Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
jack1142
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2018, 03:03
Lokalizacja: Gdynia

Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: jack1142 »

Witam wszystkich forumowiczów :)
ostatnio zainteresowałem się trochę drukiem 3D - zobaczyłem ile różnych przydatnych rzeczy można wydrukować. Niby wiedziałem już wcześniej, że możliwości są w sumie nieograniczone, ale teraz poprzeglądałem thingiverse, a także przejrzałem kilka zestawień typu "100 things you can print with 3D printer". Zobaczyłem ostatnio znowu Anetkę A8 w promocji i pomyślałem, że może uda mi się (niekoniecznie akurat Anetkę) znaleźć coś fajnego, co pozwoliłoby by mi się trochę pobawić drukarką 3D.

Planuję drukować różne przedmioty użytkowe - organizery, schowek na słuchawki, jakieś uchwyty na kable, stojaki, może taki portfel, a także obudowę dla Raspberry i jednego innego małego urządzenia. Będę po prostu używał drukarki hobbystycznie i nie będą to niesamowitej wielkości wydruki. Planuję tylko jeden większy wydruk - obudowę na to urządzenie o którym wspomniałem, ale wciąż będzie ono rozmiarów mniejszych od typowej płaszczyzny roboczej, która ma co najmniej 20 cm w każdą stronę. Moja obudowa nie przekroczy 15x15x5cm. Liczę, że z czasem mi przybędzie jeszcze więcej pomysłów.

Chciałbym wydać na drukarkę 750-1000 złotych. Jestem skłonny samodzielnie złożyć drukarkę z zestawu lub ewentualnie z skompletowanych części (choć nie jestem zbyt zaznajomiony, z czym się je to kompletowanie części, więc tego pewny nie jestem). Nie ma problemu bym kupił drukarkę z zagranicy, ale jeśli miałoby to grozić podatkiem przekraczającym budżet, to wolałbym kupić coś z europejskiego magazynu z gwarancją, że się zmieszczę w budżecie.

Moje doświadczenie z drukiem 3D jest bardzo małe. Miałem co prawda okazję widzieć pracującą drukarkę (Zortrax M200), czy wydruki z niej, ale nie zagłębiałem się bardziej w temat, nie rozmawiałem z nikim kto miałby już takie urządzenie. Sam także nie miałem, więc jestem zdecydowanie nowicjuszem.

Nie widziałem tego w temacie zanim zapostujesz, ale jeszcze dopiszę, że planuje trzymać drukarkę podczas pracy w zwykłym pokoju na biurku niedaleko reszty mojego sprzętu komputerowego. Mogę otworzyć okno, ale nie jest to nie wiadomo jak wentylowane pomieszczenie. Nie wiem więc, czy dobrym pomysłem byłoby korzystanie z ABSu, zwłaszcza, że też tutaj jem, pracuję, śpię, a te opary, o których miałem okazję czytać nie wydają się jakieś przyjemne :smile2:

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia i trochę zniechęca - pod promocją na Anet A8 na Pepperze ktoś napisał, że "na fabrycznym sofcie może Ci spalić chatę w razie awarii, np. oderwania grzałki od termistora [...] da się to na szczęście częściowo zabezpieczyć poprzez inne oprogramowanie np. Marlin [...] Tak samo może być ze stykami stołu (popularna awaria, omija się ją instalując MOSFET tylko do grzania stołu oraz zmieniając wtyki) lub z płytą czy zasilaczem.", radził, by zainstalować np. czujnik dymu i nie zostawiać jej samej, zwłaszcza, że na początku się nie ma doświadczenia i można wielu rzeczy nie przewidzieć. Zastanawia mnie teraz, czy z każdą taką tanią drukarką jest takie niebezpieczeństwo. Nie chcę przez jakąś niewiedzę nie dość, że wywalić kasy, to jeszcze spalić sobie domu.

Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: dziobu »

Witaj,
jack1142 pisze:Planuję drukować różne przedmioty użytkowe(...)Moja obudowa nie przekroczy 15x15x5cm. Liczę, że z czasem mi przybędzie jeszcze więcej pomysłów.
Dwie rzeczy na wstępie:
- jeśli planujesz drukować "różności" to nie patrz na wielkość stołu. I tak będzie za mały :) Na początek mniejszy nawet lepszy ze względów mechanicznych,
- kupując załóż że to sprzęt do nauki a nie drukarka na całe życie.
jack1142 pisze:Chciałbym wydać na drukarkę 750-1000 złotych. Jestem skłonny samodzielnie złożyć drukarkę z zestawu lub ewentualnie z skompletowanych części
Pewnie się domyślasz że takie pytania pojawiają się dość często. Niestety kilka osatnich wątków o tej tematyce poleciało w kosmos więc Cie tam nie odeśle.

