Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: Kopytko »

Kazdy fdm jest taki sam ,jak odklei sie model ze stolu!
Jedyna roznica ze mniejsze prawdopodbienstwo ze taki um czy zortrax sie zapali przez wypadnieta grzalke czy termistor jak to bywa w tanich na szybko zlozonych drukarkach. Ale to przy odrobinie checi mozna wyeliminowac. Nie ma bezobslugowego i bezawaryjnego fdm. Kazdy ale to kazdy moze zrobic arcydzielo niteczkowe.
dragonn
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: Tuchajbej »

@Dragon
Wszystko zgłosiłem i póki co ok miesiąca czekam.

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: FlameRunner »

Kopytko pisze:Kazdy fdm jest taki sam ,jak odklei sie model ze stolu!
Różnica jest taka, że im droższa drukarka i im droższy filament, tym bardziej niepowodzenia denerwują. ;)
dragonn, olo2000pm, sp6vgx
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: virgin71 »

Ale też rzadziej występują. Mi dzisiaj kolejny raz wilczy filament wywinął taki numer, że dysza jest do czyszczenia/wypalania (nie wiem dlaczego postawiłem sobie za cel, wykończenie tych rolek - pewnie na złość sobie).
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: rocendroll »

dziobu pisze:
Padaka pisze:Wiadomo że wszystkiego w ten sposób się nie drukuje, jednak taka opcja jest kusząca. Oprócz praktyczności jaką daje wydruk dostajemy "wyższy level estetyki".
Praktyczność wielu kolorów jest dość względna. Świadczy o tym choćby ilość wydruków wielokolorowych (*1). Jeśli już ktoś dokłada głowicę to tylko po to żeby pluć materiałem podporowym.
Będziesz miał 2 kolory - to by się 3 przydały. Będziesz miał 3, to 4 były by OK. Itd.
Przecież rozszerzenie do Prusy MMU 2.0, oferuje od razu aż 5 slotów na filament? I jest to najwięcej na rynku. Z rywali jest Mosaic Pallete+ 2, i on ma 4 sloty, tylko że on wykonuje jakieś obliczenia i tnie filament tak żeby druk szedł bez purgeblocka (czyli tego prostopadłościanu do wyrabiania filamentu pomiędzy przejściami). Dodatkowo MMU 2.0 ma najmniejszy purgeblock na runku,a przynajmniej spooooro zmniejszony w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań (oprócz wspominanego pallete+ 2 który w ogóle go nie ma)

Mało jest wydruków kolorowych, bo ta technologia nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniona. Tak samo nie ma za dużo druków plastycznych, za dużo druków przewodzących prąd itp. Ale wraz z wejściem pod strzechy tego upgrade'u - stanie się to coraz bardziej popularne.

Ja jak najbardziej jestem za kupnem Prusy. Po pierwsze może o wszystko pytać support. Po drugie - nie wiem czy nie prościej znaleźć informacje na necie do niej, po trzecie jest faktycznie prosta w obsłudze. Warto wziąć DIY KIT, która raz że jest tańszy, dwa że pozwala na bardzo łagodną krzywą wejścia w świat drukarek 3d. U OP'a już widzę że była już jakaś drukarka to może to akurat nie tak ważne - no ale i cena i radocha jest ;) A zaoszczędzoną kasę, można właśnie przeznaczyć na zakup MMU 2.0.
(*1) Tu ciekawostka - jest dostępna drukarka "da Vinci Color" drukująca z PLA w fullcolor. Można uzyskać pełnobarwny wydruk i nie wygląda on źle.
Wygląda źle. Tutaj pic related:
Obrazek

