Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Kazik_Wichura
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:05
x 2

Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: Kazik_Wichura »

Cześć wszystkim,
Kolejny post z pytaniem jaką drukarkę kupić, może niektórych zdenerwować, ale po prostu chciałbym poznać Waszą opinie.

Co oczekuje od 1 drukarki:
- małe i przenośne urządzenie !!
- pole robocze 100 x 100 x 100 mm jest dla mnie wystarczające
- dysza 0,4 mm i niżej - głównie niżej
- grzany stół
- druk PLA ale fajnie jak by można było POM i ABS i materiały elastyczne również
- urządzenie gotowe do druku - nie kit
- budżet - powiedzmy 5000 PLN

Do czego:
- chce drukować małe precyzyjne elementy,
- chce się zapoznać z oprogramowaniem, problemami użytkowania itp
- chce na niej zdobyć jakiekolwiek doświadczenie z drukarkami zanim zajmę się budową swojej drukarki

Swój badania rynku zrobiłem i mniej więcej wiem co mogę kupić ale chciałbym wiedzieć co Wy możecie zaproponować do zakupu?

pozdrawiam
Kazik
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: cardjunk »

czołem,
W takim budżecie, z natężeniem na precyzyjny wydruk małych elementów lepiej chyba sprawdziłby się jakiś sprzęt SLA, czy coś.
Ale to taka sugestia od osoby, które także jest nowa w temacie, więc może być bez znaczenia :D
ostatnio wyszła od prusy SL1, chociaż tam nie ma w każdej osi 100mm (120 × 68 × 150 mm)


(nieznamsięalesięwypowiem)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: dragonn »

Kazik_Wichura pisze:POM
Doczytaj sobie jakie są problemy z drukowaniem POM, materiał ten potrafi być dość niebezpieczny.

Jeśli zależy Ci na małych precyzyjnych elementach to również zgadzam się z cardjunk, pomyśl o SLA/DLP.
Kazik_Wichura
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:05
x 2

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: Kazik_Wichura »

POM - tak jestem świadomy zagrożeń. Ale istnieje POM-C który może być wykorzystany do tworzenia elementów ESD (jest wtedy z dodatkiem węgla), obrabiam go dość dużo mechanicznie, ale interesuje mnie drukowanie nim również.

SLA/DLP rozważałem - ale właśnie nie ma tworzyw ESD w ofercie - pytałem nawet w Formlabs, no i cena druku nie jest zadowalająca.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: dragonn »

Materiały ESD kojarzę, ale nie widziałem jeszcze POM w tej postaci. Ale może o tym nie słyszałem.
Tylko zakładając że jest taki, to tutaj pojawia się problem, bo chcesz drukować małe elementy co sam stwierdzasz przyda się mniejsza dysza. I tutaj może się okazać że te dodatki węgla będą zatykały małe dysze.
Oczywiście to jest do sprawdzenia bo nie mówię że się nie da, ale myślę że warto zdawać sobie z tego sprawę że taki problem może wystąpić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8937
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: dziobu »

Kazik_Wichura pisze:- małe i przenośne urządzenie !!
- pole robocze 100 x 100 x 100 mm jest dla mnie wystarczające
To raczej jakaś zabawka. Nie istotne czy chcesz czy nie, to sprzęt o takich parametrach jest po prostu bez sensu - dlatego przenośne i mała to są tylko zabawki. Popyt na małe a dobre FDMy jest raczej niewielki. O ile w ogóle jakiś jest. FDM jest kierowany do większych detali.
Kazik_Wichura pisze:- dysza 0,4 mm i niżej - głównie niżej
Dysze <= 0.3mm to problem. To nie tak że można dowolnie manewrować wielkośćią dziury - różnie plastiki reagują, różnie lecą. No i zatykanie - przyjęło się traktować 0.4 jako standard. Nikt nie gwarantuje że dany materiał przejdzie przez mniejszą dysze.
Kazik_Wichura pisze:Do czego:
- chce drukować małe precyzyjne elementy,
Dobra drukarka z polem rzędu 250x250 wydrukuje taką pierdołę lepiej niż taka zabaweczka.
Do małych i precyzyjnych rzeczy FDM nie jest najlepsze; za radą kolegów rozważ jakieś tanie DLP - np Photona. Na start jest świetny.
Kazik_Wichura pisze:- chce się zapoznać z oprogramowaniem, problemami użytkowania itp
- chce na niej zdobyć jakiekolwiek doświadczenie z drukarkami zanim zajmę się budową swojej drukarki
Mała zabaweczka nie da Ci tego samego wachlarza wrażeń co "standard" z normalnym polem roboczym. To nieco inny zestaw problemów.
Kazik_Wichura pisze:Swój badania rynku zrobiłem i mniej więcej wiem co mogę kupić ale chciałbym wiedzieć co Wy możecie zaproponować do zakupu?
To napisz na jakim jesteś etapie i co wylosowałeś.
Kazik_Wichura
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:05
x 2

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: Kazik_Wichura »

Mały rozmiar wynika z innych warunków. Jestem obecnie w delegacji i wieczorami mógłbym coś popracować przed powrotem do kraju. Dlatego taka "zabawka" mnie interesuje na początek. I tak nie ma tego za wiele, ale dam się jeszcze wypowiedzieć innym zanim pokażę co rozważam.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: FlameRunner »

Czy wchodzi w grę normalna drukarka około 20 cm w każdej osi, o względnie małym stosunku rozmiaru urządzenia do rozmiaru obszaru roboczego?
Jeśli tak, taką lekką przenośną drukarką mógłby być Ultimaker Original+ (nie dwójka, nie trójka - one chyba są wyraźnie cięższe - ale to sprawdź jeszcze na stronie producenta).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8937
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: dziobu »

Kazik_Wichura pisze:(...)wieczorami mógłbym coś popracować przed powrotem do kraju. Dlatego taka "zabawka" mnie interesuje na początek.(...)
Chcesz drukować gdzieś po hotelach?
Kazik_Wichura
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:05
x 2

Re: Co kupić - pomoc w wyborze urządzenia

Post autor: Kazik_Wichura »

Jeżeli Cię to tak interesuje to wynajęte mam mieszkanie całe. Trochę odpływamy od tematu ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”