Drukarka do prototypów do 30tys

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: olo2000pm »

No i ATMAT to Polska marka. Brawo Ty :piwo:
virgin71
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: virgin71 »

Modern Air Customs pisze: Mam profesjonalnego Makerbota obok i również wymieniam dysze... Średnio 2-3x/rok. oraz raz wymieniałem blok grzejny i grzałkę w nim. Obecnie ma ok 5000h przelotu.
Makerbotów profesjonalnych nie ma. Przecież oni mają do dzisiaj problem ze swoim smart extruderem i smart pro, czy jak tam nowa wersja się nazywa.
Wydaje mi się, że źle zrobiłeś wywiad przed pierwszym zakupem. Makerbot ze smart extruderem to niestety jedna z najgorszych drukarek. Niestety, bo jest bardzo droga, a wcale nie jest profesjonalna. Kiedy ja kupowałem któryś rzut drukarek do firmy, to właśnie rozważałem Makerbota. Po tym znalazłem informację, że smart extrudery są bardzo awaryjne i co chwilę trzeba je wymieniać...
W ten sposób mam sporo Ultimakerów i 0 makerbotów. Nigdy, w żadnym Ultimakerze (a mam ich -naście) nie wymieniałem bloku, grzałki, termistora. Wymieniam tylko dysze, ale to na zasadzie zmiany średnicy, a nie wymiany całej dyszy! Jedyną sytuacją wymiany dyszy jest jej zatkanie kiepskimi filamentami z którymi czasem eksperymentuję na jednej drukarce. W jednym UM wymieniłem blok, ale nie dlatego, że się zużył, tylko jest przerobiona na filament 1,75 i ma założone E3D Aero z V6 Lite.

Zatem wymiany, o których piszesz, to ja robię w ramach eksperymentów, a nie z czasem, bo się „zużywa”.
olo2000pm pisze:No i ATMAT to Polska marka. Brawo Ty :piwo:
Podobnie jak HBOT, Zortrax i jeszcze parę naprawdę dobrych drukarek, których nazwy powinny tutaj już dawno paść:)
olo2000pm, FlameRunner
Awatar użytkownika
Modern Air Customs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 107
Rejestracja: 24 lut 2018, 11:38
Lokalizacja: Przydroże Małe
x 52
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: Modern Air Customs »

to może źle się wyraziłem, przy obu drukarkach wymieniam dysze z powodu właśnie jakiegoś zapchania, czy to jakieś wtrącenie na filamencie czy jakiś kurz, który tak poprostu dostaje się do rurki. Przy Atmacie problem z termistorem i/lub grzałką to problem mechaniczny- poprostu raz na jakiś czas zahaczę szczoteczką drucianą o przewody, a o uszkodzenie przewodu od termistora nie trudno :) Nie chcę bronić tego za wszelką cenę bo i po co ;) Raczej przedstawiam swój punkt widzenia odnośnie eksploatacji, którą przeprowadzam. Wymiana dysz w każdej z drukarek to kilkanascie sekund- na ich czyszczenie nie mam czasu poprostu. Wymiana termistora/grzałki przy atmacie to kilka minut ale to jak mówię- patrząc przez pryzmat ceny to "wada"/specyfika, na którą się sam zdecydowałem ;)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: sp6vgx »

Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.

Natomiast co do supportów owszem materiał podporowy załatwia sporo, jednak tutaj jest kwestia nie tyle drukarki co oprogramowania. Natomiast przy założonej cenie i parametrach drukarki (rozmiar stolika) raczej może być z tym problem by kupić coś co Pro nie ma tylko w nazwie (choć mogę się mylić). Inna sprawa że podpory z automatu nie zawsze są optymalne jeśli mamy uwzględniać koszta wydruku.

Co do czytania instrukcji itd. to chyba lepiej od mojej osoby napisał to co miałem na myśli kolega McKee i w pełni z nim się zgadzam, dodam jeszcze że żyjemy w PL i pracownik zatrudniony na takim stanowisku jak obsługa drukarki 3D nie musi znać języka angielskiego. Natomiast zatrudnianie specjalnie osoby do firmy która zajmie się drukarką mija się czasem z celem i lepiej wysłać na szkolenie jakiegoś zatrudnionego pracownika.

Natomiast co do samych drukarek się nie wypowiadam bo osobiście faktycznie nie miałem z drogimi komercyjnymi konstrukcjami do czynienia, osobiście mam sentyment do Ultimakera i bardzo podoba mi się rozwiązanie mechaniki (chyba dlatego że to pierwsza drukarka jaką zbudowałem). Jednak jakiś tam mój sentyment do danego rozwiązania nie ma w tym wątku znaczenia.

Natomiast fajnie że temat się rozkręcił i padło trochę wad niektórych rozwiązań... IMHO nie grzech mówić o wadach bo chyba każde urządzenie ma jakieś tam mniejsze lub większe wady, a często o nich się nie mówi. To też jest zawsze jakaś informacja dla kupującego i może podjąć decyzję czy jakaś tam wada będzie mocno przeszkadzać czy nie...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: FlameRunner »

sp6vgx pisze:
Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.
Blazi ma rację.

Nie ma takiej opcji, żeby coś docelowo idącego na przykład na wtryskarkę było projektowane z uwzględnieniem tego, że prototyp będzie drukowany / rzeźbiony / klejony z błota. Jeśli drukarka 3D ma tylko wykonać prototyp (a takie warunki zostały przedstawione w pierwszym poście tematu) czegoś, co ma potem być wykonywane inną metodą, to ona ma go wykonać. Kropka.

