Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 8
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: chemik72 »

Ja się poddaje, to jak z jajkiem i kurą :toast:
Berg, anraf1001
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: McKee »

Nie. To nie tak.
Jajko było pierwsze: zanim się kury (ptaki) pojawiły z jajek wykluwały się gady. Natura najpierw "wynalazła" jajko, a potem kurę.

Do poziomowania pralki służą nóżki (i poziomica :lol:). Bębna się nie poziomuje. A dawno, dawno temu ;) pralki budowano bez betonu na bębnie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

Ech, poszukał bym fotek z rozbiórki i pokazał jak to wygląda co do czego służy i o co chodzi ale nie chce mi się tego robić bo zwyczajnie dyskusja się nie zakończy, Ci którzy obsługują pralkę wyłącznie w zakresie jaki jest w instrukcji użytkownika po prostu będą wiedzieć lepiej i wracać do poziomowania pralki za pomocą nóżek.
I tak, zgadzam się bębna się nie poziomuje w domu bo w instrukcji użytkownika nie ma nic o poziomowaniu bębna, ten etap należy do producenta, dlatego przy projektowaniu dobiera odpowiednie obciążenia w odpowiednich miejscach aby naciągnąć sprężyny oraz zrównoważyć chociażby wagę silnika i osprzętu przyczepionego do bębna a tym samym ustawić bęben w odpowiedniej pozycji.
Dawno dawno temu pralki miały inną konstrukcję inaczej pracujący napęd i w zasadzie tylko prały, a nie wirowały np z prędkościami 1400 obrotów, teraz stosuje się "betony".
Temat pralek uważam za zamknięty nie wracajmy do tego niech każdy "wie swoje".

Jako, że dyskusja odbiegła znacznie od tematu to spróbuję zawrócić i powiem w dużym uproszczeniu tak: w drukarkach jest podobnie, wszelkie drgania powstają w elemencie ruchomym w myśl zasady masa * przyspieszenie. Dociążenie dodatkową masą już wystarczająco sztywnej konstrukcji (dla sił panujących w układzie), lub zmiana na jeszcze sztywniejszą konstrukcję nic nie zmieni, drgania nadal będą powstawały w elemencie ruchomym (i odbijały się na wydruku).
Dlatego własnie zmniejszenie masy ruchomej lub zmniejszenie przyspieszenia ma największe znaczenie bo zmniejsza siłę bezwładności. Po to właśnie zmieniacie accel i jerk aby uzyskać lepsze wydruki. Zmniejszenie masy i modyfikacja jerk tak naprawdę daje najwięcej, bo szybka zmiana kierunku to masa * wypadkowa 2 przyspieszeń czyli wypadkowa sił bezwładności działająca w kierunku innym niż te 2 kierunki ruchu, to powoduje powstawanie oscylacji wynikiem czego jest właśnie ghosting/echo.

Z kolei niewystarczająca sztywność konstrukcji objawia się nieco inaczej, wyobraźcie sobie jaki byłby efekt dociążenia ramy Anet A8 bez jej usztywnienia :-)

Ale wyszedł elaborat, o jajku i kurze lepiej nie zaczynajmy :D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: McKee »

Polecam dla rozluźnienia:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QFL6wnY7nOc
Ew można pooglądać / posłuchać innych utworów: https://www.youtube.com/results?search_ ... full+cycle

PS.: Czy jak projektuję jakieś pudełko na elektronikę i w środku siedzi płytka z elektroniką to kołki dystansowe pełnią rolę poziomowania tej płytki? A jeżeli kołki są częścią pudełka to całe pudełko poziomuje płytkę? Fundamenty domu służą do poziomowania dachu?
(Głupie pytania ale też głupia dyskusja nam wyszła).
Ostatnio zmieniony 03 sty 2018, 13:24 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
zdrapekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 34
Posty: 40
Rejestracja: 01 sty 2018, 14:16
Lokalizacja: Nowy Sącz
x 1

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: zdrapekk »

Czyli najlepszym wyjściem jest aby silnik ekstrudera był poza głowicą (np: koło szpuli)? Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: McKee »

xyzyx pisze:Z kolei niewystarczająca sztywność konstrukcji objawia się nieco inaczej, wyobraźcie sobie jaki byłby efekt dociążenia ramy Anet A8 bez jej usztywnienia :-)
Amortyzatorem do ściany przykręcasz i kładziesz betonowego pustaka na ramie.
I mamy model pralki w której beton służy do POZIOMOWANIA.
:rotfl:

PS.: Na pewno będzie dobrze drukowało. :D
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: McKee »

zdrapekk pisze:Czyli najlepszym wyjściem jest aby silnik ekstrudera był poza głowicą (np: koło szpuli)? Czy takie rozwiązanie jest poprawne?
To jest tzw "Bowden" - tak są takie konstrukcje - problemem jest doprowadzenie filamentu od ekstrudera do głowicy - rurka jest elastyczna, zmienia się długość "pracującego" filamentu. Pojawiają się problemy z retrakcją.
Tak oba rozwiązania:" Extruder Bezpośredni i Extruder Bowdena sa poprawne - i mają swoje wady i zalety.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

@McKee
Pytania nie powinny pozostawać bez odpowiedzi więc:
1. Czy jak projektuję jakieś pudełko na elektronikę i w środku siedzi płytka z elektroniką to kołki dystansowe pełnią rolę poziomowania tej płytki?
To zależy od elektroniki, jeżeli jest np. sensor żyroskopowy to oczywiście :-D
2. A jeżeli kołki są częścią pudełka to całe pudełko poziomuje płytkę?
jw. w pkt 1
3. Fundamenty domu służą do poziomowania dachu?
Trudno powiedzieć, nie jestem budowlańcem chociaż słyszałem coś o poziomowaniu podłogi itp. :D , może ktoś coś wie kolega potrzebuje odpowiedzi?
4. (Głupie pytania ale też głupia dyskusja nam wyszła).
E tam, w brew pozorom zawiera trochę ciekawych informacji tylko w takiej formie nikt nie będzie tego chciał czytać :-)

To jak rozejm? :piwo: Bo mi już się nie chce odpisywać :-D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: McKee »

Rozejm? Absolutnie nie! :lol:
1. Propozycja rozejmu zakłada istnienie działań wojennych, a ja nie kojarzę działań wojennych tylko pokojową i wesołą dyskusję.
2. Rozejm zakłada też dalszą wojnę (której nie było) - cytat za Wikipedią: Formalnie po zawarciu rozejmu strony, które go zawarły, nadal pozostają w stanie wojny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozejm
... ale rzeczywiście czas skończyć rozmowę o pralkach (ja się na tym nie znam - kiedyś, po prostu odkryłem na YouTube setki filmów z tysiącami minut pokazujących obracające się bębny pralek - my mamy "nasrane we łbach" drukarkami 3D ale ci od pralek (zobacz te moje przykłady filmów) to dopiero są zboczeni! :crazy2:).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Budowa pierwszej drukarki (zdrapekk)

Post autor: xyzyx »

hahah po przeczytaniu początku Twojego posta miałem taką o reakcję :shock:
Niniejszym rezygnuję z szukania alternatywy dla "Rozejmu" z innych źródeł niż Wikipedia, już wystarczająco zaśmieciliśmy koledze wątek :-)
Ale przecież są ludzie dla których ciekawe jest oglądanie kilka godzin jak farba schnie na ścianie, o tutaj przykład https://www.youtube.com/watch?v=nGA-GCq7JWM

@Zdrappek oddajemy Twój watek ponownie do Twojej dyspozycji :pardon:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”