Budowa pierwszej drukarki

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
x3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 80
Rejestracja: 01 gru 2017, 20:32
x 4

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: x3d »

dziobu pisze:
Artu pisze:
x3d pisze:Nie znam sie bardzo, ale lepiej kup za 450-700 gotowa drukarke i nastepna zrob swoja. Nie odwrotnie.
...
Ale czasem łatwiej coś zmodyfikować niż zbudować od zera. Nawet jeśli w efekcie kolejnych modyfikacji przebudujesz całą drukarkę.
No i mając jakiekolwiek pudło na biurku przynajmniej wiadomo o co zapytać bo jak widzę to bolączka tego wątku.
Dokladnie tak, czesto materialy kosztuja mniej niz elementy,

Zobacz jak dziala NASA, robia jeden projekt testuja ucza sie i poprawiaja, i potem leci procesor co ma 5 lat, ale jak cos nie tak to potrafia wymienic system operacyjny bez otwierania obudowy a czesto firmware w karcie sieciowej
użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: dziobu »

x3d pisze: Dokladnie tak, czesto materialy kosztuja mniej niz elementy,
Jak musisz kupić silnik, to kupujesz silnik. Czy do nówki czy jako modernizacja to kupujesz ten sam silnik. Różnica jest taka że wiesz jaki to ma być silnik, albo przynajmniej znasz jakieś jego istotne parametry żeby wybrać inny.

Robiąć od zera z brakiem doświadczenia w temacie lądujesz na jakiejś strone sklepu która ma fafnaście silników, wszystkie niby identyczne i wszystkie Ci pasują. Zupełnie to rozumiem i imho może być to problem.


[OT]
x3d pisze: Zobacz jak dziala NASA, robia jeden projekt testuja ucza sie i poprawiaja, i potem leci procesor co ma 5 lat,
Nasa wysyła starocie z dwóch powodów:
- projekt ciągnie się kilka lat i nikt w ostatniej chwili nie wsadza najnowszych podzespołów,
- z definicji wybiera się sprawdzone konstrukcje. Popatrz jak wygląda errata do uC sprzed 10 lat - te błędy mogą wyjść jak dość drogie urządzenie będzie lądowało na Marsie. (btw - mam PCB uruchomieniową do kontrolera audio, taką nową i dość wypasioną; na nim jest kontroler USB na rdzeniu...'51).
x3d pisze: ale jak cos nie tak to potrafia wymienic system operacyjny bez otwierania obudowy a czesto firmware w karcie sieciowej
Nie żebym się chwalił ale...każdy mój uC ma możliwość aktualizacji w systemie (bez programatora), w tym aktualizacji bootloadera jak i sam może zaprogramować podległe mu uC ;) W niektórych urządzeniach wygląda to bajkowo (jak jest główny + np 16 modułów) i NASA nie jest do tego potrzebna. Oni mają fajniejsze zabawki ;)
(swoją drogą NASA wymaga w urządzeniach możliwość maksymalnej programowej rekonfiguracji sprzętu na wypadek uszkodzenia kluczowych podzespołów jak i udostępniają dość obfity opis jak należy program pisać; to dokładnie druga strona tego co reprezentuje sobą Arduino ;p)
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: samezrp »

dziobu pisze: Nasa wysyła starocie z dwóch powodów:
- projekt ciągnie się kilka lat i nikt w ostatniej chwili nie wsadza najnowszych podzespołów,
- z definicji wybiera się sprawdzone konstrukcje. Popatrz jak wygląda errata do uC sprzed 10 lat - te błędy mogą wyjść jak dość drogie urządzenie będzie lądowało na Marsie. (btw - mam PCB uruchomieniową do kontrolera audio, taką nową i dość wypasioną; na nim jest kontroler USB na rdzeniu...'51).
Dodam jeszcze jedno. Dzisiejsze podzespoły pracujące w technologii 20nm i mniejszej są cholernie wrażliwe na promieniowanie i byle cząstka promieniowania jest w stanie wpłynąć na działanie układu.
Dość przystępnie jest to opisane tutaj:
http://www.coreblog.pl/procesory-intel- ... -kosmosie/
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Artu »

Tak dla przypomnienia: Kolega Anubis chce zbudować drukarkę 3D, a nie prom kosmiczny :mrgreen:

