Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
mietek81
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2018, 14:30
x 2

Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: mietek81 »

Ponieważ zbliża się nam 11.11 i w związku z tym masa wszelakich promocji u naszych chińskich przyjaciół, to postanowiłem pomyśleć nad kupnem jakiejś drukarki 3D. Od dobrego miesiąca czytam fora, recenzje, oglądam filmy na youtube i zapoznaję się z różnymi budżetowymi modelami. To oczywiście nic nie daje, wprowadza tylko zamęt :D Przyszła zatem pora zapytać o poradę ludzi, którzy mają w tym temacie dobre rozeznanie i doświadczenie przynajmniej z częścią sprzętu, na który zwróciłem uwagę.
Tak, to o was mówię.

Fundusze: założenia są takie, że na drukarkę na starcie mogę przeznaczyć ~300$, ale jeśli mały dodatkowy wydatek oszczędzi mi potem pracy i wydatków nad usprawnianiem jej (sztywność konstrukcji, kultura pracy), to wysupłam do 350. Przykładowo: chcąc wyciszyć pracę drukarki poprzez wymianę stepsticków, w przypadku bodajże Endera-3 musiałbym wymieniać od razu płytę główną. Ender 3 jest tani, więc takie dodatkowe koszty to nie jest problem, ale w przypadku innej drukarki może już być inaczej. Podejrzewam jednakże, że przy tak budżetowych konstrukcjach niewiele większy limit kwotowy i tak nie ma znaczenia i może jednak lepiej wziąć np. tego taniego ostatnio Endera-3 i resztę wydać na upgrady i materiały do druku.

Przeznaczenie: nauka i zabawa, czyli drukowanie różnych pierdółek do domu, ozdóbek, gadżetów, prezentów, rzeczy do gier planszowych i bitewnych (tereny, obiekty, figurki, itp). Rozmiar stołu w związku z powyższym nie ma potrzeby przekraczać 300x300 (ale fajnie by było gdyby było choć ciut więcej niż 200x200), tym bardziej, że nie miałbym gdzie postawić wielkiej drukarki, nawet gdybym upchnął ją w garażu czy piwnicy (dodatkowe wydatki na octoprint), przestrzeń jest ograniczona.

Jakiś czas temu dałem radę złożyć z zestawu taką typową laserową grawerkę/wycinarkę, więc chociaż opcja gotowego zestawu (np I3 Mega, JGAurora A5) jest kusząca, to myślę że dam także radę złożyć jakiegoś kita.

Drukarki które na ten moment rozważam, podzieliłem na dwa rodzaje:
1. te ze stołem ruchomym w osi z (Creality Ender 4, Anycubic 4Max, flyingbear P905, Flyingbear Ghost, flsun cube) 2. te ze stołem ruchomym w osi y (Creality Ender 3, Creality Ender 3 Pro, Creality CR-10, Anycubic I3 Mega, JGAurora A5/A5S, JGAurora A3S, JGAurora A1, flsun f4, flsun l3 plus) Chyba bardziej skłaniam się do układu typu "kostka", jako bardziej zwartej i wydaje mi się, że stabilniejszej od "bramy". Jak się ma konstrukcja na profilach (np Ender 4, 4MAX, Flsun) do kątowników (Flyingbear)? Która będzie sztywniejsza? Flyingbear i Flsun mają podwójną oś z, ale czy to ma jakieś znaczenie? Zapewnia lepszą stabilność, czy może jest raczej dodatkowym problemem ze względu na synchronizację dwóch silników? Zamknięta obudowa jak w Ghost i 4MAX jest zapewne tylko na plus i ułatwia drukowanie z materiałów innych niż PLA.

A może jednak warto pochylić się nad którąś z drugiej listy? Co przemawiam za taką konstrukcją? Wszyscy chwalą I3 Mega, JGAurora A5 też ma spore grono fanów, Ender-3 jest najtańszą w tej chwili i mocno polecaną konstrukcją (trochę nie widzę sensu dopłacać do wersji Pro, ale może te usprawnienia są warte 100$?). Albo może popatrzeć za jeszcze jakąś inną firmą? Jak to widzicie ze swojej perspektywy?

Opisałem się sporo, za co przepraszam i pewnie powiecie żeby kupić to co mi się najbardziej podoba, bo różnice w tym budżecie będą niewielkie, ale choćby najmniejsza uwaga może mi pomóc. I wiem, że kupno drukarki to dopiero początek... zarówno wydatków jak i nauki.
Pozdrawiam
FlameRunner, Cosik
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: dragonn »

mietek81 pisze: Opisałem się sporo, za co przepraszam
Tutaj nie ma za co przepraszać! 100x lepszy taki post niż kolejny post gdzie ktoś w dwóch zdaniach pyta o to jaką drukarkę kupić bez żadnych konkretów. Przynajmniej widać że rozeznałeś temat i to się ceni :piwo: .