O "projektowaniu pod druk" jest sens mówić jeśli docelowy sposób wykonywania detalu to właśnie druk 3D.
mscichu
Postów w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: mscichu »

Lepiej niech autor powie czy miał styczność z drukiem 3D oraz jeżeli tak to w jakiej technologii. Możliwe, że będzie chciał jakości żywicznej z prędkością FFF? Kolejna sprawa to niech autor przeliczy ile będzie miał prototypów i czy mu się to kalkuluje i czy nie lepiej/taniej zlecić druk na zewnątrz. Wiadomo, że na drukarce w firmie można poprawiać prototyp i drukować co 2-3 dzień ale ile trzeba tego nadrukować aby się opłacało?
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: sp6vgx »

FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze:
Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.
Blazi ma rację.

Nie ma takiej opcji, żeby coś docelowo idącego na przykład na wtryskarkę było projektowane z uwzględnieniem tego, że prototyp będzie drukowany / rzeźbiony / klejony z błota. Jeśli drukarka 3D ma tylko wykonać prototyp (a takie warunki zostały przedstawione w pierwszym poście tematu) czegoś, co ma potem być wykonywane inną metodą, to ona ma go wykonać. Kropka.
I dalej się nie zgodzę. Często robię jakiś prototyp w celu sprawdzenia jakieś koncepcji itp. W tym prototyp nie jest równy np. produktowi finalnemu który często może być wykonany z innego materiału i tutaj znowu mamy to samo czyli dostosowanie projektu CAD do technologii wykonania. Przykładowo robię sobie jakieś tam prototypy obudów (aby ocenić ergonomię itd.) gdzie docelowo wykonanie jest z giętej blachy, blachy są zgrzewane, dochodzą części frezowanych itd. W drugą stronę też to działa i często w druku 3D muszę coś rozbić na kilka elementów co w innej technologii można wykonać w całości, ewentualnie np. muszę w druku 3d przewidzieć miejsca na elementy metalowe (bo drukowane się nie sprawdzą)...

Tutaj oczywiście u autora może to wyglądać inaczej, ale pisze bardziej ogólnie o projektowaniu...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: dziobu »

sp6vgx pisze:(...)
Ale to nie jest prototypowanie.
Tutaj chodzi o wykonanie detalu w sytuacji gdy masz gotowy projekt i chcesz sprawdzić czy wszystko jest OK przed zleceniem produkcji dużej partii. Szefa w*li czy wystrugasz to z drewna czy ulepisz z glutów. Masz projekt obudowy i masz ją wykonać taką jaka będzie np po wtryskarce. Żeby dało się przymierzyć, czy wszystkie wcięcia pasują, otwory się zgadzają, czy będzie wygodne, skręcalne, itp. I drukarka 3D ma wypluć taki detal i nie jęczeć - nawet kierunek ścian można olać bo tego typu detale nie są badane pod względem wytrzymałości. Przeważnie chodzi o dotknięcie sztuki żeby potem nie zostać z kontenerem złomu. Tutaj dodam że technologia FDM pozwala w 99% wykonać cały detal (drukowanie w powietrzu, podpory), co w innych technologiach (nieprzyrostowych) jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Natomiast to co piszesz to po prostu testowanie i manufaktura (robię to samo ;p).
FlameRunner
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze: Natomiast to co piszesz to po prostu testowanie i manufaktura (robię to samo ;p).
Ja to uznaję za projektowanie/prototypowanie - tak jak wykonanie elektroniki na płytce uniwersalnej itp... Natomiast to co opisujesz to też można podpiąć pod prototyp wykonany w finalnej technologii czy tam krótką serią testową. Mimo wszystko drukarka w firmie itp. potrafi być szybsza i tańsza np. w wypadku gdy produkt finalny zlecamy zewnętrznej firmie. Czasami element nie mieści się na drukarce więc trzeba go podzielić i potem kleić... w takich przypadkach w miejscu klejenia stosuję nieraz jakieś zakładki itp. aby wzmocnić dane miejsce lub zwiększyć powierzchnię klejenia...

Czy to jest manufaktura... nie wiem nawet w Formule 1 niektóre części do różnych testów powstają na drukarkach 3D i potem finalnie robione są w innej technologii...Generalnie prototypowanie to temat bardzo szeroki, nie musi się ograniczać do testowania finalnego produktu w 3D (bo często ma to średni sens). Takie coś jak identyczny prototyp z 3D i produkt finalny w zasadzie można ograniczyć do jakiś bardzo prostych elementów wykonywanych finalnie z tego samego lub bardzo podobnego materiału...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

Post autor: kapi »

Panowie i Panie ;)
co tu dużo mówić : mój drugi projekt nie pod druk
w urządzeniu są cienkościenne elementy i po skalowaniu ich 1:20 sory, ale nie da się ich wydrukować. całość musiałem adaptować pod druk by w ogóle jakoś to wyglądało.
:piwo:
obawiam się że każda, nawet najdroższa maszyna miała by problem...
dziobu pisze:Ale to nie jest prototypowanie.
Tutaj chodzi o wykonanie detalu w sytuacji gdy masz gotowy projekt i chcesz sprawdzić czy wszystko jest OK przed zleceniem produkcji dużej partii.
i czasem nawet największy stół nie wystarcza :/

i tu skłaniam się do solidnego szkolenia, by późniejszy user mógł ogarnąć "jak to ugryźć". :crazy:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”