Prusę ale jeżeli zakup prywatny to byłby to ostatni wybór za obiema wymienionymi tu drukarkami + drukarką tdicada (też jest na forumowym bazarku).

Osobiście najbardziej mi się podoba ta z Fabrykatora ale tu faktycznie jest problem że to autorska konstrukcja więc bez wiedzy może być ciężko na początku jeżeli będą problemy (ale przy odrobinie samozaparcia i pomocą forum pewnie dałbyś radę)
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Artu »

Mam duży sentyment do Mendy90, a jednocześnie przeklinam ją coraz częściej :mrgreen: Konstrukcja wózka X jest tak porąbana, że chyba ciężko o drugą taką fuszerkę :bad:
Ale co się dziwić, skoro była "konstruowana" w czasach, kiedy o chłodzeniu radiatora głowicy jeszcze się nie wspominało :smile2:
Jest to doskonała drukarka dla kogoś, kto złoży, uruchomi, skalibruje i zapomni o jakichkolwiek zmianach/ulepszeniach/przebudowach.

O drukarce Pawła, już wiele napisano, i nie będę się powtarzał... Ale napiszę krótko: Gdybym miał, to bym brał :git:

O Prusa nie napisze nic, bo jej nawet nie widziałem "na żywo" :P

Pozostaje jeszcze jedna opcja... Delta :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Berg »

Artu pisze: Pozostaje jeszcze jedna opcja... Delta :mrgreen:
Nie mogę się z Tobą zgodzić. Pozostaje jeszcze HyperCube Evo :rotfl:
dragonn
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: dziobu »

Pan Byku pisze:Panowie. Przede wszystkim nie chcę wywoływać burzy.
To nie towarzystwo wzajemnej adoracji ;)
Powinien być jeszcze serwer UT żeby można było, jakoś po ludzku: rakietnicą ;p rozwiązać problemy typu "co lepsze" i "moje ładniejsze" ;p
Pan Byku pisze:Weźcie proszę pod uwagę, że drukarka ma być dla mnie jak najbardziej user-friendly (zwłaszcza na początku). W sporej mierze, będzie z niej korzystać moja kobieta (jak się okazuje) i chciałbym uniknąć ślęczenia po forach i szukania rozwiązania, czy części zamiennych.
Mam "bezobsługowe" Zmorphy. I też ślęczę na forum bo dopiero od niedawna wiem ile można tak na prawdę z nich wyciągnąć. Do tego również je "udoskonaliłem" po swojemu choć uchodzą za sprzęt klasy która tego nie wymaga.
Nie ma drukarek bezobsługowych. Są tylko takie które można naprawić samemu i do których wzywasz serwis (MakerBot).

A przy braku szczęścia to puścisz PVA z profilem ABS i rozpoczniesz dzień od wymiany dyszy ;)
Pan Byku pisze:Ja wiem, że nikt się nie odważy napisać - bierz Prusę, bo drukarki olo i Przemo są słabe. Tudzież, bierz olo, bo tak, albo bierz Przemo, bo jest najtańsza, same elementy są warte 3000 i ma najładniejsze wydruki.
Jak posadzisz małpę to z żadną sobie nie poradzi. Jak ktoś ma obycie to z każdej zejdzie ładny wydruk. Nikt Ci nie powie wprost, bo nie się nie da.
Pan Byku pisze: Kolega Padnik podał mocne argumenty:
"...ale autokalibracja i ciągłe aktualizacje Slic3ra i firmware prusy mówią same za siebie.
Już nie mówiąc o modyfikacjach, ulepszeniach i modularności, dzięki temu że jest całkowicie open source, co ci pozatym zapewnia wsparcie nie tylko producenta, ale i ogromnej społeczności prusy. "
Jako programista powiem Ci jak wyglądają ciągłe aktualizacje:
- coś wciąż nie działa i poprawiasz to na 1000 sposobów bo żaden nie działą,
lub
- robisz mały zgrabny projekcik a potem stawiasz na nim sterownik głowic atomowych. Po kilku latach nikt nie wie jak to działa i nikt nie rusza żeby nie spieprzyć. A potem wielkie halo, banery i "new version, fully rewritten and optimised ;p"

Program ma za zadanie zrobić to co ma zrobić i koniec. Ciągłe aktualizacje i doskonalenia sprawiają że Ty, jako użytkownik, nigdy nie masz urządzenia końcowego. Każda kolejna wersja to coś lepiej, inaczej, szybciej. Ale dochodzą nie tylko funkcje ale i błędy. Często też pewne funkcje w nowej wersji działają inaczej i żeby to wszystko trzymało się kupy trzeba być na bieżąco.

Imho:
jeśli wystarczy Ci sprzęt do pracy który po prostu będzie działał (bez wodotrysków i czego tam jeszcze), bierz samoróbkę.

Tak na prawdę to wszystkie 3 pozycje są OK; nie masz doświadczenia ani wprawy - weź najkorzystniejszą ofertę ;) W razie czego - drukarki nie kupuje się na całe życie.
btw. te dwie drukarki to prawie cena jednej Prusy ;) A co dwie drukarki to nie jedna, wiem coś o tym.
Pan Byku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017, 09:26
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Drukarka: chcę mieć

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Pan Byku »

UT - aż mi się łezka w oku zakręciła ;)
dziobu pisze: Tak na prawdę to wszystkie 3 pozycje są OK; nie masz doświadczenia ani wprawy - weź najkorzystniejszą ofertę ;) W razie czego - drukarki nie kupuje się na całe życie.
btw. te dwie drukarki to prawie cena jednej Prusy ;) A co dwie drukarki to nie jedna, wiem coś o tym.
Jakbym słyszał swoją kobietę - Agnes? To Ty? Zarejestrowałaś się na forum?!
Dwie drukarki to jest jakaś opcja. Ale chyba wolałbym wziąć jedną DIY i Prusę, żeby mieć porównanie.
Dzięki za opasłą odpowiedź. Jestem już prawie zdecydowany.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: Berg »

dziobu pisze:
Pan Byku pisze:
Pan Byku pisze:Weźcie proszę pod uwagę, że drukarka ma być dla mnie jak najbardziej user-friendly (zwłaszcza na początku). W sporej mierze, będzie z niej korzystać moja kobieta (jak się okazuje) i chciałbym uniknąć ślęczenia po forach i szukania rozwiązania, czy części zamiennych.
Aha. No to przede wszystkim musi być ładna :D To zmienia postać rzeczy. Może HyperCube Evo ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Org. Prusa i3 vs Solidny homemade

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:
dziobu pisze:
Pan Byku pisze:
Aha. No to przede wszystkim musi być ładna :D To zmienia postać rzeczy. Może HyperCube Evo ?

Ładna :D, to może jak tak rzucę trochę kontrowersyjny pomysł - LUME+ :rotfl: :rotfl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”