A teraz już pisząc konkretnie:
Masz rację co do tego że w teorii drukarka z stołem w osi Z jest lepsza. Szczególnie taka z podwójną osią Z, problem z synchronizacją silników praktycznie nie występuje jeśli masz śruby z skokiem poniżej 4mm (bo one same hamują po wyłączeniu zasilania).
A teraz - w praktyce jest tak że drukarki z stołem w osi Y są mniej 'podatne' na błędy wynikające z niskiej jakości zastosowanych elementów lub błędów projektowych.
Te z stołami w Z to często jakieś układy CoreXY, H-bot, Ulti gdzie obie osie X i Y są od siebie mocno zależne jak pracują. W takiej drukarce z stołem w osi Y każda oś można powiedzieć pracuje mocno niezależnie od reszty, błędy w osi Y nie wpływają na oś X.
Oczywiście są jeszcze drukarki z stołem w Z a osie nadal pracują w sposób tradycjny kartezjański jak np. wymieniony przez Ciebie 4MAX.
O opinie o 4MAX możesz pytać tu viewtopic.php?f=21&t=3247&p=55784#p55784
FlameRunner
SanFable
Postów w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: SanFable »

Moim zdaniem, jeżeli to ma być "lepsza" drukarka to musi być w budowie typu "kostka" czyli układ CoreXY, nie ma tragedii jeżeli chodzi o kalibracje i ustawienie.

i z tych co podlinkowałeś, to na pewno musi być podwójna oś Z, kolosalna różnica w stabilności, no a te dwie co mają podwójne Z obawiam się, że te profile są cieniutkie i sztywności mało będzie, zobacz co to hypercube evolution (wiem, że nie do kupienia tylko do złożenia), moim zdaniem tak powinna wyglądać drukarka idealna, profile 3030, dwie Z, układ CoreXY
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: dziobu »

Jako posiadacz Flsuna i3 Plus (viewtopic.php?f=34&t=2304) potwierdzam to:
dragonn pisze:A teraz - w praktyce jest tak że drukarki z stołem w osi Y są mniej 'podatne' na błędy wynikające z niskiej jakości zastosowanych elementów lub błędów projektowych.
i dodam że przy dużym polu roboczym to chyba jedyna zaleta takiego układu ;)
Innymi słowy - jeśli możesz to kup drukarkę w układzie CoreXY. Tak czy owak będziesz musiał ją jakoś "poprawić", za to da Ci ona większe możliwości. Z moją doszedłem do ściany.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1544
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: TDI-CAD »

4Max powiem niezły. Prosty układ XY, nie core tylko zwykłe XY ale dobrze spasowane. Jedyne co poprawiłem to łącznik ekstendera, który był źle wykonany. Może to przypadek. Fotorelacja ze składania tu:
viewtopic.php?f=34&t=3159&view=unread#unread
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: FlameRunner »

mietek81 pisze:Opisałem się sporo, za co przepraszam
Niech przepraszają ci, którzy napiszą dwa zdania, trzeba ich ciągnąć za język, a jak dojdzie co do czego, to w sumie nie wiedzą, czego chcą i po co. Twojego posta można im pokazywać jako wzór. :git:

PS Pozwoliłem sobie coś zrobić z linkami, poprawić listę wypunktowaną oraz dodać kilka "enterów".
dragonn, TDI-CAD, dziobu, mietek81
mietek81
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2018, 14:30
x 2

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: mietek81 »

SanFable pisze:Moim zdaniem, jeżeli to ma być "lepsza" drukarka to musi być w budowie typu "kostka" czyli układ CoreXY, nie ma tragedii jeżeli chodzi o kalibracje i ustawienie.

i z tych co podlinkowałeś, to na pewno musi być podwójna oś Z, kolosalna różnica w stabilności, no a te dwie co mają podwójne Z obawiam się, że te profile są cieniutkie i sztywności mało będzie, zobacz co to hypercube evolution (wiem, że nie do kupienia tylko do złożenia), moim zdaniem tak powinna wyglądać drukarka idealna, profile 3030, dwie Z, układ CoreXY
Podoba mi się konstrukcja HyperCube Evo, ale podejrzewam, że koszt budowy nie mieści się w moim budżecie. Widziałem na forum parę wątków o budowie tej drukarki, więc muszę się przez nie przegryźć.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: Tuchajbej »

Tak. To fajna konstrukcja ale nie zmieścisz się w budżecie. Bez 2k zł raczej nie ma co zaczynać. A to i tak na najtańszą wersję. (można trochę zejść z kosztami ale to gdy już się ma o tym pojęcie - tanie profile zamknięte, zasilacz serwerowy, drukowany ekstruder itp.)
Na początek wszystko będzie ok. Wdrożysz się, poznasz sprzęt, poznasz swoje potrzeby itp. A potem albo kupisz albo zbudujesz coś swojego. Ja bym optował za Enderem3 - teraz pewnie przy okazji black friday da sie wyrwać za ok 600zł. Tylko szukaj z magazynów w EU koniecznie. A zaoszczędzoną kasę przeznacz na filament.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Marcin3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 163
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:59
x 4

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: Marcin3D »

Podłączę się pod temat bo od dwóch tygodni próbuje kupić Ender w EU ale niestety nawet jak jest info że wysyłka z czech lub z niemiec to albo nie ma faktycznie na stanie albo będzie po 30 listopada, więc przyszło mi do głowy że może ANYCUBIC I3 MEGA kupić bo jest to w EU na stanie osiągalne.
Warto dokładać tyle zamiast zakupu Ender 3 ?
Awatar użytkownika
verex
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 14 lis 2018, 11:18
Lokalizacja: Tczew/London
Drukarka: Ender 3, FBear Ghost
Kontakt:

Re: Pierwsza budżetowa domowa drukarka do 300$

Post autor: verex »

Skorzystałem z promocji i zamówiłem Flying Bear Ghost. Czekam na kuriera, jestem bardzo ciekaw tej drukarki. Opinii na jej temat jest mało i są dość zróżnicowane. Super obudowa, wygląda na świetną konstrukcję za cenę tych 1300 zł, pytanie w jakim stanie przyjdzie, czy nie będzie zepsuta i jak faktycznie się sprawdzi. Podejrzewam, że bez modyfikacji się nie obejdzie. Endera też kupiłem, @Marcin3D jest na Aliexpress wysyłka z Niemczech. Podobno idzie szybko, ale ja czekam już kilka dni i w oficjalnym sklepie Endera się coś ślimaczą, ciągle jest processing order.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”