Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Witajcie

Jako że na własnej skórze chce poznać historie Leszka :tease: mam dylemat co wybrać na początek. Teorie znam, nawet widziałem każdą z nich na własne oczy i wydruki z nich również. Lecz było to na targach i mam pewne watpliwości co do obiektywizmu udzielonych mi informacji. A na filmikach i testach w necie wszystkie wypadają dobrze.

Teraz konkrety.

Drukarkę(i) chciałbym wykorzystywać do drukowania elementów które bedą częścią innych projektów (produktów) wiec nie nastawiam się na zyski z samego drukowania. Oczywiście fajnie jeżeli trafiałby sie jakieś fuchy i mozna by było przy ich pomocy dorobić. Wiadomo bedą też wykorzystywane jako zabawki hobbystyczne.

Mogę wydać nawet około 15-20k zł lecz chciałbym za to mieć 2 drukarki.

Chciałbym drukować w zasadzie ze wszystkiego, jednak w większości bedą to niewielkie aczkolwiek bardzo zróżnicowane (zarówno bardzo proste jak i bardziej skomplikowane) elementy z czegoś wytrzymałego, wiec pewnie ABS lub PET-G (chyba, że macie inne ciekawe propozycje?). Powinny być one jak najlepszej jakości. Nie wykluczam też większych wydruków i innych materiałów.

Chciałbym poznać różnice pomiędzy Prusą, m200 a UM2(+) znam podstawowe typu stół, średnica filamentu, wielkość pola roboczego, konieczność dorobienia obudowy do Prusy ...
Czy jest duża różnica miedzy jakością wydruku?
Czy faktycznie UM jest dużo szybszy?
Co przemawia za UM co za Zortraxem, a co za Prusą?
Która z nich jest cichsza?
Która bedzie najbardziej powtarzalna?
Czy każdą z nich można bez obaw zostawić pracująca na noc w innym pomieszczeniu (czasami zupełnie bez nadzoru?)
Która z nich bedzie najbardziej bezobsługowa?

A może za kwotę którą musiałbym przeznaczyć na jednego UM lub Zortraxa kupić np. trzy Prusy Mk3 które dam radę złożyć samemu? Jakie to przyniesie korzyści, jakie bedzie miało wady?

Byc może są też inne drukarki spełniające w/w wymagania a o nich nie wiem, dlatego chętnie wysłucham propozycji.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: dziobu »

Witaj,
Fcek pisze:Jako że na własnej skórze chce poznać historie Leszka :tease: mam dylemat co wybrać na początek. Teorie znam, nawet widziałem każdą z nich na własne oczy i wydruki z nich również. Lecz było to na targach i mam pewne watpliwości co do obiektywizmu udzielonych mi informacji. A na filmikach i testach w necie wszystkie wypadają dobrze.
Wiem że jako ktoś nie będący w temacie nie "czujesz" co i jak.
Ale oszczędzę Ci pierdół: kup Prusę i ją złóż.
Między teorią a praktyką jest przepaaaaaść. Prusa na pewno Ci nie zaszkodzi i na pewno CI się przyda. Jak podrukujesz troszkę to zrozumiesz o co mi tu chodzi i dokupisz sobie to co faktycznie bedzie Ci potrzebne. Wtedy pytania m200 vs UM nie będą potrzebne.

Robię to samo co Ty byś chciał (druk dla siebie, ze wszystkiego co się da) i zapewniam CIę że jedna drukarka to stanowczo za mało. A umiejętność grzebania w sprzęcie zwróci Ci się szybciej niż Ci się wydaje.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Umiejętność grzebania już mam, nie ważne czy to drukarka czy inne urządzenie. Także złożenie drukarki lub kilku to żaden problem, Wiem, że istnieje przepaść między teoria a praktyką. To że jedna drukarka to za mało - domyślam się. Dlatego zapytałem tutaj licząc na odpowiedź ludzi którzy mają doświadczenie. Jest jeszcze jeden haczyk o którym zapomniałem napisać. Cały sprzęt muszę kupić w jednym momencie. Nie mogę sobie niestety pozwolić aby kupić Prusę, złożyć i podrukować chwilę i wtedy ocenić. Jeżeli miałbym taką możliwość pewnie nie było by pierwszego posta.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Berg »

to kup od razu 2 prusy. Jeśli musi być drożej, to jedna z nich złożona a drugą złóż sam by lepiej poznać.
Do tego trzecią drukarkę jakąś ze stołem w Z i zamkniętą komorą, najlepiej polską, jak ta:

http://ubot3d.pl/wp-content/uploads/201 ... BOT_3D.pdf tylko wersja z grzanym stołem.
czy ta
UBOT 3D DUAL http://ubot3d.pl/drukarki-3d/
Fcek
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Wolę sam złożyć nawet kilka Prus. Dla mnie to zabawa jak dla dzieci lego. Nie musi być drożej, powinno być lepiej. Poczekam aż ktoś odpowie stricte na pytania z pierwszego posta.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: McKee »

