Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Julian pisze:Będę nie obiektywny, więc możesz mojej opinii nie brać pod uwagę.

Jako użytkownik UM Original, Um 2+, UM3, UM3E, bardzo polecam te urządzenia. Zwłaszcza jestem zakochany w rodzinie UM3..Kompletnie bez obsługowe użytkowanie. Klik klik i dalej. Wydruki po 170 godzin w ostatnim czasie leciały bez jakiego kolwiek problemu. Świetny system poziomowania.

O Prusie się wypowiadali koledzy. Zortraxa nie lubię - ciężko mi się z nim pracowało.

Warto zwrócić uwagę na FlashForge. Byłem naprawdę zaskoczony gdy pobawiłem się Flashforge Dreamer.
Zamknięta komora, dwie głowice i oczywiście grzany stół.

Platforma mogła by býć większa ale IMHO jak za 4999 zl brutto to naprawdę świetna oferta.

Korzytaliśmy także w firnie z Flashfor Guider IIs. Świetnie wykonana. Ma dość duże pole robocze 28x25x30 cm.

Zamknięta komora i jedna głowica. Cena :7999 zl brutto.


Moim.zdaniem wygrywa z Zortraxem.

Jakbym ja mial budować farmę pod produkcję czy usługi w tym budźecie a potrzeba by kilka maszyn, wybrałbym:

- Prusę i3 mk2s/mk3 - do druku z PLA
+
-Flashforge Dreamer - do druku ze wszystkiego i druków z rozpuszczalnym supportem
+
-Flashforge Guider iis - z racji na większe pole robocze.

Łącznie ok 16 tys zł brutto.

Niniejsza opinie nie ma na celu autoreklamy a chęć pomocy koledze.
Polecam to co sprzedaję bo sprzedaję gdyż jest poprostu dobreni sprawdzone :)
Dzięki za odpowiedź!

Możesz rozwinąć dlaczego ciężko Ci szło z zortraxem?

Może nie farmę ale 2-4, chyba że lepiej np. UM3 samego i będzie też wystarczająco a nadrobi prędkością. Chcę min dwie ponieważ każdy powtarza że tak lepiej. Poza tym dwie drukarki to fajne udogodnienie. Podczas gdy jedna będzie zajęta drukiem, to na drugiej zawsze jest możliwość puścić coś co np. wydrukowałem wcześnie ale uszkodziłem przy montażu i jest pilnie potrzebne itp

Flashforge nie brałem pod uwagę ale przyjże się jemu (tak samo ubota) Dzięki za alternatywy.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 5
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Julian »

Mi nie pasuje platforma perforowana. Najpierw sie niechce przykleić a.potem odkleić. I ten raft który trzeba używać aby to.miało sens. Weź to później usuń...



UM3 moim zdaniem jest najlepszą drukarką FDM na rynku. O najnowszej się nie wypowiem bo nie "macałem".

Podeślij pliki. Możemy zrobić wydruki testowe.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Właśnie też mam obiekcje co do tego stołu, lecz skłonny jestem iść na kompromis. Właśnie się przyjrzałem twoim propozycjom i ten dreamer to całkiem fajny jest! Szkoda że pole ma tak dziwne wymiary, z drugiej strony powinno być wystarczające. Idealne było by połączenie dreamera z guilderem(2 glowice)! Chyba najwięcej wydruków widziałem z Zortraxa i poza tym raftem były dla mnie w zupełności wystarczające. Jak się ma do tego Flashforge? Jak z prędkością druku, czy jest zbliżona do Zortraxa? Chętnie coś bym podesłał do wydruku lecz najpierw muszę to wymodelować a chwilowo nie mam na to czasu. To z czym mam na codzień do czynienia i mam mnóstwo plików nie nadaje się do FDM. BTW możesz coś więcej powiedzieć o eksploatacji Huntera?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: McKee »

Zwróć uwagę na fakt, że z tym (albo innym) kompromisem będziesz potem miał do czynienia codziennie. I codziennie będziesz przeklinał chwilę w której poszedłeś na kompromis :lol:.
Raft cię ogranicza: ładnego spodu nie zrobisz.

FlashForge: kolejny (inny) slicer - warto sobie "poklikać" wcześniej / przed wyborem drukarki. Jest to chyba najbardziej egzotyczne oprogramowanie z istniejących.
Konstrukcja tych drukarek (mam FlashForge Creator Pro - starszy/solidniejszy brat Dreamer-a) bazuje na MakerBot-cie (OpenSource więc Chińczycy kopiując konstrukcje i tworząc swoje wersje).
Spora baza użytkowników. Z podobnych jest też Dremel (plastik) i CTC Bizer (sklejka). Oczywiście klasa urządzenia zależy od użytych materiałów i dokładności wykonania, więc nie należy porównywać FlashForge Creator Pro do CTC (mam obie: różnica między nimi to jakby VW Passat do Poloneza porównywać).

Jeżeli cię stać to bierz 2szt UM, i w całości wchódź w 3mm.
Jeżeli nie, to jak pisałem wcześniej: Prusa (multimaterial?) + coś ze stołem w osi Z.

Jakość wydruków zależy w największym stopniu od drukującego i jego umiejętności ustawienia parametrów druku - tu w przypadku rozważanych drukarek (poza ubot - tego nie znam) masz łatwiej, bo dostajesz gotowe profile (ale na Prusa czy UM masz na 100% znakomitą jakość i 100% powtarzalność).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Właśnie o jakość i powtarzalność się rozchodzi najbardziej. Kolega @Julian trochę mi namieszał tym flashforge! Bardzo mi się spodobała jego propozycja. W cenie jednego np. Zortraxa moge mieć dreamera który posiada 2 głowice oraz Prusę. Moim zdaniem warto chyba się nad tym porządnie zastanowić. Co do UM to mam zasadnicze 2 pytania :
Jak jest z różnorodnością i dostępnością filamentów?
Czy UM2+ jest znacznie szybszy od innych drukarek?

