Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 8
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: chemik72 »

Ps. I jeszcze raz betony w pralce nie służą do jej obciążenia, inaczej nie były by przyczepiane do bębna tylko do ramy :-)
Chyba nie do końca rozumiesz zasadę umieszczania w pralce tego "betonu" :(

ps.admini możecie wydzielić ten uboczny na osobny temat w innym dziale " Po co beton w pralce?" i tam możemy podyskutować :git: I tam koledze może uda nam się wytłumaczyć.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2018, 20:42 przez chemik72, łącznie zmieniany 1 raz.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

kapi pisze:Dobre :)

Podpowiem tylko, że do swojej konstrukcji podszedłem nieco inaczej, zależało mi na osiągnięciu max sztywności konstrukcji przy max przyspieszeniach.
Dziś podczas testów z repetiera wrzuciłem 200mm/s przy 3000 mm/s2 przyspieszeniu ...
(Na fonie mam taki program co pokazuje drgania podstawy na której leży. )
... i wykres był prawie płaski.
Moim celem bylo max usztywnienie ramy. Masa byla efektem ubocznym a doszedłem do prawie 30kg na kompletnej maszynie.
Temat że zdjęciami w "vertex-ie".
Uważam że samo przyspieszenie będzie problemem a nie prędkość masy (głowica ).
Jak miałem plastikową skrzynkę to vref miałem obniżone do 700-800. I tak powstawały różne artefakty.

Konstrukcja z profilu alu musiała by być wzmocniona profilami pod kątem a'la zastrzał , by kwadrat nie przechodził w romb na bocznej ścianie (na przyklad).
Dlatego ja np giąłem cienkie blachy uzyskując wymaganą sztywność w mojej skrzynce (czołgu).
;)

Powtórzę jeszcze raz - temat jest bardzo teoretyczny (sztywność ramy).





tapatalk
Oczywiście, przyspieszenia (również z kierunkiem przeciwnym czyli hamowanie) i masa ma znaczenie czyli czysta siła bezwładności.
Prawidłowe podejście z rejestratorem drgań :good:
Ewentualnie w niesprzyjających warunkach rezonans, ale to raczej rzadkie zjawisko w tej dziedzinie w przypadku ramy.
Awatar użytkownika
zdrapekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 34
Posty: 40
Rejestracja: 01 sty 2018, 14:16
Lokalizacja: Nowy Sącz
x 1

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: zdrapekk »

Dobra Panowie myślę że temat zbytnio został rozłożony na atomy.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

anraf1001 pisze:
xyzyx pisze: Ps. I jeszcze raz betony w pralce nie służą do jej obciążenia, inaczej nie były by przyczepiane do bębna tylko do ramy :-)
Beton przyczepiony do bębna? W sensie, że co? Obraca sięz nim? Widziałeś kiedyś pralkębez betonu? Skacze jak kangur. Beton jest po to, żeby od wibracji z bębna skakać nie zaczęła tylko stałą w miejscu.
Jeżeli jest tak jak uważasz że "betony" tworzą masę aby pralka nie tańczyła po podłodze to czysto hipotetycznie przykręć pralkę do podłogi i zdejmij betony. Jeżeli jak twierdzisz to tworzy masę pralki żeby "nie tańczyła" to też będzie działać.
Bęben to nie tylko to metalowe co wiruje w środku co widzisz przez szybkę, to też obudowa (pojemnik) z tworzywa który się nie obraca do którego są przyczepione betony, czyli przeciwwaga. Sama nazwa wskazuje do czego służy.
Razem ze sprężynami i amortyzatorami, ma za zadanie niwelować drgania elementu ruchomego czyli bębna, a nie obudowy pralki.
Widziałeś kiedykolwiek pralkę w środku na żywo nie na zdjęciach?
Serio skończmy już o pralkach bo to nie jest temat tej dyskusji.

Ps. Przyszło mi do głowy nowe hasło forumowe "Reprapy.pl - zbuduj sobie pralkę ;-)"
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: anraf1001 »

xyzyx pisze:
anraf1001 pisze: Jeżeli jest tak jak uważasz że "betony" tworzą masę aby pralka nie tańczyła po podłodze to czysto hipotetycznie przykręć pralkę do podłogi i zdejmij betony. Jeżeli jak twierdzisz to tworzy masę pralki żeby "nie tańczyła" to też będzie działać.
Bęben to nie tylko to metalowe co wiruje w środku co widzisz przez szybkę, to też obudowa (pojemnik) z tworzywa który się nie obraca do którego są przyczepione betony, czyli przeciwwaga. Sama nazwa wskazuje do czego służy.
Razem ze sprężynami i amortyzatorami, ma za zadanie niwelować drgania elementu ruchomego czyli bębna, a nie obudowy pralki.
Widziałeś kiedykolwiek pralkę w środku na żywo nie na zdjęciach?
Serio skończmy już o pralkach bo to nie jest temat tej dyskusji.

