Budowa pierwszej drukarki

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Anubis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 gru 2017, 10:19

Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Anubis »

Cześć.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć iż nie jestem pewien czy piszę we właściwym temacie więc jak by co to proszę o przeniesienie.
Sprawa wygląda następująco:
Chcę zbudować samodzielnie pierwszą drukarkę 3d, nie kupować gotowego modelu do złożenia, posiadam już doświadczenie z robotyką i modelarstwem więc nie jestem absolutnie zielony.
Chciałbym się dowiedzieć jaki model wybrać na początek i jak się za to zabrać oraz jaki powinienem mieć budżet, chciałbym na początku zmieścić się w granicy 1000zł, potem oczywiście chciałbym to rozbudowywać.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: dragonn »

Na początek to ja proponuję coś typu Prusa i3 tylko ramą zęby była stalowa/alu np. p3steel. To chyba najlepsza drukarka na początek i nie powinno wyjść za drogo.
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 7
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: skmskm »

Obawiam się że twój budżet jest mizerny, ale najpierw się zdecyduj jaki typ drukarki chcesz delte, pruse/gate, ultimaker/corexy/hbot.
Najtańsze są bramówki czyli ala prusa...
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 2
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Olson »

skmskm pisze:Obawiam się że twój budżet jest mizerny, ale najpierw się zdecyduj jaki typ drukarki chcesz delte, pruse/gate, ultimaker/corexy/hbot.
Najtańsze są bramówki czyli ala prusa...
Co do budżetu to się nie zgodzę, ja swoją pierwszą drukarkę zrobiłem za ok 400 zł z tym że polowałem na części z Chin i olx. No i był to repstrap w stylu i2 ale nie użyłem ani 1 elementu drukowanego. No i pole robocze miała 270x280x370;)

I popieram to co mówi dragonn w stylu i3 jest najłatwiejsza na początek i nie zje za dużo budżetu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: dragonn »

Da radę się zmieścić - najważniejsze tylko żeby nie oszczędzać na ramie, resztę zawsze łatwo upgradować już po skończonej budowie.
Anubis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 gru 2017, 10:19

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Anubis »

W takim razie zdecyduję się na początek na Prusa i3.
I czy są gdzieś jakieś poradniki jak się za to zabrać i jaką elektronikę zastosować do sterowania, oraz gdzie najlepiej kupować części aby nie wpakować się na minę ?
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 2
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Olson »

Jeśli chcesz na początek, tak aby działało dobrze i miałbyś opcję późniejszego upgrade to proponuję zacząć od kupna ramy, wałków, łożysk, śrub, nakrętek . elektronikę mega2560 +ramps +stepsticki a4988(najlepiej ściągnąć z Chin) Bo są tanie i przyzwoite z czasem wrzucić tmc2130 bo mają dużo fajnych opcji i są wydajne. Głowica e3d v6 klon z aliexpress bo można już kupić dobrej jakości nawet z polerowanym heatbrake za ok 30-40 PLN, heatbed wg uznania pcb albo Alu +grzałka+ szkło na górę (co osobiście preferuje) . I na końcu zobaczyć jaki budżet zostaje aby wziąć silniki krokowe żeby móc wybrać 200 kroków na obrót lub 400 albo wziąć używane jedli budżet pozostanie mały (ja za swoje 5 silników na olx dałem 100zl łącznie)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: tig33r »

Może mendel90 wycinana z grubej sklejki będzie dobrą, solidną i stosunkowo tanią ramą na pierwszą drukarkę.
Anubis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 gru 2017, 10:19

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Anubis »

A jaki zasilacz i gdzie w razie czego mogę znaleźć schematy aby się posiłkować ?
Chodzi mi o sprawdzone a nie takie że złożę i od razu muszę coś poprawiać.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Budowa pierwszej drukarki

Post autor: Tuchajbej »

Dell 18a 220p. Ja kupowałem na olx po 30zl.

Tapatalkniete z S7E, więc nie dziwić się, że są błędy [emoji850]
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”