Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Trójgraniec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2019, 18:16

Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: Trójgraniec »

Witam!

Doszedłem ostatnio do wniosku, że drukarka pomogłaby mi w procesie tworzenia modeli i odlewania ich z żywicy w formach silikonowych. Myślałem o 2 zastosowaniach:
- rdzenie/szkielety modeli, które następnie pokrywane są masą termoutwardzalną, w której powstają detale i faktura
- fikuśne skrzynki formierskie

W przypadku rdzeni chciałbym uzyskać szybki wydruk, nie interesuje mnie jakość powierzchni - chropowatość działa akurat na moją korzyść, masa łatwiej się klei.Tolerancje wymiarowe nie są priorytetem.Ponadto wydruk musi wytrzymać ok 1 h w piecu w temp. 110 stopni. Słyszałem o wygrzewaniu PLA - czy ma ktoś z tym jakieś doświadczenia?

Jeśli chodzi o skrzynki formierskie - sprawa wygląda podobnie - powierzchnia i tolerancje są drugorzędne, za to dużym plusem byłby przezroczysty materiał. Skrzynki do pieca nie trafią.

Wstępnie myślałem o Enderze 3 - bo tani, dobry na początek i wszyscy się nim zachwycają. Do tego przestrzeń robocza w sam raz.
I tutaj kilka pytań:
- Czy dobrze mi się wydaje, że do moich zastosowań potrzebuje możliwie dużej dyszy?
- Czy drukowanie przezroczystym filamentem jakoś dramatycznie rożni się od drukowania innymi materiałami
- Jaki materiał na rdzenie - obstawiam PLA - szukam czegoś co nie będzie mi sprawiało na początku dodatkowych kłopotów
- Jaki materiał przezroczysty - ten sam problem - łatwy w "obsłudze", nie musi byś krystaliczny, wystarczy że będzie cokolwiek widać
- Zakładając, że kupuję Endera - co do niego dokupić - szkło, dysze, inne upgrade'y?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: FlameRunner »

- Dysza większa niż standardowa może być pomocna, ale też bez przesady, zbyt duża dostarczy nowych problemów.
- Nie.
- Jeśli pomysł z wygrzewaniem wypali (tego nie wiem), to może faktycznie PLA.
- PET-G
- Filament. :P
Trójgraniec
Awatar użytkownika
Trójgraniec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2019, 18:16

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: Trójgraniec »

Obejrzałem https://youtu.be/tM5obc-VLpQ i powiedzmy mam już jakieś pojęcie co możne pójść nie tak z za duża dyszą. Ale gdzie jest granica? 0.8 mm będzie ok na początek?
Co do PLA i wspomnianego PET-G jakieś konkretne godne polecenia? Jeśli chodzi o PLA nie interesuje mnie kolor, wygląd etc. Byle by nie sprawiało niepotrzebnych problemow
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: FlameRunner »

0,8 mm warto spróbować.

Cóż ja mogę na takie pytanie odpowiedzieć... :D
Devil Design PLA
Devil Design PET-G bez barwnika
Trójgraniec
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: dziobu »

Trójgraniec pisze:Obejrzałem https://youtu.be/tM5obc-VLpQ i powiedzmy mam już jakieś pojęcie co możne pójść nie tak z za duża dyszą. Ale gdzie jest granica? 0.8 mm będzie ok na początek?
Ja nie oglądam tych filmów, ale spokojnie możesz spróbować. Tylko bez modyfikacji hotendu zysk z dużej dyszy jest niewielki.
Trójgraniec pisze:Co do PLA i wspomnianego PET-G jakieś konkretne godne polecenia? Jeśli chodzi o PLA nie interesuje mnie kolor, wygląd etc. Byle by nie sprawiało niepotrzebnych problemow
Politycznie poprawnie wymienię: DevilDesign. A przy okazji - mogę ich polecić.
Trójgraniec
Awatar użytkownika
Trójgraniec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2019, 18:16

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: Trójgraniec »

Ok - widzę, że dysza to grubszy temat i będę musiał do niego wrócić jak już będę miał jakąś wiedzę. Skoro wiadomo jaki filament i gdzie kupić :) to proszę jeszcze o jakieś wskazówki co do tego gdzie kupić samego Endera 3. Bo cena to jeden problem, a zostaje jeszcze czas oczekiwania i chaos z wersjami/generacjami, ew zwroty etc.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: FlameRunner »

Możesz poszukać polskiego sprzedawcy, który Ci da jakąś swoją gwarancję lub będzie Cię obejmować rękojmia (o ile kupujesz jako konsument). Teoretycznie tak by było najsprawniej w razie jakichś problemów po zakupie. Ale tu jest problem taki, że chyba by wypadało nie modyfikować tej drukarki za bardzo. ;) No i nie wiadomo, jak długo taka drukarka leżała w kraju, a to może być istotne jeśli występują kolejne wersje.

Możesz kupić prosto z GearBest. Ender-3 regularnie pojawia się w magazynach europejskich, w tym polskim, z których dostawa jest szybka i bez przygód.
https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... d=18363931


A co do dyszy, może na początek nic nie zmieniaj i sprawdź, jak Ci się będzie żyło ze standardową 0,4 mm?
Trójgraniec
Awatar użytkownika
Trójgraniec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2019, 18:16

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: Trójgraniec »

Tak zrobię. Dzięki serdeczne za pomoc!
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: Cosik »

Zawsze możesz dogadać się z TDI CAD. Nie wiem na jakiej zasadzie ma wsparcie i sprzedaż, ale możesz go zapytać.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka na początek - odlewanie żywica/silikon

Post autor: virgin71 »

To chyba lepszy sposób niż chińczyk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”