Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
KubaMot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lis 2016, 18:44

Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: KubaMot »

Witam, Zawracam się do was z prośbą o poradę w sprawie kupna lub budowy drukarki 3D. Przeczytałem wiele podobnych tematów wiec postaram się sprecyzować z czym mam problem.
Nie chodzi mi o to jaką drukarkę kupić, jaką zbudować itp. (to mogę znaleźć na tym czy innych forach) Chodzi o to na co najlepiej poświęcić czas.
Moja chęć do posiadanie drukarki 3D chyba spowodowana jest chęcią rozwijania się. Pracuję jako konstruktor - projektuje różne maszyny, el. w programie CAD. Często wpadają mi do głowy pomysły które chciał bym wykonać, lub sprawdzić czy coś będzie działało tak jak myślę, Wykonać jakiś projekt przy którym czegoś nowego bym się nauczył. Nie chodzi tu tylko o projektowanie ponieważ programuje też mikroprocesory. Więc chodzi o zrobienie jakiegoś robota itp. Jeślibym mi się to spodobała tak jak myślę to może w bardzo dalekiej perspektywie jakaś firma z tym związana.
Lecz ze względu na pracę oraz studia nie mam za dużo czasu więc chciałbym się was poradzić na co najlepiej go poświęcić :)
Pierwsze pytanie : Czy budując drukarkę i wydajać X pieniędzy będzie ona drukowała dużo lepiej niż gotowa kupiona za tą samą kwotę (pomijając czas potrzebny na kalibracje itp.) Chodzi o to czy po zbudowaniu własnej konstrukcji i skalibrowaniu jej nie okaże się że za te same pieniądze mogłem mieć kilka miesięcy wcześniej gotowa drukarkę która drukuje tak samo albo i lepiej.

W tej chwili dysponuję budżetem ok. 2,5 tyś zł i zastanawiam się nad 3 wyjściami :
1. Kupno jakiejś drukarki ~2 tyś zł. Rozpoczęcie ograniania konstrukcji własnej drukarki - ( szukanie po forach informacji, gromadzenie części, może wykorzystanie jakichś el. z pierwszej drukarki)
Plusy:
- Posiadanie już doświadczenia w drukowaniu przy budowaniu własnej konstrukcji
- Sprawdzenie w praktyce jak działa drukarka, sprawdzenie czy to przyniesie mi taką satysfakcje jaką myślę.
- Wiele nauczę się przy budowie własnej drukarki
Minusy:
- Dłużej będę musiał zbierać el. - Kasa

2. Zaprojektowanie własnej drukarki od razu.

Plusy:
- Wiele nauczę się przy budowie własnej drukarki
- Szybciej skompletuje el. i rozpocznę budowę własnej konstrukcji.
Minusy:
- Drukarkę złoże pewnie dopiero za kilka miesięcy ( ograniczony czas, chcę to zrobić jak najlepiej - poczytać o typach i różnych podzespołach)

3. Poczekać trochę, uzbierać większą kwotę i kupić lepszą drukarkę - nie budować swojej.
Plusy:
-Więcej czasu na drukowanie i robienie swoich projektów.
Minusy:
- Brak doświadczenia które mógłbym zdobyć podczas budowy i kalibracji drukarki

Wiem dobrze że w każdym z tych wyjść będzie potrzeba czasu na poznanie procesu drukowania. Więc podsumowując chciałbym się was poradzić na co najlepiej przeznaczyć czas ?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: virgin71 »

http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=4&t=399
Jeśli drukarka ma być narzędziem do pracy, to tak ją traktuj. Żeby z budowanej konstrukcji osiągnąć jakość Zortraxa m200, czy Ultimakera, musi sporo czasu upłynąć i sporo modyfikacji wejść. Dla takich osób jak Ty, są właśnie dobre kity takie jak Monkeyfab Prime 3D i Ultimaker Original +. Obie drukarki złożysz w kilkanaście godzin, nauczysz się dużo o konstrukcji, a po tych godzinach dostaniesz narzędzie gotowe do pracy. Niestety obie drukarki nie mieszczą się w założonych pieniądzach. Są jednak bardzo dobrze wycenione, bo warte są pieniędzy, które za nie chcą autorzy.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: DanyQsh »

Podobna sytuacja jak u mnie. Również jestem konstruktorem i postanowiłem zbudować drukarkę 3D. Bardziej chciałem budować niż później drukować. Do tej pory zamiast cieszyć się wydrukami to ciągle coś ulepszam. Przy budowie sporo się nauczysz, popełnisz jakieś błędy, będziesz rozwiązywał problemy i będziesz miał sporo frajdy i satysfakcji. Ale kosztuje to sporo czasu oraz cierpliwości. I oczywiście pieniędzy. Kupując gotową lub kit raczej na szybko poznasz budowę i przejdziesz do wydruków. Dobra opcja jak nie chcesz tracić kilku miesięcy na budowę i cieszyć się wydrukami w miarę szybko.
Ja budowałem swoją drukarkę 5 miesięcy do uruchomienia a tak naprawdę trwa to od lutego do teraz bo ciągle coś ulepszam. Jak zbudujesz drukarkę sam to nie jest powiedziane że będzie drukować gorzej niż gotowy zakup. Prędzej czy później dojdziesz do zadowalającej jakości. Może zbuduj drukarkę na podstawie gotowego projektu? Zajrzyj na YT na kanał gościa tech2c - drukuje naprawdę dobrze.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
KubaMot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lis 2016, 18:44

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: KubaMot »

Myślę że w ciągu kilku miesięcy mógłbym zwiększyć budżet do ok 4-5 tys ... Zastanawiam się czy lepiej kupić taki kit czy składać swoją konstrukcje ?? Jeśli realnie po 5-6 miesiącach projektowania i budowania swojej konstrukcji nie osiągnę lepszych efektów to wolę poczekać te dwa miesiące i kupić gotowy kit ...

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: Blazi »

Z tego co piszesz wynika, że chcesz drukować a nie zastanawiac się "co dzis znowu nie działa". Na Twoim miejscu brałbym jakiegoś w miarę sprawdzonego, taniego gotowca.
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: McKee »

Popieram zwiększyć budżet (w końcu dostaniesz to, za co zapłacisz).
Ci co chcą (tanio) budować kończą zwykle tak:
DanyQsh pisze:Bardziej chciałem budować niż później drukować. Do tej pory zamiast cieszyć się wydrukami to ciągle coś ulepszam.
.... i to nie jest złe. Skoro bawi ich budowa a nie drukowanie i "spełniają się" przy budowie a nie wydrukach to jest OK.
Chcesz drukować i chcesz mieć narzędzie do tego, to kup narzędzie. Zawsze drugą drukarkę będziesz mógł zbudować od zera (jeżeli będziesz potrzebował spełnić swoje konstruktorskie ambicje).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
KubaMot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lis 2016, 18:44

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: KubaMot »

Chyba zdecyduje się na Orginal Prusa i3 MK2 :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: chemik72 »

KubaMot pisze:Chyba zdecyduje się na Orginal Prusa i3 MK2 :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

:bad: przemyśl to jeszcze raz...
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: RE: Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: DanyQsh »

chemik72 pisze:
KubaMot pisze:Chyba zdecyduje się na Orginal Prusa i3 MK2 :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

:bad: przemyśl to jeszcze raz...
Dlaczego?

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Drukarka 3D - Budować czy kupić ?

Post autor: chemik72 »

w takich pieniądzach można mieć o wiele lepszą i nowszą konstrukcję tu chyba cenę robi tylko nazwa "Original" :cry:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”