Drukarka do prototypów do 30tys

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
merkat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2018, 16:47

Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: merkat »

Witam

Jestem w trakcie wyboru drukarki do firmy.
Przeznaczenie: druk prototypów detali (nie druk masowy) z tworzyw twardych jak również z gumy
Obszar roboczy: jak największy w tym budżecie (np: 300x300x300)
Uwagi: potrzebuję drukarki prostej w obsłudze, która nie będzie rozbudowywana, ma dokładnie i bez zbędnych komplikacji wydrukować zadany detal
Budżet: do 30 tys zł brutto

Pierwszy wybór: Ultimaker S5, tylko nie wiem czy można na nim drukować z filamentów gumopodobnych (NinjaFlex; Guma; TPE; TPC Flex itp?) lub PVC.

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: FlameRunner »

Producent podaje, że na S5 drukują się wszystkie filamenty Ultimaker, w tym TPU 95A.
https://ultimaker.com/en/resources/4979 ... patibility
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: dragonn »

merkat pisze:PVC
Jeśli to nie literówka to od raz mówię, prawie nigdy nie drukuje z PVC chociaż się da bo to chyba najbardziej szkodliwy materiał jeśli chodzi o opary jakie powstają przy drukowaniu.
merkat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2018, 16:47

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: merkat »

Dzięki za odpowiedź.
Nie jestem pewien czy TPU 95A będzie tak elastyczne jak guma. Może ktoś ma doświadczenie w drukowaniu z gumy i może porównać materiał Ultimakera do pozostałych gumopodobnych?

W tym budżecie polecalibyście tego Ultimakera czy raczej coś innego? Tak jak wspominałem zależy mi na drukowaniu jednostkowych, prototypowych detali, prostocie obsługi, dobrej jakości druku (plus możliwość druku z gumy, w miarę bezobsługowej pracy).

Właśnie się zastanawiałem czemu żadna z drukarek nie drukuje w PVC, dzięki dragonn za rozwianie wątpliwości...
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 2
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: SQ9KRD »

W zasadzie odpowiedź już dostałeś :D
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
merkat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2018, 16:47

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: merkat »

Odnośnie PVC jak najbardziej, odpowiedź zamykająca temat :) ale odnośnie lepszego wyboru niż Ultimaker, czekam na propozycje :)
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 2
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: SQ9KRD »

Ciężko o lepszy wybór przy twoich parametrach i chyba większość uzna iż jest to produkt odpowiadający Twoim wymaganiom.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: virgin71 »

Co do gumy, to gumy w 2,85 spokojnie idą na Ultimakerach. Przetestowane wielokrotnie:)
TDI-CAD
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: kurczak »

A co myślicie o HBOT?
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: sp6vgx »

kurczak pisze:A co myślicie o HBOT?
Myśleć sobie coś tam można o każdej drukarce, ale co to zmienia...

Powiem tak drukarka to nie wszystko, a jak autor ma na myśli bezproblemowy druk to ja bym stawiał na firmę/drukarkę. Która zapewni najlepszy serwis, szkolene oraz możliwość przetestowania sprzętu przez kupującego (czy sobie poradzi). Niestety nawet w tej cenie mogą wystąpić jakieś problemy i o ile większość "wyjadaczy" z tego forum sobie poradzi z najgorszym problemem - to osoba mająca takie założenia myśli raczej o sprzęcie naciśnij i wychodzi gotowe... Do czasu jak tak działa to jest ok, ale warto myśleć jak jednak po naciśnięciu drukuj nie idzie wszystko po myśli użytkownika... Nie oszukujmy się nawet jak drukarka jest ok to druk 3D wymaga wiedzy choć by przygotowania gcode w slicerze i nawet mając profile do dedykowanego filamentu trzeba mieć też pojęcie o tym czy dać podpory czy nie, jak ustawić optymalnie obiekt do druku na stoliku itd. - niby dla wielu sprawy banalne ale jak to bywa czasem nie dla wszystkich. Nie wspominając już o zapoznaniu użytkownika z ograniczeniami druku FDM (czyli jak projektować elementy pod druk 3D)...

Może się niepotrzebnie rozpisałem, ale trudno mi po poście autora stwierdzić czy miał już do czynienia z drukiem 3D (czy coś drukował) i jaką wiedzę w tym temacie posiada... więc może przesadnie podchodzę jak do kompletnego laika...
Kamino
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”