OctoPi do Drukarki

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

Powiem Ci, ze wydrukowalem wszystkie mozliwe narzedzia do regulacji i lipa. nastepnie skorzystalem z igieł, pensety i szczypiec. jak mi sie ostatnie zeslizgnelo 3 razy, w efekcie rysujac soczeske, stwierdzilem ze ten typ tak ma :)... mnie osobiscie najbardziej zalezalo na monitorowaniu pracy i do tego jak najbardziej kamerka sie nadaje. moze w przyszlosci pomysle o czyms lepszym ale na ten moment chodzilo mi glownie o ergonomie uzytkowania. a ta kamerka nie zajmuje miejsca i po lekkim tuningu tj modyfikacji ramienia trzymajacego oraz dodaniu daszka jako oslony od gornego swiatla jest poprawnie.
DSC_0209.JPG
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Zepco »

Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

https://www.raspberrypi.org/forums/view ... 14#p356426
https://www.raspberrypi.org/forums/view ... 14#p356818
jak wynika z wątku soczewka jest klejona, da się to jakoś siłą ruszyć ale efekt końcowy i tak nie zadowala :[

u mnie soczewka chyba jednak jest trochę inna, po powrocie z firmy jeszcze sprawdzę.
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 9
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Orzel »

Wracam do tematu, bo zaszły pewne zmiany i być może komuś się poniższe w jakimś stopniu przyda.
Mianowicie soczewka okazuje się istotnie demontowana, ale trzeba do tego użyć małych kombinerek x2, jedne do trzymania korpusu matrycy, a drugie do złapania soczewki i wykręcania. / trzeba użyć siły i to nie małej / po oderwaniu się kleju na gwintach soczewkę swobodnie wykręcimy ale raczej już jej nie użyjemy ponownie - zniszczony gwint.
I tu zaczyna się już nowa historia

drukując poniższy adapter
https://www.thingiverse.com/thing:1963856 / idealnie spasowany z otworami w płytce kamery
uzyskujemy możliwość montowania do niej "obiektywów" m12
- zalecam wersję pod przetwornik 1/4" bo taką wielkość matrycy oferuje pi camera v2
- kupowanie optyki dla większych matryc nie ma sensu chyba, że w przyszłości planujemy zmieniać kamerę.

powyższe obiektywy można zdemontować z uszkodzonych kamer CCTV lub zakupić na aliexpressie
osobiście posiadam m12 z ogniskową 3,6mm i wydaje się troszkę za wąski (kamera zainstalowana na blacie roboczym drukarki)
2.8mm powinno być ok / ewentualnie zawsze zostaje 1.8mm. 170 stopni (uwaga na fisheye)
Bez nazwy-1.png
po tym zabiegu uzyskujemy znaczną poprawę ostrości +możliwość jej regulacji
obiektyw nie jest już tak wrażliwy na górne światło dzięki czemu nie trzeba dodawać osłony

z minusów pojawiła się dystorsja ale to kwestia obiektywu
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: OctoPi do Drukarki

Post autor: Marcin.KnD »

Orange PI Pc cena ok. 70 zł plus Logitech c270 i masz obraz 720p, działa u mnie już ponad rok,

Obciążenie Orange PI nie wychodzi ponad 40%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”