Filamenty do Prusy

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: belialek »

OK, a podpory? Póki co mogę drukować tylko z 1 materiału - multi color kit do MK3 ma być dostępny w przyszłym miesiącu i wtedy można się bawić w te magiczne materiały, które rozpuszczają się w wodzie (zapewne taki materiał też będzie odpowiednio kosztował). W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: dziobu »

belialek pisze:A element typu koło zębate z czego drukować? Tak, żeby się po tygodniu nie wytarło :) Wykonywało by powolna pracę na niedużym obciążeniu, obrót przez silnik krokowy, stop co kilka stopni. W układzie 2 koła...
PLA się kruszy; zwłaszcza odpada jeśli tam może pojawić się wysoka temperatura (tj 70-80 stopni) bo zęby się krzywią ;p
Zrobiłem takie coś mocowane na sporą metalową przekładnię (niebieski - fragment):
przekladnia.jpg
przekladnia2.jpg
Średnica dużego koła - 91mm, małego - 27mm. Bolce na małym kole mają średnicę 2.4mm i wysokość 5mm.
Duże koło łożyskowane. Małe koło wykonuje 60-80 obr/min i tak przez nawet kilka godzin.
Całość z ASA (FormFutura ApolloX) i działało bezproblemowo.

belialek pisze:OK, a podpory? Póki co mogę drukować tylko z 1 materiału - multi color kit do MK3 ma być dostępny w przyszłym miesiącu i wtedy można się bawić w te magiczne materiały, które rozpuszczają się w wodzie (zapewne taki materiał też będzie odpowiednio kosztował).
I kosztuje. Nie jest to taka bajka jak się mówi; dobrze mieć lepszą głowicę z zatykaniem dysz czy obracaniem/podnoszeniem końcówki. Ultimaker ma chyba takie rozwiązania.
belialek pisze:W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?
Slicery generują supporty tak że w optymalnych warunkach odpadają jak mocniej krzykniesz. Jak dobrze ustawisz co trzeba - nie będziesz miał problemu z ich usunięciem. Oczywiście to nie to samo co korzystanie z PVA czy HIPSu, ale dużo łatwiejsze, tańsze i syzbsze.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: belialek »

Nie no, moja konstrukcja będzie kręciła w tempie ~1rpm w temperaturze pokojowej :) Ale ciekawa konstrukcja, o takim podejściu nie myślałem - chyba skorzystam z pomysłu :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: FlameRunner »

belialek pisze:OK, a podpory? (...) W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?
Wydrukowany element - ale drukowany tak, by był względnie łatwo odrywalny/wyłamywalny.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=aeSHJC-K4JM

Filmik Zortraxa, ale korzystając ze współczesnych wersji Cura również można uzyskać podobny efekt.
dziobu pisze:Slicery generują supporty tak że w optymalnych warunkach odpadają jak mocniej krzykniesz.
Takie ustawienie nie jest do końca dobre. Podpora powinna trochę wydruk trzymać, żeby się nie podwinął. ;)
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: rocendroll »

Podepnę się pod temat bo u mnie ta sama sprawa. Ogólnie tabelkę z simplify widziałem, wychodzi na to że na początek mam być zainteresowany PLA i PET-G. Potem może ewentualnie ABS. Teraz przychodzi czas na wybór producenta i koloru filamentu.
Wiem że na pewno chcę drukować w kolorze. Na razie jedyna moją opcją jest zmienianie filamentu w trakcie - w oczekiwaniu na MM od Prusy, w smutku że Mosaic+ tak drogi ;(, ale w lekkiej radości bo na MM podobno wchodzi 5 kolorów ;p

Są różni producenci. Ogólnie polecani w kategorii tani-dobry znalazłem na forum DD eco i Wolfix
(to chyba kilogramowe szpule co nie?)

Colorfill 45zł
https://allegro.pl/uzytkownik/Colorfill ... 3?order=qd

DD Eco 60zeta
https://filasklep.pl/29-pla-175-mm

Wolfix wychodzi za 65zł od kg
https://3dphoenix.pl/kategoria-produktu ... fix-pla-2/

DD wychodzi 80zł od kg
https://www.3drukarki.pl/category/?q=fi ... s%5B%5D=27
no chyba że w filasklep to 90 :unknown:
https://filasklep.pl/10-DD-PLA-175-mm

No i teraz pytanie - co ja mam wybrać? Bo w zasadzie za 1 szpulę z DD kupię 2 szpule z Colorfilla?

Druga kwestia to kolor. Nie wiem czego się za bardzo spodziewać - co ma najładniejszy wygląd?
No bo przeglądając tematy na forum, trafiłem na ten - i wychodzi na to, że tak super wygląd jaki ma ta szara czaszka dinozaura i czerwony smok/czaszka bardzo mi się podoba. Jak to wypada z lepszymi modelami filamentu?
viewtopic.php?p=46022#p46022
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: virgin71 »

Colorfill ma ładne kolory, ale widzę, że z DD zwykłego wychodzi trwalszy wydruk. Jakościowo dodam jeszcze fiberlogy i primat (ale ten już 99zł za kg).
ABS i PETG, tylko DD. Niestety ABS+ jest często drogi, a DD sprzedaje go dość tanio.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: FlameRunner »

Co do koloru, Marek mówi, że ich najładniejszym kolorkiem jest Devil Design PET-G 1,75 mm, rubinowy transparentny

Podstawowe kolory najmniejszym kosztem zdobędziesz kupując startpacki, na przykład startpack Devil Design PET-G 1,75 mm, sześć szpulek po 330 g

Mnie się bardzo podobają, ale może to dlatego że stanowią jakiś powiew świeżości, nowe pastelowe kolorki:
Devil Design PLA miętowy
Devil Design PLA waniliowy
Devil Design PLA szary jasny (a właściwie: szary komputerowy)

GENIALNY jest aluminiowy, czyli jasny szary z domieszką brokaciku: Devil Design PLA 1,75 mm w kolorze aluminiowym
Miedziany też jest niczego sobie. ;)
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: rocendroll »

A nie ma ktoś zbytków tego filamentu rubinowego od DD? Bo chętnie zobaczę, ale nie mam teraz kasy kupować całej szpuli - bo już wiele innych kolorów kupiłem.
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... -1-kg.html

powiedzmy że 300m jest na szpuli za 100zł, to jakieś 10m bym kupił albo 20m, nie ma może ktoś?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:(...)
Devil Design PLA waniliowy
Waniliowy to najbrzydszy kolor w historii druku FDM.
Takie białe sprane majty, lekko zżółknięte na słońcu. Albo jajko wyborcze (trzeciej świeżości). Pierwszy odruch po zdjęciu wydruku to "pewnie zjełczał".
Jakbym puścił pawia koło drukarki to by mi się bardziej podobało :D
A ten dla odmiany jest czadowy. Jak ktoś robi obudowę dla rPi to chyba nie ma nic lepszego. Kolor obudowy PeCeta z lat 90.

Natomiast z ciekawszych kolorów, to jak FR pisał - aluminium i miedź. Tutaj dodam jeszcze malinowy który w rzeczywistości wygląda o klasę lepiej niż na zdjęciach. I hot red - ten dla odmiany jest lekko transparentny. Ze zwykłych kolorów to fajne są jasny żółty i jasny zielony; są bardzo "żywe".
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Filamenty do Prusy

Post autor: kretu »

Dziobu szary to retro PC a waniliowy to zżółknięty od światła i starości biały plastik więc jakby nie patrzeć też retro:P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”