Ja swoją M90 budowałem prawie od "zera"... Prawie, bo ramę i plastiki kupiłem gotowe, ale dobór pozostałych elementów był wynikiem czytania for i zadawania konkretnych pytań :git:
Drukarka ta działa do dzisiaj, do tego stopnia dobrze, że brak mi motywacji na skończenie Delty :rotfl:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: xyzyx »

Kolega napisał że chce coś na początek niedrogiego dzięki czemu się nauczy i będzie mógł modyfikować. O ile na początek drukarki a'la prusa są rzeczywiście dobrym wyborem (chociaż osobiście nie uważam tego typu drukarek za dobre), to jaki cel ma składanie ramy stalowej na początek?
Nie wyobrażam sobie wydania ok 300 zł na ramę do drukarki którą chcę złożyć aby nauczyć się jak najwięcej i mieć możliwość jej modyfikacji (no chyba że masz np. laser i możesz sobie docinać nowe modyfikacje itp.).
Na początek tylko rama ze sklejki, jak dobrze złożona to sztywność będzie porównywalna do stalowej (a drgania lepiej tłumi), waży podobnie jak stalowa, ale nic nie zastąpi możliwości modyfikacji. Potrzebujesz coś przyciąć, przypiłować, wywiercić to to robisz, coś chcesz przykręcić to bierzesz wkręt i po kłopocie - zrób to samo ze stalową :-) Co z tego że potrzeba części plastikowe, przecież o to chodzi aby potem mieć możliwość modyfikacji.
Nie mówię tu o ramach z allegro wycinanych na gotowo, tylko o czymś w stylu prusa i3 box (kiedyś tak to się chyba nazywało). Koszt takiej ramki to materiał w pierwszym lepszym markecie jakieś 30-45 zł całość skręcasz wkrętami (ewentualnie dodatkowo sklejasz klejem). Po takiej ramie można skakać i nawet się nie zachwieje, wiem bo mam.
Oczywiście sklejka ma swoje minusy typu jest łatwopalna (w razie awarii), pęcznieje w wilgotnym pomieszczeniu - nie zauważyłem bo swoją ramę lakierowałem, itp.
Docelowo i tak będziesz pewnie chciał raczej zmienić ramę na coś innego niż prusa więc ja nie widzę sensu dla ramy stalowej - chyba że to ma być docelowa drukarka - tylko w takim wypadku jeżeli nie chcesz aż tak bardzo poznawać budowy i funkcjonowania drukarki, chyba lepiej kupić gotową niż się bawić.
pacy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 91
Rejestracja: 03 sie 2017, 21:47
x 7

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: pacy »

Można tez złożyć i3 graber w całości ze sklejki.
Sam złożyłem od zera Prusa steel, ramę można poniżej 200 pln znaleźć trzeba tylko szukać, elektronika itp. Z Chin, silniki używane z Allegro itd.
Wyszło tanio a drukarka działa i drukuje.
Ale to zamiast zadawać pytania trzeba na początek
Czytać czytać i jeszcze raz czytać, edukować się i
dokształcać w temacie.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: McKee »

Mendel90 - Syntetyczny ma ramy: http://www.byq3d.eu/index.php?id_produc ... &id_lang=7
Wiki: http://www.reprap.org/wiki/Mendel90
Instrukcja budowy: http://www.reprap.org/wiki/Mendel90_Build_Manual

3 dni / 5 stron dyskusji .... chyba strasznie się nudziliście w czasie świąt ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Artu »

Szczerze powiem, że M90 odradzam, chociaż ją mam 8-) Rama i oś Y i Z są jak najbardziej :thumbup: Ale poziome ustawienie prowadnic osi X to totalna porażka :crazy:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Domell »

Artu dobrze prawi ale takie zwykłe i3 rework jak tu: http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Rework_Introduction
Na pierwszą drukarkę jest ok i jest mase wersji i upgrade w sieci i na thingi.
Ramę z mdf za grosze można kupić bo już za 30zł i się kolega nauczy co i jak działa i się ugina itp itd.
Później już będzie świadomy jaką chce drukarkę jako kolejną :)

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Artu »

Swojego czasu wpadłem na "genialny pomysł" aby przerobić oś X w M90 na taką jak jest w "Prusach", ale odpuściłem temat :DD
Poza tym, moim zdaniem "konstrukcja typu Prusa" to już raczej dla "kolekcjonerów"... Może warto spojrzeć "w stronę" CoereXY lub Delta :roll:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”