Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: belialek »

Witam,

Ponieważ powiększył mi się budżet na kupno drukarki 3D, to zastanawiam się nad możliwością wykorzystania drukarki jako grawera laserowego. Tak na logikę, to w sumie nie powinno być problemem, wystarczy ruch w 2 płaszczyznach... Interesowałby mnie dość mocny laser - idealnie by było jakby był w stanie wypalać miedź na płytce PCB (minimum te 0.8mm warstwy miedzi). Czy ktoś już przerabiał takie dostawki? Jak to wygląda cenowo, i czy to jest na tyle uniwersalne, że pójdzie na dowolnej drukarce 3D?
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: MaxXxi47 »

Ja w robocie na laserze 100W nie jestem w stanie zgrawerować aluminium poprawnie bez stosowania "specyfików" a ty byś chciał wypalić 1mm miedzi z PCBka? xD
DRAGON CUSTOMS
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: belialek »

Oczywiście mój błąd - 0.8mm to grubość całej płytki, miedzi jest zazwyczaj około 35um
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: dragonn »

Co nie zmienia faktu - zapomnij o wypalaniu miedzi jakikolwiek laserem półprzewodnikowym.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: Marcin.KnD »

Z tego co wiem to diody laserowe saa max do 6-7 watt. Większe moce to tuba CO2 a jej do drukarki nie założysz. Poza tym nawet zamontowanie mocnej diody na drukarce wyposażonej w Ramps 1.4 jest bez sensu bo programy do lasera najczęściej są pod GRBL, a po drugie na repieter i marlin nie będzie obsługi PWM TTL, bo wszystkie zegary atmegi są zajęte, więc będziesz miał tylko on/off

PCB zrobisz nawet 2W laserem, wystarczy pokryć ja farbą czarny mat, a laser wypali ja tam gdzie ma być wytrawione. Robisz taka maskę. Poszukaj filmów na YouTube.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: belialek »

Widziałem - to już wolę termotransfer na folii, wydruk i aplikacja trwa 10x krócej niż wypalanie, o jakości nawet nie wspominam. I koniec końców i tak trzeba trawić - myślałem, że się uda bez tego. No nic - skoro się nie da to się nie da :)

A frezowanie PCB na konstrukcji drukarki 3D wchodzi w grę? Bo widziałem na bank wykonanie PCB w domowych warunkach na tego typu sprzęcie, tylko nie pamiętam już czy to było frezowane czy palone laserem (z tego co piszecie, to raczej ta pierwsza opcja).
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: Marcin.KnD »

Frezowanie jak najbardziej, ale konstrukcja musi być naprawdę solidną bo masz opory boczne które nie występują w drukarkach, bo tutaj ciągniesz/strugasz materiał, więc silniki muszą być mocniejsze Nawet montując przysłowiowego dremela zamiast wrzeciona zabierzesz Dużo miejsca. więc raczej nie opłaca się robić tego na jednej maszynie. No i lecą wióry.

Co do termo transferu to ciężko zjeść poniżej 10 mils jeśli chodzi o odległości ścieżek więc wydaje się że laser jest tu bardziej odpowiedni jeśli chodzi o SMD, bo jak poszukasz to znajdziesz projekty PCB trawione po wypalaniu laserem ze ścieżkami 4 mils
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: belialek »

Spokojnie na folii można zejść do 4 milsów :) Warunek - dobry (czytaj org.) toner. Ja osobiście nigdy nie potrzebowałem takiego rastra...

Wracając do tematu - czyli lepiej do frezowania zbudować coś tańszego? Po lekturze forum zdecydowałem się na oryginalną Prusę i3 MK3 jeżeli chodzi o druk 3D.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: dragonn »

Nie znam się ale odeślę tu https://www.youtube.com/watch?v=rUFiMWYOG74 możliwe że PCB dałby się, ale nic więcej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarka 3D z opcją montażu głowicy laserowej

Post autor: dziobu »

belialek pisze:Wracając do tematu - czyli lepiej do frezowania zbudować coś tańszego? Po lekturze forum zdecydowałem się na oryginalną Prusę i3 MK3 jeżeli chodzi o druk 3D.
Frezarka i drukarka 3D to urządzenia podobne tylko przez szybkę i z daleka. Oba poruszają głowicą nad stołem i wszystko rusza się w 3 osiach. Tyle z podobieństw.

Drukarka ma być szybka a głowica lekka. Sił bocznych nie ma więć pędzić można to paskiem. Frezarka - wszystko odwrotnie. No i nigdy nie widziałem żeby frezarka (taka prawidza, nie jakiś szajs z balsy) miała napęd paskowy. O róznicy w silnikach nawet nie wspominam.

Mam Zmorpha i głowicę CNC. Użyłem raz. Może dwa.
Plusy:
- jedno urządzenia; wporównaniu do prawdziwej frezarki: lekkie i zgrabne.

Minusy:
- mam wrażenie że po kilku projektach całość by się rozpadła,
- w porównaniu do normalnej frezarki, jest wolna (co z tego że mogę jechać szybko jak sama głowica jest ciężka a silnik fizycznie nie jest w stanie odpowiedniu przeć na materiał),
- i największy problem - masakrycznie się syfi. Dla frezarki to nie ma znaczenia ale jak potem mam na tym drukować to syf na prowadnicach odbija się na wydrukach. I zapomnij że odkurzaczem to wszystko zbierzesz.

Jeśli na prawdę chcesz, to rzeźba w PCB to imho max co możesz osiągnąć z sensem (+ ewentualnie grawerowanie). A i to tylko jesli dorobisz sobie uchwyt na odkurzacz. No i można się jakimś drewnem pobawić czy coś, ale syfi się wszystko tak że nie widzę sensu.

Drukarkę 3D uznaj za urządzenie w połowie pomiędzy ploterem a frezarką.
Imho jesli chcesz żeby było przyzwoicie - zostają CI tylko DWA niezalezne urządzenia. Źle na tym nie wyjdziesz.
A jak na siłę chcesz jedno - drukarka na zmodyfikowanej frezarce będzie lepsza niż frezarka na drukarce.
Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”