[Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

[Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: Antracyt »

"Czytam, szukam, edukuję, a im więcej informacji przyswajam tym więcej pytań sobie zadaję. Im więcej informacji, tym większy mętlik w głowie."

Budżet: 1800zł (dobrze byłoby w granicach 1500zł) by od razu kupić zapasowy zasilacz i filamenty.
Potrzeba: druk ABS (sporadyczny, pod odlewy z gipsu, a więc grzany stół), głównie PLA ze względu na wyższą jakość kolorów. Miło byłoby gdyby drukarka wspierała druk z nylonu. Warunki domowe/hobbystyczne/zapoznanie się z technologią. Nie wymagam dużego obszaru roboczego (zdecydowanie wystarczy 200x200x200mm). Wskazane DIY (ze względu na szczegółowe zapoznanie się z konstrukcją drukarki) - choć to również niekonieczne. W planach, późniejsze, samodzielne złożenie drukarki.
Myślę, że warto mieć zaplecze w postaci wsparcia technicznego i innej pomocy ze strony społeczności, a więc nie chcę bardzo chińskich tworów przy których ciężko o pomoc.

Co "wpadło w oko"?
Creality3D CR - 10S
Anycubic I3 MEGA Full Metal Frame
JGAURORA A5 Updated Large
JGAURORA A5X 3D Printer
Geeetech Prusa I3 M201

Opinie?
A może jest coś wartego uwagi z ruchomym stołem w osi Z?
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: Hejterro »

Geeetecha odpuść. Za dużo kombinowania z dwoma kolorami i wymuszonie podłączenia zawsze dwóch szpuli. Do tego wiotka rama z akrylu.
Mając taki budżet i dodatkowo chęci do DIY spróbowałbym z jakimś Hypercube Evo.
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: Antracyt »

Hejterro pisze:Geeetecha odpuść. Za dużo kombinowania z dwoma kolorami i wymuszonie podłączenia zawsze dwóch szpuli. Do tego wiotka rama z akrylu.
Rozumiem. Odpuszczam więc Geeetecha.

Hypercube EVO, całkiem ciekawy projekt. Na pewno wart rozważeń. Muszę się temu bliżej przyjrzeć. Wstępnie rzuciłem okiem na AliExpress i cena nie wygląda najgorzej. Tylko przesyłka wartości 1/3 całości inwestycji jest niestosowna, przez co przekroczy przeznaczony budżet...
Istnieje jakiś polski sklep, oferujący komplet elementów? Czy wszystko po kolei, na własną rękę z drogą, chińską przesyłką?
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: sp6vgx »

Antracyt pisze: Istnieje jakiś polski sklep, oferujący komplet elementów? Czy wszystko po kolei, na własną rękę z drogą, chińską przesyłką?
Powiedzmy sobie tak kupowanie wszystkiego w jednym miejscu to nie zawsze najlepszy pomysł. Tak samo kupno zasilacza na zapas to IMHO lekka przesada... Natomiast co do wymienionych drukarek to każda z metalową ramą będzie ok - każda też będzie miała jakieś wady które warto poprawić :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: xyzyx »

Hypercube lub Hypercube evo. Bardzo duża społeczność i wsparcie, generalnie są to bardzo dobre drukareczki i w rozsądnym przedziale cenowym.
Hevo będzie trochę droższy. Ja osobiście nie polecam drukarek tzw. "bramowych" z ruchomym w osi Y stołem z uwagi na pewne dość istotne ograniczenia - niestety praw fizyki się nie oszuka :-)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: sp6vgx »

