Komponenty do P3Steel

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Berg »

artur_n pisze:Tak zakupiłem od nich ale wycięcia były strasznie nierównomierne. Chyba, że trafił mi się jakiś odpad czy coś.
Nie, to nie jest radełka od Trianglelabs. Nigdy takiego nie mieli.
To jest ich radełko:
https://pl.aliexpress.com/item/Triangle ... 23457.html?
Trudno w to uwierzyć, ale ono mi wygląda na lepsze od oryginału E3D.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: chemik72 »

Napisz do sprzedającego dodaj fotkę i dostaniesz nowe bynajmniej powinieneś dostać :good:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Berg »

co do Silników 400 krokowych, sorki, złego linka wkleiłem, zdecydowanie te Co pisze @dragonn.

Co do elektroniki, zdecydowanie 24V + mks gen 1.4. To nie jest żadne kombinowanie, wręcz przeciwnie. Będą Ci od razu pasować wtyczki od silników, endstopów standardowe. A co najważniejsze, nie będą wypadać. Silniki lepiej pracują na 24V. Już nie mówiąc o stole, tym, że do 12V musisz dać grubsze kable, i tym, że do rampsa to trzeba dać dodatkowo zewnętrzy przekaźnik SSR lub mosfet do sterowania stołem bo inaczej to Ci krótko pochodzi, spali się zielona wtyczka i wylutuje mosfet.
Dodatkowo brakuje Ci jeszcze jednego albo dwóch wyjść na wentylatory, to do rampsa będziesz musiał coś dokładać.
Baculum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 29
Rejestracja: 22 wrz 2017, 20:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Baculum »

rafaljot pisze: Co do elektroniki, zdecydowanie 24V + mks gen 1.4. To nie jest żadne kombinowanie, wręcz przeciwnie. Będą Ci od razu pasować wtyczki od silników, endstopów standardowe. A co najważniejsze, nie będą wypadać. Silniki lepiej pracują na 24V. Już nie mówiąc o stole, tym, że do 12V musisz dać grubsze kable, i tym, że do rampsa to trzeba dać dodatkowo zewnętrzy przekaźnik SSR lub mosfet do sterowania stołem bo inaczej to Ci krótko pochodzi, spali się zielona wtyczka i wylutuje mosfet.
Dodatkowo brakuje Ci jeszcze jednego albo dwóch wyjść na wentylatory, to do rampsa będziesz musiał coś dokładać.
Brzmi sensownie. Tylko mam parę wątpliwości (a raczej brak wiedzy) co do tego, byłoby miło gdybyś wyjaśnił :D
1. MKS gen 1.4 zastępuje jednocześnie ATmega2560 i RAMPS 1.4, czyli jest jedną płytkę mniej?
2. Co musiałbym zmodyfikować jeszcze przy zasilaniu 24V? MKS działa na na 24V, Heatbed mk2b też , tylko sobie inaczej zlutować przewody. To chyba wszystko? I na zasilaniu ekstrudera, wentylatorów i heatbeda jest takie samo napięcie jak wejściowe do MKS, jeśli dobrze zrozumiałem. Grzałka głowicy będzie działała na 24V bez żadnych modyfikacji?
3. Z tego co przeczytałem na MKS tak samo można wgrywać repertiera, marlina i generalnie nie jest trudniej z konfiguracją niż na ATmega2560+ramps, prawda?
4. Ten lcd 2004 wchodzi bez adaptera i też można sobie drukować bez podłączenia do komputera, z karty SD bezpośrednio?
5. Przy MKS też będą działać te same endstopy co przy rampsie oraz stepsticki a4988 i tmc2208?
6. Trochę nie rozumiem jak to jest z wentylatorami. Według tego schematu
wentylatory.JPG
wentylator do elektroniki (czy on jest konieczny?) wpinasz bezpośrednio do zasilacza, do wentylatora ekstrudera jest konkretne wejście i opcjonalnie chłodzenie wydruku. To słabe rozwiązanie? Czy zasilanie wentylatorów prosto z zasilacza jest generalnie słabym pomysłem? Bo niby można by było po prostu wszystkie wentylatory do zasilacza podpiąć i tyle, ale może jestem w błędzie :|
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: dragonn »

1) tak
2) grzałka musi być też na 24V. Co do wentylatorów to nie wiem czy MKS ma wbudowaną przetwornicę na 12V dla wentylatorów. A jeśli nie to łatwo dodać zewnętrzną. Oczywiście można też kombinować z wentylatorami na 24V ale tutaj dużo gorzej z dostępnością
3) tak
4) not sure, rafaljot na pewno wie
5) tak
6) jedyne co musi być podłączone do elektroniki do wentylator wydruku ponieważ jego szybkość regulujesz zależnie od tego z jakiego materiału drukujesz. Pozostałe oczywiście można bezpośrednio do wentylatora podpinać.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: FlameRunner »

