Co Wybrać

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Tomasz99
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2019, 20:07

Co Wybrać

Post autor: Tomasz99 »

Witam wszystkich jestem tu nowy. Mam zamiar kupić moją drugą drukarkę 3d pierwsza to anet a8. Chciał bym coś o większym polu roboczym około 30x30x40 do drukowania modeli samolotów rc oraz własnych modeli i projektów . Anet okazała się za mała na większość modeli.
Kwota którą chcę przeznaczyć to około 3000 zł
Drukarka może być w zestawie DIY
Pole robocze jak wyżej 30x30x40cm może być większe lub ciut mniejsze
Wydruki głównie z PETG i PLA czasami na pewno ABS

Drukarki które wpadły mi w oko to
creality cr 10s pro
Anycubic chiron
Tronxy X5SA
Tevo tornado
Wanhao Duplicator D9: 300
i Anet E12

Trochę ich jest najlepiej było by według mnie kupić albo cr10s pro albo anycubic chiron. Recenzję chirona oglądałem u Artura Pietrzak ma swoje plusy i minusy główny minus to małe prędkości druku i duży pobór prądu ale za to duże pole. Cr 10 s pro na pl yt jeszcze nie ma testów ale na zagranicznych wygląda bardzo dobrze.
Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam. :piwo:
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Co Wybrać

Post autor: artur_n »

Za taką kasę bierz Pruse MK3 co fakt ma mniejsze pole robocze od wymaganego ale odwdzięczy się jakością, bezawaryjnością i prostotą obsługi.

PS. Model zawsze można pociąć i posklejać.
Tomasz99
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2019, 20:07

Re: Co Wybrać

Post autor: Tomasz99 »

artur_n pisze:Za taką kasę bierz Pruse MK3 co fakt ma mniejsze pole robocze od wymaganego ale odwdzięczy się jakością, bezawaryjnością i prostotą obsługi.

PS. Model zawsze można pociąć i posklejać.
Pruse mk3 ma kumpel fakt drukuję niesamowicie ale
Na anecie wydrukowałem w częściach skrzydła od modelu leciał ładnie ale podczas lądowania na trawie wpadł na kawałek gałęzi co leżał w trawie nawet go nie zauważyłem i się rozleciało jedno . Dlatego chciał bym uniknąć klejenia np 35cm skrzydła w połowie bo tak mi się wydaje że drugi raz sklejone nie będzie takie jak za pierwszym a najlepiej to bez klejenia.
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Co Wybrać

Post autor: Jakub »

Zalezy ile chcesz wydac. Jak nie chcesz wydawac 3k to raczej tronxy x5sa ale jak jestes w stanie wydac te 3-4k to chyba ccrality cr x bo druk 2 materiałowy.
3d printing nerd mial chyba jakies problemy z nią.
Rclifeon chyba ją poleca.
Tomasz99
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2019, 20:07

Re: Co Wybrać

Post autor: Tomasz99 »

Jakub pisze:Zalezy ile chcesz wydac. Jak nie chcesz wydawac 3k to raczej tronxy x5sa ale jak jestes w stanie wydac te 3-4k to chyba ccrality cr x bo druk 2 materiałowy.
3d printing nerd mial chyba jakies problemy z nią.
Rclifeon chyba ją poleca.
O cr x poczytałem od cr10 s pro różni się tym że nie ma wznawiania wydruku po utracie zasilania i czujników filamentów a cena od razu 800 zł w górę. :unknown: Oczywiście w PL.
Awatar użytkownika
ratpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:29
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Drukarka: Gate 2.0
x 6

Re: Co Wybrać

Post autor: ratpl »

A czasem te tanie molochy nie mają problemu z nagrzaniem stołu powyżej 60*C?
3D Printing Nerd z gościnnym występem Billa z Punished Props zdaje się, że zdążyli złożyć prusę MK3 zanim jakaś odmiana CR10 zdołała nagrzać stół. Finalnie i tak nie nagrzała :)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FXMy5i389g0

Poza tym jak robisz wydruki z ABS'u to klejenia na aceton ewentualnie sokiem (rozpuszczony ABS w acetonie), to chyba najlepsze wiązanie jakie możesz uzyskać.

Może powinieneś zainteresować się również wypiekaniem wydruku w celu jego wzmocnienia. Wiem że to dobrze działa na PLA, gdzie po takim zabiegu potrafi wytrzymać wrzątek. Nie wiem natomiast jak w przypadku ABS'u - kwestia do sprawdzenia.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=WNvXFYG-C2s
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Co Wybrać

Post autor: Zepco »

wypiekanie odpada ze względu na skurczenie wydruku, jak później osadzi silniki, elektronikę i inne elementy, nie wspominają o dopasowaniu o siebie elementów.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Tomasz99
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2019, 20:07

Re: Co Wybrać

Post autor: Tomasz99 »

CR10 s pro grzeje do 100 stopni w 5 min z tego co widziałem na zagranicznych filmach więc chyba dobrze jak by ją jeszcze wsadzić do pudełka to z abs bez problemu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Co Wybrać

Post autor: dziobu »

Jakub pisze:chyba ccrality cr x bo druk 2 materiałowy.
A to 2 materiały dają coś super? Jest to niezbędne?
Jakub pisze:3d printing nerd mial chyba jakies problemy z nią.
Rclifeon chyba ją poleca.
Bardzo konkretnie...
ratpl pisze:A czasem te tanie molochy nie mają problemu z nagrzaniem stołu powyżej 60*C?
Zależy od konkretnej serii molocha, ale współcześnie już większość sobie radzi. O ile nie wszystkie.
ratpl pisze:Poza tym jak robisz wydruki z ABS'u to klejenia na aceton ewentualnie sokiem (rozpuszczony ABS w acetonie), to chyba najlepsze wiązanie jakie możesz uzyskać.
Ale że żartujesz? :D Ktoś z tego jeszcze korzysta?
Tomasz99 pisze:Pole robocze jak wyżej 30x30x40cm może być większe lub ciut mniejsze
Wydruki głównie z PETG i PLA czasami na pewno ABS
Pamiętaj że:
  • ABS wymaga osłoniętej komory, a te drukarki są dość duże; robi się z tego niezły klamot;
  • ABS lubi się kurczyć i ma gdzieś że chcesz duży model. Bardzo porawdopodobne że wąskie skrzydło Ci najwyczajniej w świecie nigdy z ABSu nie wyjdzie.
@Tomasz99
Jeśli masz w planach drukowanie czegoś wysokiego to stół jeżdżący w Y jest kiepksim pomysłem. Wtedy skieruj się w stronę Tronxy X5SA. Dla płaskich rzeczy spokojnie wybierz CR-10S (S, 4S, 5S; byle by z S). Lub S Pro.
CR X ma mieszacz filamentu także jak nie masz parcia na dwa kolory - olej. To nie jest aż taki rarytas, a mieszacz może przeszkadzać przy druku z jednego koloru. No i seria CR jest sprawdzona i popularna.

Filmikami w sieci się zbytnio nie sugeruj - mam Flsuna G który w kilku znanych mi testach wypadł jako "killer" konkurencji. A śmiem mieć o nim odmienne zdanie.
virgin71
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 4
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Co Wybrać

Post autor: carving85 »

Mam cr10 s5.
Do 60 grzeje w 10 min długo ale nagrzewa. Jedynie trzeba pamiętać że nie cały stół jest grzany tylko jakieś 40x40.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”