W skrócie:
- to co kupisz w tej cenie raczej na pewno będzie wymagało przeróbek. Działać to może od kopa ale efekty nie powalą na kolana (to nie A8 ale na początku złożyłęm to co było w pudełku: viewtopic.php?f=34&t=2304&p=37115&hilit=flsun#p37115),
- jeśli chcesz zachować budżet a nie znasz się na tym to nie jest złym pomysłem kupić od kogoś działającą drukarkę. Oczywiście nie "poczujesz" wtedy jej budowy ale ominiesz szereg przeciwności losu. A kiedyś tam kupisz sobie skłądaka i uzbrojony w "dalszą wiedzę" (jak drukować, czym, jak to powinno działać, itp) ją sobie złożysz.

Zastanów się też czy kręci Cię bardziej skłądanie i grzebanie w sprzęcie czy wolisz jednak projektować i drukować.
Jedno nie wyklucza drugiego, ale kupująć totalny szajs musisz liczyć się z tym że większość czasu spędzisz, jak to się mówi, "grzebiąc pod maską". I pamiętaj że usprawnianie drukarki też kosztuje. Także A8 za 600-700zł po tuningu może być warta 1000zł. Albo więcej. Czyli od razu możesz za tyle kupić coś lepszego.

jack1142 pisze:(...)czy dobrym pomysłem byłoby korzystanie z ABSu, zwłaszcza, że też tutaj jem, pracuję, śpię, a te opary, o których miałem okazję czytać nie wydają się jakieś przyjemne :smile2:
Jest takie powiedzienie: "opinia jest jak dupa, każdy ma swoją".
Jedno mówią że drukując z ABSu w tym samym pomieszczeniu umrzesz w męczarniach, drudzy nie wiedzą o co chodzi.
Ja jestem bardziej z tych drugich. Przewiew koło drukarek mam, ale taki sam jak wszędzie. W końcu farby, lakiery, acetony i inne szkodliwe śmiecie (wliczająć w to rozpuszczalnik do PLA ;p) też szkodza. Nawet bardziej.
jack1142 pisze:Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia i trochę zniechęca - pod promocją na Anet A8 na Pepperze ktoś napisał, że "na fabrycznym sofcie może Ci spalić chatę w razie awarii(...) Zastanawia mnie teraz, czy z każdą taką tanią drukarką jest takie niebezpieczeństwo. Nie chcę przez jakąś niewiedzę nie dość, że wywalić kasy, to jeszcze spalić sobie domu.
Ciekawe że ktoś to poruszył już w pierwszym poście ;)
Takie niebezpieczeństwo jest z każdą drukarką. Telewizorem, oscyloskopem, żelazkiem i czajnikiem także.
_Tania_ drukarka ma _tanio_ rozwiązane rzeczy za które płącisz w droższych drukarkach. Czasem urządzenie potrafi spalić się żywym ogniem i nie zniszczyć nic więcej bo spali się w zamkniętej metalowej obudowie. Ale za to płacisz.
Oczywiście jest szereg zabezpieczeń sprzętowych i programowych które też dają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zwłaszcza programowe są ciekawe bo ich aktywacja nie kosztuje nic; są za to kłopotliwe (drukarka może podczas wydruku uznać że coś jest nie tak i przerwać pracę) i pewnie w celu uniknięcia negatywnych opinii od "Januszy" druku producent wolał to wyłączyć. Dobranie parametrów do programowego zabezpieczenia grzania wymaga przynajmniej pomyślunku i nie jest niczym tragicznym, niemniej często przerasta możliwości przeciętnego odbiorcy A8. Stąd pożary.
Tu pomijam takie rzeczy jak, to kolejna przyczyna pożarów - odpowiednie zaciśnięcie kabli wysokoprądowych. Zobacz jak grzeje się klabel od stołu: viewtopic.php?f=34&t=2304&p=37115&hilit=flsun#p37127. Mam oryginalny kabel (formalnie jest 2x za cienki ;p), oryginalną PCB która była z drukarką z oryginalnymi złączami. Nic nie zmieniałem. TYLKO dobrze zacisnąłem kable. Dodam że to działa do dziś bez zmian choć w komentarzach do tej drukarki też wiele osób skarżyło się na spaloną płytkę. I zostawiam ją na noc.

