Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
youlicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2019, 12:56

Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: youlicek »

Witam,

Od dłuższego czasu nosiłem się z zakupem drukarki 3D, wiele czytałem na tym forum i na innych stronach dlatego prosiłbym o pomoc w wyborze mojej pierwszej drukarki. Do tej pory nie drukowałem na żadnej, więc doświadczenie praktycznie zerowe, jedynie podstawy wiedzy teoretycznej. Napiszę w paru punktach czego szukam:
1. Budżet 4-5 tyś - wolałbym się w tym zamknąć, ale troszkę mógłbym jeszcze dołożyć, jeśli rzeczywiście warto
2. Drukarka na początek do zabawy/hobby, nabrania troszkę doświadczenia
3. Będę ją używał w warunkach domowych, więc myślę, że fajnie gdyby miała zamkniętą komorę
4. Pole robocze nie musi być imponujących rozmiarów, bardziej chciałbym się skupić na jakości a nie wielkości drukowanych przedmiotów
5. Fajnie gdyby drukarka była jak najbardziej "elastyczna" tzn chciałbym drukować z różnych materiałów
6. Chcę kupić drukarkę w całości, nie składać z gotowych części
7. Cichość pracy drukarki będzie dodatkowym atutem :)

Mam nadzieję, że powyższe informacje wystarczą. Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: kapi »

chyba spełnia (prawie) każdy punkt wymagań :
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=27&t=3486

brałbym od razu.
Abys
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: FlameRunner »

Też w pierwszej chwili pomyślałem o używanym Zortrax M200.

Ale zróbmy najpierw krok wstecz.
@youlicek:
1. Co masz zamiar drukować?
2. Z Twojego posta wynika, że myślisz o drukarce FFF. Czy wiesz, że przy takim budżecie możesz kupić coś drukującego z żywicy, najprędzej urządzenie typu UV-LCD? Czy rozeznałeś taką opcję? (Szukaj wątków o Anycubic PHOTON.)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:urządzenie typu UV-LCD? Czy rozeznałeś taką opcję? (Szukaj wątków o Anycubic PHOTON.)
Przy cichym założeniu że nie chodzi o wydruk form do biżuterii czy modeli w miniaturowej skali, stanowczo odradzam żywicówkę jako pierwszą drukarkę, do domu, dla kogoś bez doświadczenia.
youlicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2019, 12:56

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: youlicek »

Odnośnie używanego Zortaxa, czy warto? Jestem laikiem, więc pewnie ciężko sprawdzić czy drukarka rzeczywiście jest w idealnym stanie. Krótko: nie chciałbym się wpakować w bagno przy takim budżecie.

1. Chciałbym drukować głównie drobne rzeczy do domu, części zamienne, figurki. Projektować swoje modele i nabrać przede wszystkim doświadczenia.
2. Przeglądałem wcześniej również wątki o drukarkach żywicznych? (nie wiem czy można to tak nazwać), tylko że... z informacji wynikało, że: żywica jednak wydziela nieprzyjemny zapach, domyślam się, że plastik również nie pachnie fiołkami, ale chyba z żywicą gorzej? To raz, a dwa mam ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu a gotowy produkt trzeba umieszczać w płynie, utwardzać.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: Artu »

youlicek pisze:Odnośnie używanego Zortaxa, czy warto? Jestem laikiem, więc pewnie ciężko sprawdzić czy drukarka rzeczywiście jest w idealnym stanie. Krótko: nie chciałbym się wpakować w bagno przy takim budżecie.
W tym przypadku, nie kupujesz od anonimowej osoby, tylko od sprawdzonego kolegi z forum :git: , więc nie rozumiem Twoich "obaw" 8-)
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: FlameRunner »

M200 jest, nieelegancko mówiąc, nie do zajebania. Przebiegi rzędu kilkunastu tysięcy godzin to norma dla tych drukarek. 230 godzin pracy to jest nic dla takiej drukarki (jeśli już szukać dziury w całym, to to jest wręcz podejrzanie mało).
Zresztą inne drukarki tej klasy też są raczej wytrzymałe.

2. Czyli rozeznałeś temat i wygląda na to, że to nie jest dla Ciebie dobry wybór. Nie namawiam na żywicówkę i nie będę się upierał, że powinieneś kupić taką drukarkę. Rzuciłem tylko pomysł.
Abys
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: Zepco »

To ja dorzucę do pomysłu https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-3 ... 7731083018
Nie wiem skąd jesteś, bo pod koniec miesiąca w Kielcach organizowane są Dni druku 3D gdzie mógłbyś się trochę rozejrzeć i zawsze przyjrzeć się bliżej nie tylko komercyjnym drukarkom ale też amatorskim konstrukcjom.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2019, 14:08 przez Zepco, łącznie zmieniany 1 raz.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: FlameRunner »

Zepco pisze:To ja dorzucę do pomysłu https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-3 ... 7731083018
Twoja dobrze działa? Marek chyba nie jest zbyt zadowolony. (Mowa o egzemplarzach z tych aukcji - drukarka sama w sobie jest raczej w porządku.)
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Pierwsza drukarka - budżet 4-5 tyś

Post autor: Zepco »

Mechanicznie nie mam problemów, jedynie ustawienia w Cura jeszcze trzeba dopracować, bo nie mam windowsa żeby korzystać z ich slicera. Jedynie brakuje mi obsługi M600 (na targach pomęczę ich o alternatywę). Być może na targach pokażę wydruki z niej.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”