Elektroniczna suwmiarka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: McKee »

Mówi, że na tanich suwmiarkach jest błąd rzędu +/- 0,038mm, ale zapomniał dodać, że błąd jest stały - błąd liniowości prawie niemierzalny. Na dodatek jedna z tych tanich miała koło 8-10lat (!)
Dla mnie wniosek, że tanie są wystarczające.
Ew. może być warto z kilku jedną z kilku wybrać (jeżeli jest taka możliwość).
Ew. Może da się je skalibrować - one mają (w większości) zaślepkę i gniazdko z którego można odczytywać wskazania.
FYI: https://www.instructables.com/id/Readin ... duino-USB/
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: Berg »

miałem/mam tanią chińską ale potrafi znienacka dodać 5mm.
Rozumiem, że jakbym używał jej profesjonalnie to taka oszczędność mogła by mi szybko bokiem wyjść.
Najbardziej lubię klasyczną, po dziadku.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: McKee »

A jakie masz baterie w niej?
Zwykłe (cynkowe) u mnie coś podobnego powodowały jak były słabe.
Od kiedy stosuje srebrowe (trochę droższe są ale warto) nie mam tego problemu.
Na klasyczną jestem za leniwy ;) i za ślepy ;)
Mówimy tu o suwmiarkach do drukarek 3D a nie profesjonalnego użytku ... siła nacisku na plastik większe błędy powoduje niż tolerancja (nawet chińskiego) narzędzia.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 4
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: 11master »

Bardzo dobry temat. Osobiście męczę go już od pół roku. Pierwszą elektroniczną z dokładnością 0,1 kupiłem u majfrenda taka cała z włókna. Działa nawet dobrze, nie gubi zera, przy kilku szybkich ruchach zamknięta ma dalej zero, ale nie ma blokady pomiaru u góry, nie ma tej małej rolki od spodu do dokładnego przesuwania i rozdzielczość jak napisałem 0,1 i dlatego postanowiłem kupić coś lepszego.
I ostatnio już kupiłem na alle chyba z 3-4 z kolei - metalowe, 0,01 itd. były za 30 potem 50, 60zł i mogę powiedzieć, że sumarycznie były tragiczne. Dla przykładu z wyglądu wykonana starannie, ale przy pomiarze dodawała 6mm od czasu do czasu - zwrot. Inna mierzyła całkiem spoko pomijając opory podczas przesuwu, ale jakość wykonania tragiczna jakby ktoś z klocka drzewa strugał tępym nożem - zwrot.
Ostatecznie przymierzałem się do toyo (jak już ktoś wspomniał wcześniej) ale po poczytaniu opinii na chyba ceneo nie zdecydowałem się. Teraz przymierzam się do wspomianego limita - choć nie podoba mi sie że nie ma dokładnego liniału. Tak więc zakup do amatorskich zastosowań i tanio to duże wyzwanie, chętnie poczytam resztę.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: dziobu »

11master pisze:(...)Ostatecznie przymierzałem się do toyo (jak już ktoś wspomniał wcześniej) ale po poczytaniu opinii na chyba ceneo nie zdecydowałem się. Teraz przymierzam się do wspomianego limita - choć nie podoba mi sie że nie ma dokładnego liniału.
Czyli niczego się nie nauczyłeś. Kupiłeś już kilka/naście (?) suwmiarek i dalej celujesz w badziew.
11master pisze:Tak więc zakup do amatorskich zastosowań i tanio to duże wyzwanie, chętnie poczytam resztę.
Bo podział rynku jest wypaczony.
Rynek "amatorski" choć z założenia to były rzeczy "do domu" czy "dla hobbystów", to potężna gałąź która funkcjonuje tylko na zasadzie że lepiej 10 razy wcisnąć komuś szit po 50zł niż raz coś porządnego za 500. Dziś proporcje są zupełnie inne i nawet do domu warto poszuakć czegoś z grupy "pro" (np rzeczy Boscha, gdzie hobbystyczna linia green jest często droższa i gorsza od niebieskiej ;p).

Jako osoba niejako związana z dziedziną kontrolno-pomiarową, polecam jednak kupić raz a dobrze. Jak ktoś nie jest blacharzem to przyoszczędzić można na młotku, ale urządzenia precyzyjne jak suwmiarka, waga czy termometr powinny jednak cokolwiek sobą reprezentować. Mimo wszystko _wszystko_ da się spieprzyć i jeśli trzeba, dalekowschodni sąsiedzi świetnie sobie z tym radzą.

Do "hobby" mam Tesę bo przynajmniej jedna suwmiarka powinna pokazywać coś rzeczywistego. A do zabawy mam m.in jeszcze taką: http://www.port-narzedziowy.pl/product/ ... 22/?id=988
Ma jeden niedoceniany plus - jest...plastikowa ;) Tak na oko to ma rzeczywistą dokładność nie lepszą niż 0.03..0.05 (plastik) ale do sprawdzania wyduków i większości innych rzeczy w zupełności wystarcza.

Z szajsów się wyleczyłem. Czasem suwmiarka pokaże coś dziwnego i nie wiadomo czy tak jest czy akurat jej odwaliło. Jak ktoś nie rozumie problemu: wyobraźcie sobie że otiweracie lodówkę a tam piwo zamarzło bo czujnik temperatury niepewnie działa. Jak dla mnie to nieakceptowalne! ;p
kapi, WillingMagic, chemik72
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: kapi »

dziobu pisze:
Z szajsów się wyleczyłem. Czasem suwmiarka pokaże coś dziwnego i nie wiadomo czy tak jest czy akurat jej odwaliło. Jak ktoś nie rozumie problemu: wyobraźcie sobie że otiweracie lodówkę a tam piwo zamarzło bo czujnik temperatury niepewnie działa. Jak dla mnie to nieakceptowalne! ;p
:piwo:

albo - kupujesz dwa razy - pierwszy i ostatni.

można to podsumować tak, że nie stać nas na tanie rzeczy. mimo hobbystycznego użycia.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 4
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: 11master »

dziobu pisze:Jako osoba niejako związana z dziedziną kontrolno-pomiarową, polecam jednak kupić raz a dobrze.
Podpisuję się oburącz tylko, jak przy każdych zakupach wchodzimy na gusta a jak wiadomo o nich się nie dyskutuje. Nie kupię po prostu dla zasady jednej suwmiarki w cenie połowy drukarki (która jest tylko dodatkiem - suwmiarka).

BTW Kupiłem wczoraj wspomnianego limita i jestem zadowolony - przesuw płynny, blokada pomiaru jest, zasilnie - bateria CR, liniał jest, brakuje tylko tego kółeczka do dokładnych pomiarów - ale to przeżyję. I co najważniejsze mierzy OK (140zł).
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: Cosik »

Dobra, przyznam się bez bicia, po raz pierwszy wygrałem licytację :D A na tej licytacji już nieco mocno używana suwmiarka absolute digimatic, no, ale kosztowała 37 zł ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: McKee »

Daj znać czy było warto.

(często ludzie piszą żeby używanych pod żadnym pozorem nie kupować - w sumie nie bardzo wiem dlaczego).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: samezrp »

McKee pisze: w sumie nie bardzo wiem dlaczego).
Bo nie wiadomo co przeszły i jak były używane/przechowywane, a od tego zalezy ich jakość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”