OctoPi do Drukarki

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

Od kilu lat biorę elektronikę z chin i jestem jak najbardziej zadowolony z jej wykonania, trzeba oczywiście mieć świadomość ceny do jakości ale jeśli mówimy o segmencie do zastosowania amatorskich jak klony arduino to na prawdę nie widzę sensu przepłacania x10. Co zaś do kamery to po prostu wpinasz w Pi3 ładujesz lub uruchamiasz określoną bibliotekę i śmiga. Za dwa tygodnie pewnie dotrze to coś więcej napisze.

co do jakości, obiektywu, matrycy ma to znacznie w DSLR-ach a tu mówimy o podglądzie pracy - nikt nie będzie z tego robił corpa na A4, chyba :]
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2666

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Berg »

rocendroll pisze: https://www.youtube.com/channel/UCXRcs5 ... Odg/videos
Na razie nie wiem jeszcze jakiej kamery używa, ale jeszcze popytam.
Myślę, że akurat w ww linku nie kamerka robi robotę a sprytne podejście do tematu. Conajmniej kolo zsynchronizował klatki filmu z położeniem głowicy.

albo ten fragment filmu:
https://youtu.be/Dss1yUHH-QY?t=2m5s kamera na osi X pewnie jest zamontowana.
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

tu jest troszkę na ten temat
https://www.youtube.com/watch?v=9ZlVfT-A74E

a tu właśnie o opcji zdjęć bez głowicy
https://hackaday.com/2018/04/13/3d-prin ... -the-blur/
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: rocendroll »

Octolapse swoją drogą, chodziło mi przede wszystkim o to jaką te jego filmiki mają jakość w porównaniu z innymi, i ciekawy byłem jakiej kamerki używa, pewnie jakiejś niezłej
Rafik89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2018, 07:23

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Rafik89 »

HD3000 od początku stwarza jakieś dziwne problemy. Po wystartowaniu usługi w rozdzielczości 720p obraz klatkuje a po jakimś czasie zawiesza się proces. Po konfiguracji na 480p proces się nie wylacza. Z kolei kamera od LG działa bardzo dobrze choć jest w rozdzielczości VGA. Tak więc na OrangePI już wszystko działa jak działać powinno. Teraz tylko oczekiwać na drukarke.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: McKee »

rocendroll pisze:ciekawy byłem jakiej kamerki używa, pewnie jakiejś niezłej
Jeszcze raz: Skorzystaj z link-u. Będę do znudzenia powtarzał ;-)
Nie ma sensu przerabiać, co inni już przećwiczyli.
Na liście są kamerki Microsoft i Logitech (wspominam, bo o nich pisałeś) ... choć nie te najlepsze ... i zapewne nie bez przyczyny.
To nie jest tak, że "jakaś lepsza" będzie najlepsza też pod Raspberry lub "uruchamiasz określoną bibliotekę i śmiga". Nie, nie śmiga (a przynajmniej nie zawsze). Mam (lepszą) Microsoft LifeCam Studio i ona nie działa (i nie ma jej na liście :cry:) (a jakość naprawdę daje studyjną). "Tańsza" LifeCam Cinema działa (i jest na liście). 2 inne (jeszcze tańsze), których nie ma na liście też przećwiczyłem, ale bez efektów, szkoda czasu, zostałem na tym co jest na liście i rzeczywiście działa (LifeCam Cinema - choć to lekki przerost i wolałbym coś słabszego, ale żadna słabsza z tych co mam nie działa).

Jeszcze odnośnie jakości w FHD: nie potrzebujesz 60kl/sek. Do Time-Lapse wystarczy ci nawet pół klatki na sek :rotfl: - przecież zdjęcie łapiesz co kilka sekund, a z OctoLapse jeszcze na bok z głowicą odjeżdżasz. Parametr kl/sek jest zupełnie nieistotny do Time-Lapse. A "jakościowo" zwykle HD wystarczy - jak wrzucisz w YouTube w wyższej rozdzielczości to i tak nikt się nie zorientuje ;-)

Dodatkowo "lepsze" kamerki mają AutoFocus - to jest wada, bo nie zawsze focus się ustawi dobrze a na dodatek nie zawsze tak jak ~3-5 sekund temu i to będzie widać na filmie - "FreeFocus" (bez-focus) jest lepsze w tym przypadku - a to właśnie w tańszych kamerkach jest (a w zasadzie AutoFocus nie ma).

PS.: I pamiętaj(-cie), że pod koniec artykułu jest jeszcze odnośnik do: "Other compatible cameras".

PS.: Gdybym miał kupować to: Logitech C525 - działa w FHD (choć ma AF), ale można za ~50zł zdobyć przy odrobinie cierpliwości (za ~100zl masz "od ręki").
Rafik89 pisze:HD3000 od początku stwarza jakieś dziwne problemy. Po wystartowaniu usługi w rozdzielczości 720p obraz klatkuje a po jakimś czasie zawiesza się proces. Po konfiguracji na 480p proces się nie wylacza.
To by się potwierdzało :lol::
Discard the first couple frames after activating, otherwise picture breaks up & exposure is bad. Sample command: fswebcam -S 5 -r 1280x720 tmp.jpg
rocendroll
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

[quote="Orzel"]Obrazek
5MP Raspberry Pi 3 Module v1.3
ostatnio zamówiłem na aliexpresie - koło 4 dolarów

No niestety rewelacji nie ma, brak możliwości ustawienia focusa wydaje się być najbardziej problematyczny, okazuje się, że wersja 1.3 nie da się wyregulować nawet mechanicznie.

http://taxit.ehost.pl/test/led_bolt_x2.mp4
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: McKee »

Nie wiem co kupiłeś ale nie ma kamery do Raspberry Pi w wersji 1.3
Tu jest link do oficjalnej strony: https://www.raspberrypi.org/documentati ... re/camera/

PS.:
Orzel pisze:Od kilu lat biorę elektronikę z chin i jestem jak najbardziej zadowolony z jej wykonania, trzeba oczywiście mieć świadomość ceny do jakości ale jeśli mówimy o segmencie do zastosowania amatorskich jak klony arduino to na prawdę nie widzę sensu przepłacania x10.
No ja właśnie widzę ...

(A swoją drogą jakieś soczewki z przodu (przed Twoją podróbką kamery) prawdopodobnie dałoby się zastosować (może Ali.. sprzedaje też jakieś obiektywy)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

To nie jest kwestia podróbek tylko kiepskiej z zasady budowy kamery w v1.3, Nie ma tu co szydzić bo powyższa kamera nie została stworzona do makrofotografii, nie potrafi ostrzyć z bliska - fixfocus jest niestety zafiksowany na stałe. Druga sprawa, gdyby to był oryginał wcale nie było by inaczej, bo w nim również nie ma regulacji mechanicznej - wklejona soczewka. Po trzecie jak na 17 pln spełnia swoją rolę :].

wersja kamery jest 1.0 ale rev 1.3
tak samo jest z nowa 2.0 rev 2.1

Obrazek
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: McKee »

Gdzieś czytałem, że focus da się przestawić. Krótkie poszukiwanie na Thingiverse i znalazłem coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:211641 - daj znać czy działa (ale zdaje się że rozwiązuje Twój problem).

PS.: W klejoną soczewkę trudno mi uwierzyć, bo to jest projekt z 2013 roku, a więc na pewno nie do wersji 2, której wtedy jeszcze nie było. Ale w życiu wszystko jest możliwe - może Chińczycy oszczędzają na gwincie :rotfl:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”