"Grzałka głowicy będzie działała na 24V bez żadnych modyfikacji?" - zdecydowanie radziłbym zapoznać się / powtórzyć sobie podstawowe wzory związane z prądem elektrycznym, na przykład: P = U^2 / R
Baculum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 29
Rejestracja: 22 wrz 2017, 20:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Baculum »

Dzięki za odpowiedź!
dragonn pisze: 2) grzałka musi być też na 24V. Co do wentylatorów to nie wiem czy MKS ma wbudowaną przetwornicę na 12V dla wentylatorów. A jeśli nie to łatwo dodać zewnętrzną. Oczywiście można też kombinować z wentylatorami na 24V ale tutaj dużo gorzej z dostępnością
Zamierzałem ten wziąć https://www.aliexpress.com/item/3D-prin ... Title=true w wersji set 3 razem z tym ich wózkiem drukowanym, więc wezmę wersję na 24V i będzie.
dragonn pisze: Pozostałe oczywiście można bezpośrednio do wentylatora podpinać.
zasilacza :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Berg »

ad 6) to zaznaczone wyjście "extruder fan" to po prostu wyjście zasilania 12V. nie ma na tym żadnego sterowania. Od biedy tam się podłącza. wtedy oczywiście wentylator chodzi cały czas.

potrzebujesz wszystko na 24V, wtedy jest najmniej kombinowania.czyli
grzałkę w wersji 24V,
wentylatory też 24V
wybór jest nieco mniejszy, ale wszystko dostaniesz bez problemu. oryginalne e3d lite6 w linku, który Cie dałem wcześniej też są w wersji 12 i 24V w komplecie z wentylatorkiem odpowiednim

doradzał bym Ci wziąć ten zestaw:
https://pl.aliexpress.com/store/product ... 28127.html

w wersji [1.75 24V PTFE lining]

no chyba, ze zestaw 3 Titana, o którym piszesz ma dokładnie to samo. Możesz też zagadać do Chinczyka, czy ma.
istotne są dwa detale
1. ta rurka, łącznk taki by rurka teflonowa przechodziła na wylot
2. blok do którego wchodzi termistor w rurce a nie taki co się go dociska podkładką. Zauważ, że blok aluminiowy, na zdjęciach w linku wyżej, ma od spodu śrubkę do dokręcenia termistora i duży otwór na termistro z boku. Tak samo mają oryginalne E3D, Inaczej niż większość innych chińskich bloków.

Dla pewności możesz wziąć zestaw 2 i blok, dyszę osobno

na resztę kwestii odpowiedział @dragonn, a @FlameRunner coś się pomylił :P na 99.9% @dragonn miał na myśli grzałkę 24V a nie grzałkę w wersji 12V zasilaną dwa razy wyższym napięciem.

// Dragonn pewnie tak, ale ja odpisywałem @Baculum. :P
// FR
Ostatnio zmieniony 21 mar 2018, 22:23 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: dragonn »

Yup, używałem krótko grzałki 12V na 24V,i od razu mówię - NIE RÓBCIE TEGO!, u mnie to było bardzo krótko na czas odpalenia drukarki kiedy nigdy nie zostawiłem jej bez nadzoru. A żeby w ogóle to działało musiałem ograniczyć jej moc w sofcie do 30% bo inaczej PID nie dawał radę ustabilizować jej.

I jeszcze raz powtórzę - nigdy, przenigdy nie róbcie tak! Piszę to tylko żeby wyjaśnić co się wtedy dzieje. Zwykła grzałka spokojnie potrafi się rozgrzać do 500C jak nie więcej i zapalić drukarkę. Teraz wyobrażacie sobie co może zrobić grzałka która ma 4x więcej mocy (tak - dwa razy wyższe napięcie zwiększa moc 4 razy).

// Zrobiłem w wyróżnionym tekście kolor adekwatny do sytuacji. ;)
// FR
Baculum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 29
Rejestracja: 22 wrz 2017, 20:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Komponenty do P3Steel

Post autor: Baculum »

rafaljot pisze: doradzał bym Ci wziąć ten zestaw:
https://pl.aliexpress.com/store/product ... 28127.html

w wersji [1.75 24V PTFE lining]

Dla pewności możesz wziąć zestaw 2 i blok, dyszę osobno
tak zrobię, ale zestaw 1 wystarczy, bo będę miał 5 sztuk 42BYGHM809, to sobie od razu 400 kroków dam na ekstruder

A ma ktoś jakiś patent na te miejsca na nakrętki (czerwone na rysunku)?
nakrętki.JPG
Niby otwory są nieco węższe niż same nakrętki, ale widziałem, że komuś w wyciętej ramie cordobesa wchodzą z luzem. Źle wycięte, czy nie ma rady i trzeba jakimś klejem cyjanoakrylowym kleić nakrętki do ramy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”