Drukarka do 1000 zł - ABS - Anet E12 vs AKLP vs U30

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
cuando123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2019, 10:00
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: i3 Mega
x 1

Drukarka do 1000 zł - ABS - Anet E12 vs AKLP vs U30

Post autor: cuando123 »

Witam serdecznie.

Chciałbym kupić drukarkę 3D do 1000zł. Muszę wydrukować konkretny projekt do pracy inżynierskiej, robiąc rozeznanie cen jaką ktoś chce za wydruk
uznałem, że lepiej będzie kupić własną.
Tak wygląda projekt:
Obrazek
Wszystkie elementy zmieszczą się w drukarce 30x30x30cm. Mogę go ewentualnie przerobić, żeby zmieściły się w nieco mniejszej. (średnica wewnętrzna kosza śmigła ma 33cm).
Od tygodnia wertuję drukarki i oto co mnie interesuje:
1. Anycubic Kossel Linear Plus (700zl) - 230x230x300mm
2. Anet e12 (1000zl, robiona na wzór Creality C10) - 300x300x400 mm
3. Alfawise u30 (700zł) - 220x220x250 mm

Czego oczekuję od drukarki?
- wydruku w.w projektu i innych podobnych w przyzwoitym czasie (mam świadomość że potrwa to około 2 tygodni).
- wydruku z materiałów ABS lub PLA ew. guma (co do ABS jestem w stanie wykonać obudowę z plexi lub jakiejś folii)
- drukarka może być zestawem DIY (do samodzielnego złożenia)
- i przede wszystkim sprawnego działania, żeby nie tracić czasu na 2 miesięczną konfigurację

z dodatkowych:
- głośność pracy nie ma znaczenia
- nie mam doświadczenia z drukarkami 3D, widziałem tylko kiedyś jak to działa w rzeczywistości
- mam świadomość że obszar roboczy to nie wszystko i że są inne parametry jak jakość wydruku oraz czas (jest atutem)

Czy polecacie którąś z tych pozycji bardziej lub mniej? Może jakieś propozycje zupełnie innej drukarki?
Proszę o odpowiedzi w tym temacie.

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: virgin71 »

Ad.1.
Drukarki w tej cenie nie drukują od strzała, szczególnie dużych elementów. Ceny za wydruk, to nie tylko koszt materiału, ale doświadczenie, profesjonalny sprzęt za kilka(naście) tysięcy i przede wszystkim gotowy wydruk. Do tego zwykle dużo wyższą jakość w dużo krótszym czasie. Do tego użyją sprawdzonych materiałów.

Nie masz doświadczenia z drukiem 3D i spory projekt, wymagający nieco umiejętności. Przyjąłeś złe, typowo polskie założenia, że usługodawca zdziera, nie dając nic w zamian.

Ad.2.
Budżetówki nie spełnią założenia nr 1, czyli wydruku w przyzwoitym czasie. Musiałbyś popracować z innymi dyszami chociażby.
ABS to konieczna obudowa, czyli kolejne koszta. O doświadczeniu nie wspomnę. PLA spokojnie na wszystkich pójdzie. Ja bym na Twoim miejscu korzystał z PETG, po wcześniejszym nabraniu doświadczenia z PLA. Trzeba go mniej niż przy ABS.
Zestawy drukują, konfiguracja będzie potrzebna, jak będziesz chciał coś zmienić.

Ad.3.
Wszystkie drukarki są niemalże kopiami, zatem co weźmiesz, to będzie OK. Ja na start nie pchałbym się w deltę. U30 ma elektronikę 32bit, a e12 większe pole robocze. Wybierałbym miedzy dwiema ostatnimi.
cuando123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2019, 10:00
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: i3 Mega
x 1

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: cuando123 »

Dzięki za odpowiedź, temat niech jeszcze jest może ktoś coś powie ciekawego.

Dodam że będzie to model latający dlatego myślę o ABS ze względu na wytrzymałość na uderzenia.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 3
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: carving85 »

Ile masz czasu na to?