xyzyx pisze:Ja osobiście nie polecam drukarek tzw. "bramowych" z ruchomym w osi Y stołem z uwagi na pewne dość istotne ograniczenia - niestety praw fizyki się nie oszuka :-)
Każda konstrukcja ma jakieś tam swoje wady i zalety... ja bym tak drukarek z ruchomą osią Y nie skreślał. Jak widać Prusa i3 MK2/MK2S/MK3 nieźle się na świecie sprzedaje i wielu osobą te ograniczenia fizyki aż tak mocno nie przeszkadzają. W sumie to każda osoba powinna sobie dokładnie przeanalizować wszystkie konstrukcje (a tematów na forach jest sporo - tylko potrzeba trochę czasu poświęcić) i wybrać coś co będzie jakimś tam kompromisem pomiędzy ilością pracy, wydaną kasą i efektami jakie możemy uzyskać... Przy składaniu samemu ten koszt też będzie różny i zależny od tego ile elementów jesteśmy w stanie samemu wykonać ile trzeba zlecić itd. tutaj każdy powinien też to brać pod uwagę...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: xyzyx »

Wiadomo, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety i nie skreślam "bramy" bo ma oczywiście swoje zastosowania, ale w tej konstrukcji siła bezwładności robi swoje. Wysokie i cięższe wydruki będą po prostu gorsze/wolniej drukowane, parametry pracy zmieniają się podczas wydruku w miarę zmiany masy(gabarytów) stołu.
Prusa to akurat inny przypadek oraz nietypowy model wykorzystujący wypracowaną już markę. Jak ktoś mówi Drukarka 3D to ludzie automatycznie myślą Prusa tak działa ten mechanizm. Prusa był po prostu medialnie pierwszy i teraz z tego korzysta i oczywiście bardzo dobrze. Aby nie wypaść z obiegu i podtrzymywać markę jako pierwszy wprowadza dużo innowacji dobrze wyposaża sprzęt i to napędza mu sprzedaż.
Co nie zmienia faktu, że są lepsze konstrukcje (np. Hypercube), które z identycznym wyposażeniem jak MK3 zrobiły by istotną różnicę (jakość szybkość druku powtarzalność itd.).
Uważam, że przy budżecie który kolega zakłada nie ma co szukać tylko nastawić się na Hypercube. Dobry sprzęt z dużym wsparciem, dużym zasobem wszelakiego rodzaju modów itd.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: kapi »

Antracyt pisze: A może jest coś wartego uwagi z ruchomym stołem w osi Z?
może Ulti w wersji KLON :piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: sp6vgx »

xyzyx pisze:Wiadomo, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety i nie skreślam "bramy" bo ma oczywiście swoje zastosowania, ale w tej konstrukcji siła bezwładności robi swoje. Wysokie i cięższe wydruki będą po prostu gorsze/wolniej drukowane, parametry pracy zmieniają się podczas wydruku w miarę zmiany masy(gabarytów) stołu.
Dokładnie ale nie każdy drukuje wysokie i ciężkie... tutaj właśnie jak wyżej można iść w mechanikę ultimakera która też ma sporo zalety... jakąś wadą znowu może być dla niektórych bowden. Inna sprawa że ta mechanika wymaga sporej precyzji w wykonaniu aby nie mieć problemów. To jest właśnie to że każdy sobie powinien odpowiedzieć sam co tak na prawdę potrzebuję.

Kolejna sprawa jak wspomniałem należy sobie podliczyć czy się zmieścimy w kosztach przy posiadanych warunkach warsztatowych. Teoretycznie można powiedzieć kupimy u chińczyka zestaw do Hypercube ale zaraz może się okazać że plastiki kiepskiej jakości do wywalenia, krzywe wałki... profile krzywo pocięte itd. i koszty nagle rosną jak nie możemy tego w własnym zakresie poprawić. Powiedzmy sobie tak jak na razie budowałem dwie drukarki i w obu przypadkach mocno przekroczyłem zakładany budżet bo zawsze coś tam wypadło...

Nie mówię że to zły pomysł i jak autor ma możliwości to bym budował taką konstrukcję...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: [Budżet 1800zł][DIY?] FDM 200x200x200

Post autor: xyzyx »

Kolega chyba chciał DIY, miał zamiar sobie złożyć, ale jeżeli miało by być coś gotowego to oczywiście Ulti jak najbardziej, ewentualnie gotowy HyperCube jakby co :DD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”