Ps. Przyszło mi do głowy nowe hasło forumowe "Reprapy.pl - zbuduj sobie pralkę ;-)"
Czyli tłumi drgania, czy poziomuje bęben?
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

Tłumi drgania bębna (a nie obudowy pralki) i poziomuje bęben, rozbierz jakąś pralkę będziesz wiedział dlaczego użyłem właśnie tego wyrazu :-)
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 8
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: chemik72 »

Widzę że sam mieszasz i stosujesz prawidłowe lub nieprawidłowe pojęcia-nazwy :( . Na samym, początku napisałeś:
Ps. beton w pralce służy do wypoziomowania bębna
Następnie piszesz i tu są kluczowe prawidłowe słowa i pojęcia:
"przyczepione betony, czyli przeciwwaga. Sama nazwa wskazuje do czego służy." i tu sam już odpowiedziałeś do czego jest beton w pralce ,a nie jak wcześniej do poziomowania (wiki: Przeciwwaga – w technice nazwa elementu konstrukcji, urządzenia bądź maszyny, którego jedyną funkcją jest zapewnienie stabilności, przeważnie poprzez obniżenie środka ciężkości układu. Najczęściej rolę przeciwwagi pełnią masywne odlewy stalowe, żeliwne lub bloki betonowe, mocowane jako element konstrukcyjny.) W pralce do "poziomowania" są nóżki ale jest to poziomowanie obudowy. Co ciekawe to jeszcze w jednym zdaniu trafiłeś dobrze:
"bo zaraz napisze że wyważać można drzwi albo koła samochodu". (choć to nie przeciwwaga) ale jest bliżej do niej niż do poziomowania.

ps. wiesz o co chodzi ale chyba nie potrafisz tego odpowiednio nazywać ;)
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

Koledzy rozbierzcie pralkę to porozmawiamy, dlaczego w pralce betony poziomują bęben nie pralkę (bo tego nie napisałem) i są częścią układu stabilizującego i tłumiącego drgania bębna nie pralki, jeżeli nie ważne jest dla Was po co gdzie w jakich wielkościach jest przyczepione obciążenie, jak jest rozłożone i czemu służy, a ważne jest tylko aby było ciężko wtedy nie odfrunie i nie będzie skakać po pokoju to temat pralek zakończmy proszę. Nie chce dalej na ten temat dyskutować.

A tutaj bardziej trafne określenie znaczenia przeciwwagi niż to w Wikipedii, które ogranicza definicję do obniżenia środka ciężkości.
Źródło PWN
przeciwwaga
1. «obciążnik przymocowany do ruchomych części urządzenia technicznego, służący do zrównoważenia sił działających na to urządzenie»
2. «rzecz przeciwdziałająca czemuś»
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 8
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: chemik72 »

Dla mnie odpowiedź jest prosta i tylko jedna: beton nie poziomuje bębna tylko stabilizuje. W układ stabilizacji wchodzą jeszcze sprężyny i amortyzatory.

Ps.budowe pralek znam doskonale z autopsji :yahoo:

Skoro twierdzisz że beton jest do poziomowania bębna w pralce , to możesz wskazać jakieś źródło tej wiedzy?
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

Mam nadzieję że po tej autopsji jeszcze dało się złożyć i działała :-)
No cóż rozbierz jeszcze raz i zdemontuj wszystko zdejmij betony zobacz co się dzieje z bębnem bez betonów, w jakiej jest pozycji czy rzeczywiście nie wymaga wypoziomowania, wtedy się upewnisz.
Beton nie stabilizuje bo jest tylko częścią układu stabilizacji jak sam zresztą napisałeś.
Beton służy do wstępnego naciągu sprężyn i wyważenia bębna czyli ustawienia bębna w odpowiedniej pozycji, przeciwwagi są montowane w równowadze do sprężyn i równoważą siły, rolę finalnego tłumienia drgań przejmują amortyzatory. Bez zrównoważenia sił i wypoziomowania układu nie było by możliwe wytłumienie i układ uległ by zniżeniu.
Odkręć jeden beton (możesz przykręcić w innym miejscu) tak by bęben nie był wyważony, zobaczysz co się stanie (nie odpowiadam za efekt oczywiście).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”