Ultimaker vs reszta świata (a raczej naszego rodzimego rynku) to 3mm vs 1,75mm - mnie to 3mm zniechęciło do UM-a jako 2-giej drukarki.
(Nie, żeby to była jakaś duża przeszkoda, po prostu nie chciałem trzymać 2 różnych rodzajów szpulek filamentów).
Też popieram Prusę / 2 Prusy + coś ze stołem ruchomym w pionie (to naprawdę robi różnicę - poczytaj - między innymi prędkość - tak, są szybsze ale nie demonizowałbym tego (mi np 8h vs 18h nie robi różnicy - puszczam i zapominam, zresztą 3 Prusy wydrukują więcej niż 1UM w tym samym czasie).
Prusa jest najcichsza.
Prusa jest prawdopodobnie najbardziej awaryjna z tej 3-ki (ale bije na głowę chińskie klony)
Prusa jest najczęściej ulepszana przez producenta (drukarka i slicer) i ma największą społeczność (to też istotne).
Wszystkie 3 mają dedykowane slicery ale ten w Zortraksie jest "closed source" i ma najgorsze możliwości własnej "customizacji".
Nie zamykaj się tylko na tych 3-ech drukarkach - stąd (IMHO) nie widzę dużego sensu na porównanie tylko tych 3-ech (ale pytałeś).

PS.: Każdą z nich możesz zostawić na noc.
Fcek
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Dziękuję za rzeczową odpowiedź, dla mnie 8h vs 18h to już spora różnica. Poszukam informacji o stole i poczytam. Nie ukrywam, że zortrax jakoś przypadł mi do gustu. Fajny bo polski, ponoć prawie bez obsługowy i powtarzalny. Z tym filamentem też słuszna uwaga! Po co dublować materiały. Wybrałem te trzy dlatego że najbardziej przypadły mi one do gustu, jest o nich dość sporo informacji w necie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Berg »

rzecz w tym, ze to pytanie i niemal identyczne odpowiedzi i argumenty sa w tym dziale co pare dni. wystarczy tam zaglądać by dowiedzieć się jakie jest zdania na temat jakosci druku, wsparcia i wszystkie argumenty o które pytasz i inne, których na razie nie wziąłeś pod uwage a które są istotne.
Prusa jest cichsza od zortraxa i UM. Jakość druku ma perfekcyjną.

Zortraxy sa fajne ale raczej nie pasujesz swoim profilem osobowym, ktory rysuje się na podstawie wczesniejszych postow :D, do tej drukarki. Nic obraźliwego, głównie chodzi mi o zamiłowania techniczne. Poza tym to forum ma w nazwie reprap to zobowiązuje do udzielania specyficznych odpowiedzi . Co do polskosci Zortraxa to też zdania są podzielone. Co do jakości i powtarzalnosci również ( znajdziesz gdzies wątek zortrax vs cos tam ze zdjeciami wydruków)
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 5
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Julian »

Będę nie obiektywny, więc możesz mojej opinii nie brać pod uwagę.

Jako użytkownik UM Original, Um 2+, UM3, UM3E, bardzo polecam te urządzenia. Zwłaszcza jestem zakochany w rodzinie UM3..Kompletnie bez obsługowe użytkowanie. Klik klik i dalej. Wydruki po 170 godzin w ostatnim czasie leciały bez jakiego kolwiek problemu. Świetny system poziomowania.

O Prusie się wypowiadali koledzy. Zortraxa nie lubię - ciężko mi się z nim pracowało.

Warto zwrócić uwagę na FlashForge. Byłem naprawdę zaskoczony gdy pobawiłem się Flashforge Dreamer.
Zamknięta komora, dwie głowice i oczywiście grzany stół.

Platforma mogła by býć większa ale IMHO jak za 4999 zl brutto to naprawdę świetna oferta.

Korzytaliśmy także w firnie z Flashfor Guider IIs. Świetnie wykonana. Ma dość duże pole robocze 28x25x30 cm.

Zamknięta komora i jedna głowica. Cena :7999 zl brutto.


Moim.zdaniem wygrywa z Zortraxem.

Jakbym ja mial budować farmę pod produkcję czy usługi w tym budźecie a potrzeba by kilka maszyn, wybrałbym:

- Prusę i3 mk2s/mk3 - do druku z PLA
+
-Flashforge Dreamer - do druku ze wszystkiego i druków z rozpuszczalnym supportem
+
-Flashforge Guider iis - z racji na większe pole robocze.

Łącznie ok 16 tys zł brutto.

Niniejsza opinie nie ma na celu autoreklamy a chęć pomocy koledze.
Polecam to co sprzedaję bo sprzedaję gdyż jest poprostu dobreni sprawdzone :)
Fcek
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

rafaljot pisze: Zortraxy sa fajne ale raczej nie pasujesz swoim profilem osobowym, ktory rysuje się na podstawie wczesniejszych postow :D, do tej drukarki. Nic obraźliwego, głównie chodzi mi o zamiłowania techniczne. Poza tym to forum ma w nazwie reprap to zobowiązuje do udzielania specyficznych odpowiedzi . Co do polskosci Zortraxa to też zdania są podzielone. Co do jakości i powtarzalnosci również ( znajdziesz gdzies wątek zortrax vs cos tam ze zdjeciami wydruków)

Masz rację, zamiłowania swoją drogą a brak czasu swoją. Tak jak napisałem - nią nastawiam się na utrzymywanie się z samego drukowania, będzie to spore ułatwienie oraz nowe możliwości. Fajnie jeżeli można będzie coś na tym dorobić.

Czytałem chyba wszystkie podobne wątki lecz ciężko dojść samemu do jakiegoś konkretnego wniosku.

Wiem że to forum reprap lecz myślę że doświadczenie i poziom wiedzy użytkowników pomoże mi w podjęciu decyzji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”