Prusa i3 MK3

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Prusa i3 MK3

Post autor: belialek »

Witam,

Zdecydowałem się na kupno modelu MK3 (org. Prusa). Chciałem już składać zamówienie, ale w formularzu zamówienia jest do wyboru element "Spring steel sheet" i do wyboru jest:

a. Spring steel sheet with smooth double-sided PEI sheet
b. Double-sided textured powder-coated spring steel sheet

Po konsultacji z obsługą dowiedziałem się, że w chwili obecnej wysyłają tylko zamówienia z wybraną opcją a.

W związku z tym pytania:

1) Co to właściwie jest? :D
2) Jakie są różnice między tymi dwoma opcjami
3) Czy opłaca się poczekać na wariant b. czy dla początkującego to nie ma znaczenia co wybierze?
4) Czy ta funkcja "automatycznej kalibracji" oznacza, że ominie mnie wątpliwa przyjemność poziomowania stołu za pomocą kartki? Czy to jeszcze jakaś inna funkcja, a poziomowanie robi się na kartkę we wszystkich istniejących drukarkach 3D?

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: Berg »

stary, bierz oba i opisuj. jeszcze nikt tego nie wie. :D
Ostatnio zmieniony 11 mar 2018, 20:20 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: belialek »

Ja nawet nie wiem co to jest :D W zamówieniu mogę wybrać tylko jeden.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: Berg »

chodzi o fakturkę na płytce adhezyjnej. Ta fakturka odbija się na wydruku, przez co powierzchnia ma niby być taka ładniejsza. JEdnak niektórzy pewnie wolą gładką. Domyślam się, żę da dwustrona, to jest dwustronna :D przez co pewnie się wolniej zużywa.... domysły.

a. Spring steel sheet with smooth double-sided PEI sheet
blacha stalowa z podwójnym PEI

b. Double-sided textured powder-coated spring steel sheet

blacha malowana proszkowo, jak każde malowanie proszkowe nie jest gładka, to dobrze i źle. - nie wiem jak się na tym drukuje, pewnie trzeba na nią psikać dimafixem albo innym żelem do włosów?

JA bym wziął "a"
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: tpila1 »

Już piszę o co chodzi:

a. stół jest dwustronnie obklejony PEI, czyli tak jak w poprzedniej generacji tych drukarek, powierzchnia drukowanych elementów dotykająca stołu jest gładka
b. stół jest dwustronnie pokryty materiałem (chyba PEI) ale nakładanym proszkowo, jest dużo bardziej wytrzymały, a przyczepność ma tak samo (podobno) idealną jak zwykłe PEI (gdzieś jest filmik w necie jak Josef jeździ po nim krawędzią szpachelki i nie ma śladu), ale powierzchnia części drukowanych nie jest idealnie gładka, jest leciutko chropowata.

Automatyczna kalibracja wygląda w ten sposób, że wpierw maszyna sprawdza punkty kontrolne, ich położenie i odległość czujnika od stołu, następnie jest etap w którym są drukowane próbne linie i Ty pokrętłem przy wyświetlaczu odpowiednio opuszczasz głowicę, aby pierwsza warstwa miała właściwą grubość. Wiadomo, że później drukuje się jakieś np. kwadraciki czy coś, aby dokładnie wszystko ustawić, ale nigdy nie potrzebowałem kartki papieru aby cokolwiek skalibrować w Prusie.
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: belialek »

Zamówiłem wersję a.

Kolejne pytanie - MK3 ma wyprowadzone piny pod Raspberry Pi Zero, poczytałem i fajny bajer z tym OctoPrint. Pytanie jakie się nasuwa, to czy wersja Zero da rade pociągnąć OctoPrint + stream obrazu z kamery? Jeżeli nie, to czy można w jakiś sposób nie naruszający gwarancji zamiast Zero podłączyć Rpi3?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: Zepco »

Pi Zero da radę uciągnąć stream ale nie wiem czy HD, natomiast z Octoprintem radzi sobie dobrze, nie obciąża za bardzo procka.

Co do wersji B stołu to czasem na takich nie są drukowane elementy do Prusy? Bo z jednej strony są charakterystycznie chropowate i fajnie to wygląda przy tego typu elementach.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: belialek »

No też się obawiam o wydajność Pi zero - z drugiej strony Rpi3 może ciągnąć więcej energii... Nigdzie nie mogę znaleźć info o tym czy ktoś już próbował :) Jeżeli tak, to wystarczy chyba kabelkami wyjść na zewnątrz obudowy i podłączyć do rpi3
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: Berg »

rpi Zero W ma takie samo złącze jak każde inne Raspberry Pi czy Orange Pi.

Najprościej nie używasz tego złacza na płytce tylko zwyczajnie kabel USB.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Prusa i3 MK3

Post autor: McKee »

Octoprint oficjalnie odradza / nie zaleca instalacji na Pi Zero.
Polecają Pi 3, choć na starszych wersjach też działa (ja mam 2-kę i chodzi OK).
Jeżeli masz kupować Malinę to kupuj 3-kę IMHO.
Please note that the Raspberry Pi Zero W is not recommended since severe performance issues were observed, caused by the WiFi interface when bandwidth is utilized (e.g. the webcam is streamed), negatively impacting printing results.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”