ALE - technologia w przeciągu 2 lat, będzie opierać się na tym co teraz w DaVinci widzimy. Czyli w jakiś sposób uzyskiwanie gradientu - albo poprzez umiejętne, komputerowo zarządzane stapianie filamentu, albo właśnie koloryzacja filamentu, tylko w poprawionej jakości.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:Przecież rozszerzenie do Prusy MMU 2.0, oferuje od razu aż 5 slotów na filament? I jest to najwięcej na rynku.
Zacznijmy od końca - w ilu wypadkach kolor jest warty drukowania purgeblocka? Breloczki forumowe - OK, ale to chyba tyle. To jest świetny bajer o imho niewielkiej użyteczności. Dużo łatwiej (szybciej i taniej) podzielić detal tak żeby dało się go potem skleić.
No ale co komu potrzebne. Do drukowania tabliczek na drzwi może być.
(w zasadzie jedyny wydruk wielokolorowy jaki mam to wyłączniki światła w korytarzu - glow in the dark + czarny, ale i tu chcę to teraz wydrukować jako osobne elementy i połączyć)
rocendroll pisze:Mało jest wydruków kolorowych, bo ta technologia nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniona.
Jaka "ta" technologia? Dwóch dysz? Mieszalnika? Zmiany filamentu?
Puść sobie wydruk wielokolorowy, poczekaj dwa dni na niego, wyrzuć 1/3 plastiku który poszedł na wydruk to zobaczysz dlaczego ta technologia ma się średnio. Wydruki forumowe w 2 kolorach drukował się prawie 2x dłużej niż jakbym je robił z jednego koloru.
rocendroll pisze:Tak samo nie ma za dużo druków plastycznych, za dużo druków przewodzących prąd itp. Ale wraz z wejściem pod strzechy tego upgrade'u - stanie się to coraz bardziej popularne.
Stanie. Za 10-15-20 lat. Do lampki w domu można sobie puścić ścieżkę z przewodzącego filamentu (a i to nie bardzo) ale poza funkcją ciekawostki to nie ma zastosowania. Można się bawić w futurystyczne instalacje ale to wciąz jest wybitnie nieekonomiczne. Druk 3D to nie rozwiązanie wszystkich problemów.
rocendroll pisze:
(*1) Tu ciekawostka - jest dostępna drukarka "da Vinci Color" drukująca z PLA w fullcolor. Można uzyskać pełnobarwny wydruk i nie wygląda on źle.
Wygląda źle. Tutaj pic related:
(...)
A tu już nie wygląda tak źle:
a1.jpg
a2.png
Pamiętaj że jeszcze ma znaczenie projekt wg któego to było drukowane.
I tak robi coś czego na Prusie nie osiagniesz. To czy to się podoba czy nie to kwestia względna. Do figurek ujdzie, poza tym to nie wiem po co ta drukarka jest ;p
rocendroll pisze:ALE - technologia w przeciągu 2 lat, będzie opierać się na tym co teraz w DaVinci widzimy. Czyli w jakiś sposób uzyskiwanie gradientu - albo poprzez umiejętne, komputerowo zarządzane stapianie filamentu, albo właśnie koloryzacja filamentu, tylko w poprawionej jakości.
Nie, nie będzie. Weź sobie głowicę z mieszalnikiem i pobaw się w mieszanie. To nie jest tak proste jakie się wydaje - od retrakcji poczynając na niechęci plastików do mieszania się kończąć.
Drukowanie białym i uzupełnianie barwnikiem nawet w locie jest już od dawna dostępne. W przemyśle :P Ze względu na poziom skomplikowania, koszty i dość mocne ograniczenia materiałowe to jeszcze jakiś czas w tym przemyśle zostanie. To co oferuje daVinci Color to coś jak pierwsza kolorowa drukarka laserowa - też była droga i do d*py ;p Zanim będzie można wydrukować detal z ASA w RGB trochę przyjdzie poczekać.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: olo2000pm »

Z tym sklejaniem to nie w każdym przypadku to dobry pomysł. Zawsze taki wydruk trzeba potem obrobić, zaszlachlować, pomalować. Ogólnie dużo roboty przy tym jest, a taki wydruk dwu lub wielokolorowy rozwiązuje ten problem. Ja tak o tym wspominam bo zaczynam budowę drukarki z dwiema niezależnymi głowicami, jakoś trzeba się motywować;)
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Post autor: mobile4you »

olo2000pm pisze:[...] zaczynam budowę drukarki z dwiema niezależnymi głowicami, jakoś trzeba się motywować;) [...]
Dwa kolory to pikuś. Super sprawa jak łączysz dwa materiały, np. PET+TPU ;-) Może, to Cię bardziej zmotywuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”