Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: RE: Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: mcxmcx »

virgin71 pisze:Tylko Ultimaker Original. Namawianie na UM3 jest niepoważne. Jakość druku UM2 i UM3 jest świetna, ale nie przewyższy nigdy UMO, ze względu na budowę bloków grzejnych.
W UMO pogrzebiesz i poznasz drukarkę. Jak będziesz chciał koniecznie 1.75, to tanim kosztem możesz założyć. Na niej są niższe marże i UM je chce zakończyć - są za dobre i za tanie.
Pisanie o podobnych prędkościach w Zortrax i UM2 trochę mnie dziwi i zastanawia. U mnie Zortrax drukował jakieś 30% dłużej, co przy moich wydrukach oznaczało kilka-kilkanaście godzin. To jest całkiem bez sensu. UMO/UM2/UM3 to wdzięczne drukarki, tylko trzeba chwilę przy nich posiedzieć, bo bezobsługowość jest sprzeczna z wydajnością. Domyślne profile są jak ajfony i Maki - dla idiotów (dla mnie, sam owych używam - jabłek), nie do zepsucia. Jak poklikasz chwilę to wyciągniesz z drukarki dużo więcej niż w wielu innych.
Co do Prusy, są rzeczy, które na nich zrobisz, są takie, w których nie są takie doskonałe. Generalnie drukarka jest świetna, ale fizyki nie przeskoczysz. Ekstruder bezpośredni i jeżdżący stół, to nigdy nie będzie najlepsze rozwiązanie.
A tak całkiem z boku, jakie są zalety UMO (rozumie, że mowa o tym oryginalnym bloku, czyli na grzałkę 6mm i ze śruba dwustronna w peek).

Bo prędkość można ogarnąć i na e3d. Tylko co jest lepszego w tym UMO.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Też mnie to dziwi bo poza tym forum każdy chwali UM za prędkość. Trochę mnie przeraża ta konstrukcja że sklejki. Im więcej człowiek zgłębia temat, tym bardziej nie wiadomo co wybrać :unknown:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: virgin71 »

E3d oczywiście też ogarnia prędkość. Ja porównałem UMO do UM2/UM3, które mają małe bloczki i przez to tworzywo gorzej płynie. Jak na UMO założysz E3D to będzie ten sam efekt (z tym, że nie sprzedają już chyba wersji w bowdenie).
UMO rozwala prędkością UM2/UM3. U mnie różnice są na tyle duże (10-15%), że przy masówce, którą dość często wykonuję, ma to ogromne przełożenie na prąd i czas dostawy zamówień.
Sklejka jest materiałem kompozytowym. Poza wyglądem, gorszym niż dibond, nie można jej za dużo zarzucić. Przecież z tego materiału produkowano samoloty. Ba! dzisiaj nadal wykonuje się w samolotach dużo elementów ze sklejki, ze względu na jej właściwości.
Ciekawe, że nikogo nie przeraża gówniany akryl, a już sklejka tak.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: FlameRunner »

Julian pisze:Na zortraxie aby było ok, trzeba drukować z ich plastików. Ani dobre, ani tanie ani ładne.
Nieprawda, nawet sam Zortrax w końcu oficjalnie zrobił "external materials".

Z tego, co przynajmniej trochę testowałem: Co do oryginalnych Z-filamentów, nie ma w tym jakiejś magii, są po prostu (bardzo) dobre. Cenowo bynajmniej nie odbiegają od materiałów dostarczanych choćby przez Ultimaker. Do tego czy są "ładne" ciężko mi się odnieść, chyba nie do końca rozumiem, co miałeś na myśli.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: virgin71 »

FlameRunner pisze: Co do oryginalnych Z-filamentów, nie ma w tym jakiejś magii, są po prostu (bardzo) dobre. Cenowo bynajmniej nie odbiegają od materiałów dostarczanych choćby przez Ultimaker. Do tego czy są "ładne" ciężko mi się odnieść, chyba nie do końca rozumiem, co miałeś na myśli.
Powiem więcej, jakość tych plastików (Ultimakerowych) wcale nie jest dobra. Colorfabb już na początku to zwęszył. Dzisiaj, przy tych cenach, wyłącznie PC, PVA i Breakaway się opłaca kupić.
Ponieważ Zortrax jest już otwarty, nie ma co się do filamentu odnosić. Drukarka drukuje ładnie - wszak kopiowano Ultimakera.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

A czy otwarta komora w UMO nie przeszkadza w większych wydrukach z ABS?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: RE: Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: mcxmcx »

Fcek pisze:A czy otwarta komora w UMO nie przeszkadza w większych wydrukach z ABS?
Przeszkadza.

Ja mam boki zabudowane na stałe, przód na magnesy i całość w skrzynce żeby zapach wyciągać.

Po osiągnięciu 55-60 w komorze można delikatnie wentylować bo filament mięknie przed głowica.

Teraz mogę zrobić 220-250 gram ABS w jednym rzucie i nie pęka, nie podwija się.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: kkk »

Mój dzisiejszy wydruk na Zortraxie - w komorze 43*, stół na 100*, nawiew na 25% i ścianki w druku przegrzane, dopiero po otwarciu komory od góry wszystko wraca do normy.
W jaki sposób drukujesz w temp. 60*? Zmniejszasz temp głowicy? Pytam z ciekawości bo nie wiem jak drukować w takich wysokich temperaturach w komorze
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

W sumie łatwiej zrobić obudowę niż do prusy. Teraz mam nowy dylemat UMO+ czy z200?
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: robertm »

Na dziś nie kupował bym M200 PLUS z tego co obserwuje na facebooku oficjalny profil już kilka osób zgłaszało problemy z łącznością wifi i wielogodzinne wydruki były przerywane dodatkowo z tego co widzę ten panel to jakiś tablet z androidem :) Do tego wszystkiego nowe Z suite (obsługujące wersje PLUS) ma buga który uniemożliwia odrywanie suportów
z1.jpg
z2.jpg
albo takie kwiatki :)
z3.jpg
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”