Co do A8, plusów (pewnie są jakieś), minusów, problemów i tuningu szukaj tutaj:
search.php?keywords=Anet+A8&terms=all&a ... mit=Szukaj
Koniecznie przeglądnij kilka stron wyników; znajdziesz tam też informacje o spalonym domu oraz dość obszerne "blogi" admina (FlameRunner który taką drukarkę złożył, potem tuningował i zabezpieczył żeby była bezpieczna a na końcu zepsuł przy pomocy kuriera :P
Awatar użytkownika
5t0z3k
Postów w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 30 maja 2017, 23:40
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality K1 Max
x 11

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: 5t0z3k »

jack1142 jeżeli będziesz zainteresowany to mam na sprzedaż Anet A8 w Ramie Lume złożona skonfigurowana wgrany marlin. Z anet A8 została płyta główna LCD stół silnik osi Y i osi X) Ekstruder oryginał Lume silnik osi Z oryginał Lume oż Z na wałkach 10mm. w razie pytań możesz napisać PW lub w Twoim temacie.
Nie ma rzeczy które nie "wejdą", są tylko zbyt lekkie młotki.
jack1142
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2018, 03:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: jack1142 »

dziobu pisze:jeśli chcesz zachować budżet a nie znasz się na tym to nie jest złym pomysłem kupić od kogoś działającą drukarkę. Oczywiście nie "poczujesz" wtedy jej budowy ale ominiesz szereg przeciwności losu. A kiedyś tam kupisz sobie skłądaka i uzbrojony w "dalszą wiedzę" (jak drukować, czym, jak to powinno działać, itp) ją sobie złożysz.
Nad tym zdecydowanie pomyślę, może mi to oszczędzić problemów
dziobu pisze:Zastanów się też czy kręci Cię bardziej skłądanie i grzebanie w sprzęcie czy wolisz jednak projektować i drukować.
Nie wiem czy mnie niesamowicie "kręci" składanie i grzebanie w sprzęcie, ale zawsze jest to jakieś doświadczenie. Nie jestem na pewno z majsterkowiczów, co to lutują, tną w drewnie, spawają, robią inne takie majsterkowe rzeczy, ale samo składanie nie jest dla mnie konieczne, co najwyżej powiedziałbym, że może być ciekawe.
dziobu pisze:
jack1142 pisze:Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia i trochę zniechęca - pod promocją na Anet A8 na Pepperze ktoś napisał, że "na fabrycznym sofcie może Ci spalić chatę w razie awarii(...) Zastanawia mnie teraz, czy z każdą taką tanią drukarką jest takie niebezpieczeństwo. Nie chcę przez jakąś niewiedzę nie dość, że wywalić kasy, to jeszcze spalić sobie domu.
Ciekawe że ktoś to poruszył już w pierwszym poście ;) (...) Oczywiście jest szereg zabezpieczeń sprzętowych i programowych które też dają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zwłaszcza programowe są ciekawe bo ich aktywacja nie kosztuje nic; są za to kłopotliwe (drukarka może podczas wydruku uznać że coś jest nie tak i przerwać pracę) (...) Dobranie parametrów do programowego zabezpieczenia grzania wymaga przynajmniej pomyślunku i nie jest niczym tragicznym, niemniej często przerasta możliwości przeciętnego odbiorcy A8. Stąd pożary.
Nie no, nie w pierwszym w poście, po prostu w komentarzach pod okazją znalazł się ktoś, kto miał już okazję korzystać z tej drukarki i chciał przestrzec, że nie jest to kompletnie bezproblemowy sprzęt.
Jeśli już będę wiedział, z waszą pomocą, jaką drukarkę kupić, to na pewno podpytam też tutaj o zabezpieczenia.
dziobu pisze:Co do A8, plusów (pewnie są jakieś), minusów, problemów i tuningu szukaj tutaj:
search.php?keywords=Anet+A8&terms=all&a ... mit=Szukaj
Koniecznie przeglądnij kilka stron wyników (...)
W sumie nie pisałeś nawet o innych drukarkach oprócz Anet A8, więc nie wiem, czy tylko tym powinienem się interesować, czy po prostu Ty myślałeś, że jestem nią zainteresowany konkretnie. Ja po prostu zobaczyłem kolejną promocję na Pepperze na którego wchodzę codziennie i była to akurat Anetka, która wydawała mi się często polecana, ale nie zgłębiałem tego tematu. Nie wiem, więc jak wygląda z sensownością innych propozycji, ani jakie to propozycje są.