Co do flashforge czy ktoś ma/miał z nim do czynienia?

Wiem że najwięcej zależy od umiejętności drukarza lecz czy przykładowo z takiego np. Flashforge da się wycisnąć to co z ultimakera? Jeżeli tak to jakim/czego kosztem?
Czy na takim flashforge włączając wydruk bez żadnych kombinacji otrzymam to samo co z UM ale np w dwa razy dłuższym czasie?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 5
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Julian »

Generalnie wydruki z UM2+,Prusy, Zortraxa, Guidera oraz UM3 są bardzo podobne przy tych samyh predkosciach.

Wada zortraxa - Raft
Wada Prusy - jak dla mnie otwarta komora i robienie zabudowy z stolika z ikea gdy chce się seryjnie produkować , mija się z celem.

UM2 i UM3 - brak wiekszych wad poza wielokolorowością materiałow.

Pytaleś o materialy do UM.
Jest tego bardzo duzo. Zwlaszcza producent dostarcza kilka fajnych. Np. Nylon czy PC.
Jakis czas temu, kolega @FlameRunner zakupił ode mnie Nylon do UM 3 i zadzwonił po kilku dniach powiedzieć:
" on działa. Wkładam i działa. Bez suszenia itp działa "

Ponadto to tylko PL rynek jest ubogi w 2.85 mm. Na zachodzie jest tego niemalże tyle co 1.75. Fakt tylko taki że tych kolorów jest np. 10 a nie 20 jak w 1.75.


Co do slicera z Flashforge. FlashPrint. Jest prosty w obsłudze. Nawet mega. Wydaje mi się że prostszy niż np Cura.
Pozwala na wybieranie miejsc gdzie ma być support.

Ciekawostka co do Flashforge.
Wyświetlacze pozwalają a podgląd pliku przed włączeniem drukarki.
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

Julian pisze:Generalnie wydruki z UM2+,Prusy, Zortraxa, Guidera oraz UM3 są bardzo podobne przy tych samyh predkosciach.

Wada zortraxa - Raft
Wada Prusy - jak dla mnie otwarta komora i robienie zabudowy z stolika z ikea gdy chce się seryjnie produkować , mija się z celem.

UM2 i UM3 - brak wiekszych wad poza wielokolorowością materiałow.

Pytaleś o materialy do UM.
Jest tego bardzo duzo. Zwlaszcza producent dostarcza kilka fajnych. Np. Nylon czy PC.
Jakis czas temu, kolega @FlameRunner zakupił ode mnie Nylon do UM 3 i zadzwonił po kilku dniach powiedzieć:
" on działa. Wkładam i działa. Bez suszenia itp działa "

Ponadto to tylko PL rynek jest ubogi w 2.85 mm. Na zachodzie jest tego niemalże tyle co 1.75. Fakt tylko taki że tych kolorów jest np. 10 a nie 20 jak w 1.75.


Co do slicera z Flashforge. FlashPrint. Jest prosty w obsłudze. Nawet mega. Wydaje mi się że prostszy niż np Cura.
Pozwala na wybieranie miejsc gdzie ma być support.

Ciekawostka co do Flashforge.
Wyświetlacze pozwalają a podgląd pliku przed włączeniem drukarki.
A czy dreamer też im dorównuje? Strasznie wpadł mi w oko i te 2 głowice... Jak z głośności są porównywalne do reszty?
Pytałem Cie też przy okazji o eksploatacje Huntera, jakie ceny żywic, można zamienniki stosować?
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: kkk »

Jako użytkownik Zortraxa mam nieco inne odczucia, w mojej ocenie jedyną wadą raftu jest to, że jego wydrukowanie zajmuje czas.
Nie mam problemu ani z trzymaniem wydruków, ani z odklejaniem. Przy mniejszych/średnich wydrukach nie nakładam niczego na platformę, przy dużych, daję sok z ABSu (swoją drogą zrobiony właśnie z raftów). Drukuję z ABSu, HIPSu i Ultratu.

Mimo tego Zortrax swoje wady ma, ale raftu bym do nich nie zaliczył
Fcek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 41
Rejestracja: 02 maja 2018, 22:50
x 5

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: Fcek »

A jakie? Jeżeli można wiedzieć z punktu widzenia użytkownika?
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

Post autor: kkk »

Przy niektórych wydrukach wadą jest np. sposób budowania wypełnienia, który skutkuje delikatnym "zgrubieniem" na powierzchni druku. Niby nic wielkiego, ale czasem denerwuje a obejść się tego nie da, bo brak opcji w Z-Suite.
Minusem jest też brak kontroli nad szwem, można wybrać tylko między rozrzuconym a skupionym. Ale nie wiem czy inne slicery potrafią tym sterować.
Na fabrycznym hotendzie nie można drukować z PLA czy PET-G, trzeba zainwestować w microswiss

Mimo wszystko trzeba przyznać że poza tymi niedogodnościami nie ma większych minusów. Z-Suite pozwala na ustawienie kilku parametrów dzięki którym bezproblemowo można drukować na tańszych materiałach. W 90% przypadków drukarka jest praktycznie bezobsługowa, wrzucam plik i zdejmuję wydruk, nie myśląc przy tym zbyt wiele.

Na Prusie uzyskałbyś pewnie lepszą jakość druku, jednak kosztem czasu poświęconego na dostosowywaniem ustawień itd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”