Piszesz że nie chciałbyś czegoś co wymaga 2 miesięcznego ustawiania.
Ale jeżeli chcesz wydrukować coś dużego i wytrzymałego i z PET-G lub ABS
to przy takich drukarkach trzeba po prostu nabrać doświadczenia. Więc spokojnie taki miesiąc to ci zejdzie na naukę ustawienie drukarki
Artu
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: virgin71 »

cuando123 pisze: Dodam że będzie to model latający dlatego myślę o ABS ze względu na wytrzymałość na uderzenia.
carving85 pisze:Ale jeżeli chcesz wydrukować coś dużego i wytrzymałego i z PET-G lub ABS
to przy takich drukarkach trzeba po prostu nabrać doświadczenia.
Właśnie dlatego PETG. Z ABSem się nie wyrobisz, a PETG jest bardziej wytrzymały.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: FlameRunner »

Kupno drukarki za kilka stów będzie tańsze pod warunkiem, że masz dużo czasu i nie masz nic lepszego do roboty.
Przejrzyj tematy w działach Ender oraz Anet i zobacz, ile niektórym schodzi zanim wydrukują to, co im trzeba. Czy na pewno masz tyle czasu?

A jeśli chciałbyś dostać jeszcze jedną wycenę druku, podrzuć mi modele. ;)
Artu
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: Jakub »

Dodatkowo kossel ma okrągły stół wiec kwadratu o boku 230mm nie wydrukujesz.
cuando123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2019, 10:00
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: i3 Mega
x 1

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: cuando123 »

Mniej więcej przełom kwiecień/maj powinienem mieć to już wydrukowane żeby zdążyć jeszcze zaprogramować, przetestować i ewentualnie wprowadzić zmiany (przewiduję, że w fazie testów nie raz zostanie coś połamane dlatego też pomysł z kupnem drukarki). Ostatecznie projekt myślę że na maj/czerwiec, terminu ustalonego jeszcze nie mam ale będę miał dużo czasu od końca kwietnia (na tyle żeby spędzać całymi dniami nad projektem zaś aktualnie jakieś 6-8h dziennie).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: FlameRunner »

To masz tak około miesiąca na to, by drukarka zaczęła po prostu drukować? Nie odważyłbym się kupić drukarki do samodzielnego złożenia za niecały tysiąc. Co najwyżej złożoną, sprawdzoną i działającą od kogoś zaufanego.
Oczywiście jest bardzo możliwe, że kupisz endera z dostawą z UE, w dzień poskładasz i w sumie w ciągu tygodnia zaczniesz drukować - ale gwarancji nie ma i nie kładłbym inżynierki na szali.
virgin71
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Drukarka do 1000zł ABS Anete12 vs Kossel vs U30

Post autor: dziobu »

@cuando123
Niespecjalnie się spiesząc i bez noża na gardle, odpalenie drukarki z tej klasy z jakiej wybierasz zajmuje mi ~2 tygodnie. Tj doprowadzenie do stanu kiedy wydruków nie muszę od razu wyrzucać tylko nawet mogę się nimi nawet i pochwalić. Jakbym się zebrał do kupy czy faktycznie musiał, to zejdę poniżej tygodnia. Niżej już nie bo wydruki którymi modyfikuję sprzęt swoje trwają.

ALE
  • mam jakieś tam doświadczenie (zarówno przy sprzęcie jak i sofcie, który też miewa swoje fanaberie),
  • mam inne drukarki (mam gdzie wydrukować poprawione części mając przedmiot remontu rozklepany),
  • nie jest tego za dużo, ale pod nogami walają mi się wszystkie tematyczne (najczęściej używane) części, jak jakieś paski, zębatki, śruby, grzałki, głowice, łożyska...
Nie masz nic z tego.
W tej klasie sprzętu typ "włącz i działaj" tez się trafi - wspomniana przez Ciebie delta "Anycubic Kossel Linear Plus" u mnie ruszyła od kopa. Ale ta sama delta z tej samej aukcji u innych już nie działała tak wesoło. Także nie wiesz na co trafisz.

W sumie to nasuwa mi się tylko jedna myśl - jeśli dalej chcesz drukować sam, kup działającą używkę/samoróbkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”