5t0z3k pisze:jack1142 jeżeli będziesz zainteresowany to mam na sprzedaż Anet A8 w Ramie Lume złożona skonfigurowana wgrany marlin. Z anet A8 została płyta główna LCD stół silnik osi Y i osi X) Ekstruder oryginał Lume silnik osi Z oryginał Lume oż Z na wałkach 10mm. w razie pytań możesz napisać PW lub w Twoim temacie.
Zobaczę jeszcze, czy ktoś mi czegoś innego nie poleci, ale jeśli byś mógł pokazać jak to wygląda w tej ramie, to bym chętnie zobaczył. Oraz się tak spytam czy działa ta drukarka obecnie dobrze, czy są z nią jakieś problemy po ewentualnych ulepszeniach, jeśli coś jeszcze poza wstawieniem ramy zrobiłeś. Jestem zdecydowanie przychylny kupienia od kogoś, może mi to oszczędzić niepotrzebnych problemów (w tym spalenie domu). Jakąś proponowaną cenę, żebym wiedział z czym się mierzę, też bym poprosił :)
jack1142
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2018, 03:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: jack1142 »

Jeszcze tylko dodam, że te pożarowe sytuacje z Anetką wydają się bardzo poważne i chyba poza zmianą oprogramowania będę musiał wykombinować jakieś urządzenie na wypadek pożaru, co się nie obudzę w spalonym pokoju/domu. Może są jakieś osłony, nie znam się zbytnio, ale nad tym się będę zastanawiał jak ustalę, co kupić najlepiej.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: Tuchajbej »

Za ok 750 zł możesz kupić ender-3 z wysyłką z Niemiec bez vatu. Nie kupuj akrylowego Aneta.
Ender3 jest na profilach alu. Składa się w godzinę. I jeszcze nie słyszałem by komuś chate spalił. Od kopa drukuje przyzwoicie. Składałem i drukowałem [emoji3]
To taka ciut mniejsza cr10. W tej cenie nie ma konkurencji.


Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: morf »

Nie namawiam ale Aneta jest teraz w promce za okolo 540zl z kodem

Kod: Zaznacz cały

LITBA8EU
z magazynu EU
https://www.lightinthebox.com/en/p/3d-p ... 81190.html
Screenshot_20180616_221739.png
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: FlameRunner »

Na GearBest* jest z polskiego magazynu (G-W-4) za 577,16.

* Uwaga, nasz forumowy reflink.
morf
jack1142
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2018, 03:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: jack1142 »

Z tą Anetą to wiem, ale chcę też rozważyć inne propozycje jak ten Ender3, a zresztą w przypadku Anety jeszcze pozostaje pytanie, czy nie warto by było, patrząc na moje nie aż tak duże doświadczenie kupić od kogoś, kto już używał, może coś poulepszał już i ogólnie wytestował.
To jakie jest zdanie reszty forumowiczów na temat Ender3? Rzeczywiście nie ma konkurencji? :)
jack1142
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2018, 03:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwsza drukarka w budżecie 750-1000 złotych

Post autor: jack1142 »

Znalazłem taką ofertę na Endera 3: https://www.3dprintersonlinestore.com/c ... 3d-printer

Nie znam się i nie wiem, czy ten sklep w ogóle powinienem brać pod uwagę - plusem jest to, że są dostępne magazyny w Polsce i Niemczech, które pozwoliłyby uniknąć VATu, a także można dopłacić do funkcji Laser Engravera (patrzę na to przychylnie, ale nie wiem, czy taki dodatek jest opłacalnie kupować od razu z drukarką, ale skoro i tak mieściłoby się w budżecie, to wydaje się być to interesujący dodatek - ale tutaj chętnie bym usłyszał Waszą opinię).

W sumie to przed chwilą postanowiłem wyszukać na forum coś o Enderze, ale wygląda na to, że nikt nie miał tu z nią doczynienia albo się tym nie chwali :/ Ale może chociaż ktoś wie coś z innych źródeł.

Edit: Z drugiej strony, to może być po prostu zbędny bajer ;P Ale wciąż chciałbym zgłębić inne propozycje niż Anet A8, zwłaszcza tego Endera 3.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”